Jednostka ewidencyjna · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Murów - gmina wiejska
Ceny transakcyjne nieruchomości w całym mieście. Powiat, gmina i jednostka ewidencyjna mają tu te same granice, więc ich statystyki zebraliśmy na jednej stronie.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 14 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
2 880zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
130 000zł
Mediana powierzchni ?
49,3m²
Liczba transakcji ?
14
- 18 sierpnia 2024 – 18 sierpnia 2026 · 14 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: sierpień 2026 · import 17 października 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaMurów - gmina wiejska to jednostka ewidencyjna. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 1 038 transakcji.
Mieszkania: 14 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 2 880 zł/m², a mediana powierzchni 49,3 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 14 | 2 880 zł/m² | 130 000 zł | 49,3 m² |
| Inne lokale Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Działki budowlane Niska próba | 8 | 35 zł/m² | 47 300 zł | 1 811,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 34 | 6 zł/m² | 36 500 zł | 2 890,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 15 | 18 zł/m² | 31 500 zł | 1 874,0 m² |
| Budynki Niska próba | 52 | 3 669 zł/m² | 300 000 zł | 67,9 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 pokoje | 2 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 3 pokoje | 9 | 2 178 zł/m² | 110 000 zł | Niska próba |
| 4 pokoje | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 5 pokoi | 2 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 14 | 2 880 zł/m² | Niska próba |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 8 | 4 109 zł/m² | +47,3% | Niska próba |
| 2024 | 8 | 2 790 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2022 | 5 | 2 648 zł/m² | +29,0% | Niska próba |
| 2021 | 13 | 2 053 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2019 | 7 | 1 931 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2017 | 6 | 1 412 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Murów; część danych: powiat opolski Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
1,1rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 78 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 1 578 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 49,1 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 70 063 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 8 081 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat opolski
- Liczba mieszkań w próbie
- 101
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −8,8%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +12 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie opolskim w 2025 roku: 8 081 zł miesięcznie. To 86,2% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 139,3%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 78 000 zł — z 101 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,1 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Murów mieszkało 5 017 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 8,8%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 12 osób więcej, niż się wyprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 12,6% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 20,8%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 66,6%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie opolskim 10,6 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 800 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie opolskim w 2025 roku: 6,1%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 10,2% do 6,1%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 9 175 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 191,9%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 1,0 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 0,9 do 1,0.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 081 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
9 175 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
86,2%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
6,1%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
3,2%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
5 017osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
2 483osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
2 534osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
632osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
668osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
1 080osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
1 593osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
1 044osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+12 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
2,4
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
3,6
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
−1,2
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
71
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
59
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
10,6
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
1,0
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
4 456
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
2 067
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13 kwietnia 2026 | WOLNOŚCI 34, MURÓW Lokal | 110 000 zł | 2 178 zł/m² ? | 50,5 m² ? | 1/1 ? | 3 | 3 |
| 9 kwietnia 2026 | OGRODOWA 24a, STARE BUDKOWICE Lokal | 100 000 zł | 1 869 zł/m² ? | 53,5 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 20 października 2025 | WOLNOŚCI 25, MURÓW Lokal | 245 000 zł | 4 767 zł/m² ? | 51,4 m² ? | 1/1 ? | 3 | brak danych |
| 13 października 2025 | DWORCOWA 2a, MURÓW Lokal | 220 000 zł | 4 288 zł/m² ? | 51,3 m² ? | 1/1 ? | 3 | brak danych |
| 8 października 2025 | ZAGWIŹDZIAŃSKA 16, STARE BUDKOWICE Lokal | 350 000 zł | 3 937 zł/m² ? | 88,9 m² ? | 1/1 ? | 5 | brak danych |
| 2 października 2025 | WOLNOŚCI 30, MURÓW Lokal | 51 500 zł | 1 528 zł/m² ? | 33,7 m² ? | 1/1 ? | 3 | brak danych |
| 11 lipca 2025 | WOLNOŚCI 28, MURÓW Lokal | 40 000 zł | 930 zł/m² ? | 43,0 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 30 czerwca 2025 | LIPOWA 1, MURÓW Lokal | 135 000 zł | 2 897 zł/m² ? | 46,6 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 9 maja 2025 | KOLEJOWA 11, MURÓW Lokal | 450 000 zł | 5 934 zł/m² ? | 75,8 m² ? | 1/1 ? | 5 | brak danych |
| 6 maja 2025 | LIPOWA 27a, MURÓW Lokal | 125 000 zł | 4 281 zł/m² ? | 29,2 m² ? | 1/1 ? | 2 | brak danych |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w jednostce ewidencyjnej Murów - gmina wiejska
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w jednostce ewidencyjnej Murów - gmina wiejska?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w jednostce ewidencyjnej Murów - gmina wiejska wynosi 2 880 zł/m² na podstawie 14 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w jednostce ewidencyjnej Murów - gmina wiejska?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 49,3 m² kosztowało w tym okresie medianowo 130 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Murów - gmina wiejska rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Murów - gmina wiejska nie można wiarygodnie porównać rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 2 880 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to sierpień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 17 października 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: sierpień 2026. Import: 17 października 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych