Jednostka ewidencyjna · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Świątniki Górne - obszar wiejski
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 5 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
8 096zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
650 000zł
Mediana powierzchni ?
60,5m²
Liczba transakcji ?
5
- 28 września 2024 – 28 września 2026 · 5 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · zmiana danych 3 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaŚwiątniki Górne - obszar wiejski to jednostka ewidencyjna. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 1 258 transakcji.
Mieszkania: 5 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 8 096 zł/m², a mediana powierzchni 60,5 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 5 | 8 096 zł/m² | 650 000 zł | 60,5 m² |
| Działki budowlane Niska próba | 19 | 249 zł/m² | 211 850 zł | 1 146,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 76 | 193 zł/m² | 221 250 zł | 1 045,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 2 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Budynki Niska próba | 9 | 6 618 zł/m² | 897 000 zł | 146,3 m² |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 5 | 5 023 zł/m² | Niska próba |
| Rynek wtórny | 2 | brak danych | za mała próba |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 5 | 5 023 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2021 | 6 | 4 349 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Gmina, Powiat
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina; część danych: powiat krakowski Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
6,6rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 504 750 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 4 891 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 98,7 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 75 962 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 8 802 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat krakowski
- Liczba mieszkań w próbie
- 23
Tempo zmian okolicy ?
rosnąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- +19,0%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +31 osób
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie krakowskim w 2025 roku: 8 802 zł miesięcznie. To 93,9% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 109,4%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Cena mieszkania odpowiada lokalnym zarobkom.Mediana ceny mieszkania: 504 750 zł — z 22 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 6,6 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Niska próba: mediana z 22 transakcji. Przy mniej niż 30 transakcjach jedna nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc traktuj tę kwotę jako orientacyjną.
Życie na co dzień
- Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku na poziomie gminy mieszkały 8 782 osoby. Od 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 19%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 31 osób więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
- Dzieci jest tu wyraźnie więcej niż seniorów.Dzieci do 14 lat: 17,8% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 15,0%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 67,3%. Stan na koniec 2025 rokuSprawdź, czy pobliskie szkoły i przedszkola mają jeszcze wolne miejsca.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie krakowskim 9,5 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 3 900 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie krakowskim w 2025 roku: 4,4%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 6,5% do 4,4%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Dochody gminy na mieszkańca prawie się nie zmieniają.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 0 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody prawie się nie zmieniły.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 4,2 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 3,8 do 4,2.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 802 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
0 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
93,9%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
4,4%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
3,1%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
8 782osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
4 357osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
4 425osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
1 559osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
1 465osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
2 050osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
2 391osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
1 317osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+31 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
3,5
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
2,6
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,9
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
110
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
79
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
9,5
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
4,2
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
8 699
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
4 881
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 24 lipca 2026, 60,5 m²
Wrzosowa 64, Wrząsowice
400 000 złCena za metr kwadratowy: 6 612 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 60,5 m²
- 2 izby
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 7 lipca 2026, 54,42 m²
Dworska 90, Rzeszotary
515 000 złCena za metr kwadratowy: 9 463 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 54,42 m²
- piętro 2
- rynek pierwotny
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 29 grudnia 2025, 199,09 m²
Szewska 37, Rzeszotary
1 000 000 złCena za metr kwadratowy: 5 023 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 199,09 m²
- piętro 1
- rynek pierwotny
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 17 grudnia 2025, 199,09 m²
Szewska 37, Rzeszotary
985 000 złCena za metr kwadratowy: 4 948 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 199,09 m²
- rynek pierwotny
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 27 maja 2025, 98,69 m²
Kamieniec 9A, Ochojno
799 000 złCena za metr kwadratowy: 8 096 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 98,69 m²
- piętro 1
- rynek pierwotny
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 9 maja 2025, 199,1 m²
Szewska 39, Rzeszotary
925 000 złCena za metr kwadratowy: 4 646 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 199,1 m²
- piętro 2
- rynek pierwotny
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 28 kwietnia 2025, 58,82 m²
Lwowska 27A, Ochojno
650 000 złCena za metr kwadratowy: 11 051 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 58,82 m²
- 4 izby
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 9 lipca 2024, 199,1 m²
Szewska 39, Rzeszotary
898 999 złCena za metr kwadratowy: 4 515 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 199,1 m²
- piętro 1
- rynek pierwotny
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 20 maja 2024, 98,69 m²
Kamieniec 9A, Ochojno
648 000 złCena za metr kwadratowy: 6 566 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 98,69 m²
- piętro 1
- rynek pierwotny
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 11 stycznia 2024, 113,36 m²
Lwowska 33H, Ochojno
635 000 złCena za metr kwadratowy: 5 602 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 113,36 m²
- piętro 1
- rynek pierwotny
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w jednostce ewidencyjnej Świątniki Górne - obszar wiejski?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w jednostce ewidencyjnej Świątniki Górne - obszar wiejski wynosi 8 096 zł/m² na podstawie 5 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w jednostce ewidencyjnej Świątniki Górne - obszar wiejski?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 60,5 m² kosztowało w tym okresie medianowo 650 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w jednostce ewidencyjnej Świątniki Górne - obszar wiejski?
Mediana ceny wynosi 5 023 zł/m² na rynku pierwotnym i brak danych/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Czy ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Świątniki Górne - obszar wiejski rosną?
Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w jednostce ewidencyjnej Świątniki Górne - obszar wiejski rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 8 096 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 3 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Zmiana danych: 3 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych