Przejdź do treści

Jednostka ewidencyjna · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Dobrzeń Wielki - gmina wiejska

Ceny transakcyjne nieruchomości w całym mieście. Powiat, gmina i jednostka ewidencyjna mają tu te same granice, więc ich statystyki zebraliśmy na jednej stronie.

Kod podziału terytorialnego

160903_2

Poziom

jednostka ewidencyjna

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

6 788zł/m²

Cena transakcyjna

Mediana ceny transakcyjnej ?

430 000zł

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni ?

64,7m²

Liczba transakcji ?

33

  • 23 września 2025 – 23 września 2026 · 33 akty notarialne
  • Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · zmiana danych 7 listopada 2026 ?
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Dobrzeń Wielki - gmina wiejska to jednostka ewidencyjna. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 1 558 transakcji.

Mieszkania: 33 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 6 788 zł/m², a mediana powierzchni 64,7 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania 33 6 788 zł/m² 430 000 zł 64,7 m²
Garaże brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji
Inne lokale brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji
Działki budowlane 50 104 zł/m² 120 000 zł 1 119,0 m²
Działki rolne Niska próba 11 10 zł/m² 34 900 zł 2 555,0 m²
Działki pozostałe 2 brak danych brak danych brak danych
Budynki brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji

Rynek pierwotny i rynek wtórny ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%
Ceny transakcyjne według rodzaju rynku
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek pierwotny 10 7 564 zł/m² Niska próba
Rynek wtórny 23 6 485 zł/m² Niska próba

Ceny mieszkań w częściach obszaru ?

Ostatnie 24 miesiące danych
Porównanie cen mieszkań w częściach obszaru
Część obszaru Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy
DOBRZEŃ WIELKI 37 6 803 zł/m²

Historia cen mieszkań rok po roku ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2026 28 6 823 zł/m² −2,8% Niska próba
2025 12 7 016 zł/m² +14,0% Niska próba
2024 9 6 157 zł/m² +13,0% Niska próba
2023 28 5 449 zł/m² +11,5% Niska próba
2022 29 4 886 zł/m² +13,8% Niska próba

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle: Powiat, Województwo

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Dobrzeń Wielki; część danych: powiat opolski Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego

    Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    3,2rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    225 000 zł
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    3 828 zł/m²
    Mediana powierzchni mieszkania
    63,2 m²
    Szacowany roczny dochód netto ?
    70 063 zł
    Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
    8 081 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat opolski
    Liczba mieszkań w próbie
    371

    Tempo zmian okolicy ?

    malejąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    −37,1%
    Saldo migracji w 2025 roku
    +4 osoby

    Co mówią dane o okolicy

    Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

    Pieniądze

    • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie opolskim w 2025 roku: 8 081 zł miesięcznie. To 86,2% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 139,3%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 225 000 zł — z 366 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 3,2 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

    Życie na co dzień

    • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Dobrzeń Wielki mieszkało 9 148 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 37,1%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 4 osoby więcej, niż się wyprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Dzieci i seniorów jest tu podobnie.Dzieci do 14 lat: 15,8% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 16,9%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 67,3%. Stan na koniec 2025 roku
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie opolskim 10,6 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 800 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie opolskim w 2025 roku: 6,1%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 10,2% do 6,1%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 8 174 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 59,2%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 3,5 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 2,9 do 3,5.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    8 081 złmiesięcznie

    +139,3%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    8 174 złrocznie

    +59,2%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    86,2%

    +4,8

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    6,1%

    −4,1

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    2,2%

    −1,3

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    9 148osób

    −37,1%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    4 449osób

    −36,4%48,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    4 699osób

    −37,8%51,4% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    1 445osób

    −26,1%15,8% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    1 308osób

    −50,7%14,3% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    2 014osób

    −44,3%22,0% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    2 836osób

    −33,1%31,0% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    1 545osób

    −25,9%16,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    +4 osoby

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    0,4

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    3,2

    −1,5

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    −2,7

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    98

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    94

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    10,6

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    3,5

    +0,6

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    8 936

    −34,6%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    8 923

    −36,8%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    1. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 4 września 2026, 36,2 m²

      PIASKOWA 22, DOBRZEŃ MAŁY

      323 000 złCena za metr kwadratowy: 8 923 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 36,2 m²
      • 2 izby
      • piętro 1
      • rynek pierwotny
    2. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 20 sierpnia 2026, 53,35 m²

      OSIEDLE ENERGETYK 15A, DOBRZEŃ WIELKI

      346 000 złCena za metr kwadratowy: 6 485 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 53,35 m²
    3. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 17 sierpnia 2026, 36,2 m²

      PIASKOWA 22, DOBRZEŃ MAŁY

      323 000 złCena za metr kwadratowy: 8 923 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 36,2 m²
      • 2 izby
      • piętro 2
      • rynek pierwotny
    4. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 17 sierpnia 2026, 51,71 m²

      OSIEDLE ENERGETYK 16A, DOBRZEŃ WIELKI

      500 000 złCena za metr kwadratowy: 9 669 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 51,71 m²
      • piętro 1
    5. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 sierpnia 2026, 64,72 m²

      OSIEDLE ENERGETYK 15B, DOBRZEŃ WIELKI

      430 000 złCena za metr kwadratowy: 6 644 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 64,72 m²
    6. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 5 sierpnia 2026, 53,56 m²

      OSIEDLE ENERGETYK 4A, DOBRZEŃ WIELKI

      275 000 złCena za metr kwadratowy: 5 134 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 53,56 m²
    7. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 31 lipca 2026, 64,72 m²

      OSIEDLE ENERGETYK 1D, DOBRZEŃ WIELKI

      340 000 złCena za metr kwadratowy: 5 253 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 64,72 m²
      • piętro 3
    8. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 3 lipca 2026, 42,4 m²

      PIASKOWA 22, DOBRZEŃ MAŁY

      349 000 złCena za metr kwadratowy: 8 231 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 42,4 m²
      • 2 izby
      • piętro 1
      • rynek pierwotny
    9. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 1 lipca 2026, 58,79 m²

      MICKIEWICZA 45B,45C, DOBRZEŃ WIELKI

      449 000 złCena za metr kwadratowy: 7 637 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 58,79 m²
      • 3 izby
      • piętro 1
      • rynek pierwotny
    10. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 18 czerwca 2026, 83,69 m²

      OSIEDLE ENERGETYK 9C, DOBRZEŃ WIELKI

      350 000 złCena za metr kwadratowy: 4 182 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 83,69 m²

    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w jednostce ewidencyjnej Dobrzeń Wielki - gmina wiejska?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w jednostce ewidencyjnej Dobrzeń Wielki - gmina wiejska wynosi 6 788 zł/m² na podstawie 33 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w jednostce ewidencyjnej Dobrzeń Wielki - gmina wiejska?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni 64,7 m² kosztowało w tym okresie medianowo 430 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w jednostce ewidencyjnej Dobrzeń Wielki - gmina wiejska?

    Mediana ceny wynosi 7 564 zł/m² na rynku pierwotnym i 6 485 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.

    Czy ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Dobrzeń Wielki - gmina wiejska rosną?

    Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w jednostce ewidencyjnej Dobrzeń Wielki - gmina wiejska rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna 6 788 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 7 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Zmiana danych: 7 listopada 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych