Miasto · Ceny transakcyjne
Knurów
Ceny transakcyjne nieruchomości w całym mieście. Powiat, gmina i jednostka ewidencyjna mają tu te same granice, więc ich statystyki zebraliśmy na jednej stronie.
Od 2 października 2025 akty notarialne podały powierzchnię użytkową budynku w 6 z 39 sprzedaży budynków w tym obszarze, dlatego mediana ceny za metr kwadratowy budynków opiera się na małej próbie.
Mediana ceny za metr kwadratowy powierzchni użytkowej ?
10 353zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
750 000zł
Mediana powierzchni użytkowej ?
63,1m²
Liczba transakcji ?
33
- 2 października 2025 – 2 października 2026 · 33 akty notarialne
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Sprzedaże budynków
Ceny całych transakcji z aktów notarialnych, razem z działką
Liczba sprzedaży budynków
39
Akty podały powierzchnię użytkową budynku w 6 z nich.
Mediana ceny transakcji budynków
750 000zł
Cena całej transakcji, razem z działką.
Mediana powierzchni działek
579m²
Najczęstsza liczba kondygnacji nadziemnych
2kondygnacje
W 10 z 17 sprzedaży z budynkiem mieszkalnym, dla których znamy liczbę kondygnacji.
Opis obszaru
Cena transakcyjnaKnurów - gmina miejska to jednostka ewidencyjna. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 3 157 transakcji.
Budynki: 33 transakcje w statystykach cen za metr kwadratowy. Mediana ceny za metr kwadratowy powierzchni użytkowej wynosi 10 353 zł/m². Od 2 października 2025 akty notarialne podały powierzchnię użytkową budynku w 6 z 39 sprzedaży budynków w tym obszarze, dlatego mediana ceny za metr kwadratowy budynków opiera się na małej próbie. Mediana ceny transakcji budynków, razem z działką, wynosi 750 000 zł, a mediana powierzchni działek 579 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 154 | 5 588 zł/m² | 252 500 zł | 46,3 m² |
| Garaże Niska próba | 30 | 2 500 zł/m² | 43 500 zł | 16,1 m² |
| Handlowo-usługowe Niska próba | 3 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Biurowe Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Inne lokale Niska próba | 2 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Działki budowlane Niska próba | 25 | 202 zł/m² | 191 817 zł | 606,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 6 | brak danych | brak danych | 1 862,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Budynki Niska próba | 33 | 10 353 zł/m² | 750 000 zł | 63,1 m² |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Knurów; część danych: powiat gliwicki Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
3,4rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 250 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 5 096 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 47,8 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 73 000 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 8 440 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat gliwicki
- Liczba mieszkań w próbie
- 1 059
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −9,9%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −151 osób
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie gliwickim w 2025 roku: 8 440 zł miesięcznie. To 90,1% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 146,7%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 250 000 zł — z 1 056 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 3,4 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Knurów mieszkało 34 919 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 9,9%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 151 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,8% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 21,8%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,3%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie gliwickim 12,3 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 600 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie gliwickim w 2025 roku: 4,5%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 8,5% do 4,5%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 8 503 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 179,3%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 2,2 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 1,4 do 2,2.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 440 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
8 503 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
90,1%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
4,5%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
2,8%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
34 919osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
16 797osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
18 122osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
4 833osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
5 229osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
7 521osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
9 717osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
7 619osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−151 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−4,3
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−4,4
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,1
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
279
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
430
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
12,3
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
2,2
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
34 889
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
31 630
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Budynki
Sprzedaż budynku, 17 września 2026, 94,2 m²
Feliksa Michalskiego 21B, Knurów
990 000 złCena za metr kwadratowy: 10 510 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 94,2 m²
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż budynku, 31 sierpnia 2026, 137 m²
ks. Alojzego Koziełka 57B, Knurów
1 280 000 złCena za metr kwadratowy: 9 343 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 137 m²
Sprzedaż budynku, 25 sierpnia 2026, 94,2 m²
Stokrotki 10D, Knurów
1 200 000 złCena za metr kwadratowy: 12 739 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 94,2 m²
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż budynku, 20 marca 2026, 123,56 m²
ks. Alojzego Koziełka 10A, Knurów
650 000 złCena za metr kwadratowy: 5 261 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 123,56 m²
Sprzedaż budynku, 8 stycznia 2026, 161,2 m²
ks. Alojzego Koziełka 125P, Knurów
1 300 000 złCena za metr kwadratowy: 8 065 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 161,2 m²
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż budynku, 29 października 2025, 189 m²
Kwiatowa 21, Knurów
1 480 000 złCena za metr kwadratowy: 7 831 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 189 m²
Sprzedaż budynku, 26 lipca 2024, 149 m²
Cicha 5, Knurów
1 018 000 złCena za metr kwadratowy: 6 832 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 149 m²
Sprzedaż budynku, 12 października 2023, 156,3 m²
ks. Alojzego Koziełka 125Y, Knurów
950 000 złCena za metr kwadratowy: 6 078 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 156,3 m²
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż budynku, 25 września 2023, 116 m²
Powstańców 41, Knurów
820 000 złCena za metr kwadratowy: 7 069 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 116 m²
Sprzedaż budynku, 3 marca 2023, 137 m²
ks. Alojzego Koziełka 57B, Knurów
915 000 złCena za metr kwadratowy: 6 679 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 137 m²
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Budynki” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Dane odświeżamy po każdym imporcie Rejestru Cen Nieruchomości. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych