Obręb ewidencyjny

Obręb ewidencyjny GÓRNE, Pieszyce - miasto

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego: obręb ewidencyjny GÓRNE 020203_4.0002 Indeks transakcji Zobacz pełną listę

Mediana ceny za m² ?

11 zł/m²

Mediana ceny całkowitej

157 000 zł

Mediana metrażu

1 000,0 m²

Liczba transakcji

13

Ostatnie 24 miesięcy · 13 aktów notarialnych

Opis obszaru

GÓRNE to obręb ewidencyjny. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 122 transakcje.

Działki budowlane: 13 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi 11 zł/m², a mediana metrażu 1 000,0 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Transakcje Mediana ceny/m² Mediana ceny Mediana metrażu
Mieszkania 36 1 767 zł/m² 67 768 zł 34,3 m²
Inne lokale 1 215 zł/m² 6 160 zł 28,6 m²
Działki budowlane 48 86 zł/m² 162 500 zł 1 135,5 m²
Działki rolne 14 12 zł/m² 88 750 zł 1 561,5 m²
Budynki 24 4 382 zł/m² 300 000 zł 66,1 m²

Trend mediany ceny za m² ?

Ten obszar na tle: Gmina, Powiat

Liczba transakcji ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana ceny całkowitej ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana metrażu

Miesięcznie, wybrany typ

Przedziały cenowe

Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ

Kontekst okolicy

gmina; część danych: powiat dzierżoniowski

Dane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.

Co mówią dane o okolicy: kilka mocnych stron

Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.

Pieniądze

  • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie dzierżoniowskim w 2025 r.: 8 056 zł miesięcznie. To 85,9% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 136,5%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
  • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 67 768 zł — z 36 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,0 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

Życie na co dzień

  • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. na poziomie gminy mieszkało 6 710 osób. Od 2016 r. liczba mieszkańców spadła o 7,2%. W 2025 r. wprowadziło się tu o 4 osoby więcej, niż się wyprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
  • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,1% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 23,4%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 63,5%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
  • Przestępczość spada.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie dzierżoniowskim 16,4 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 800 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik spadł z 20,6 do 16,4.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

Rozwój okolicy

  • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie dzierżoniowskim w 2025 r.: 7,5%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 11,9% do 7,5%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
  • Dochody gminy na mieszkańca prawie się nie zmieniają.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 0 zł na mieszkańca. Od 2016 r. dochody prawie się nie zmieniły.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
  • Tempo budowy prawie się nie zmienia.W 2017 r. oddano tu do użytku 1,2 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik prawie się nie zmienił.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.

Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

Dostępność mieszkań ?
1,0 × roczny dochód netto
Mediana całkowitej ceny mieszkania
67 768 zł
Mediana ceny za m²
1 767 zł/m²
Mediana powierzchni mieszkania
34,3 m²
Szacunkowy dochód netto
5 822 zł/mies.
Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
8 056 zł/mies.
Obszar wynagrodzenia
powiat dzierżoniowski
Liczba mieszkań w próbie
36
Cena całego mieszkania 67 768 zł
Szacowany roczny dochód netto ? 69 860 zł
Roczne wynagrodzenie brutto 96 671 zł
Czy okolica rośnie? ?
malejąca
Ludność -7,2%
Saldo migracji 2025 +4 osoby

Finanse i praca

Dochody i rynek pracy

Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie dzierżoniowskim

?
8 056 zł+136,5%
Dane za 2025 r.
Najważniejsze dane
Dochody gminy na mieszkańca?
0 zł
Wynagrodzenie vs Polska?
85,9%+3,8
Stopa bezrobocia?
7,5%-4,4
Bezrobotni w wieku produkcyjnym?
4,4%

Ludność i wiek

Stan ludności

Ludność ogółem na poziomie gminy

?
6 710 -7,2%
Stan na 31 XII 2025 r.
Płeć
Mężczyźni?
3 179-7,4%
Kobiety?
3 531-7,0%
Wiek
0-14 lat?
880-12,4%
15-29 lat?
977-26,4%
30-44 lata?
1 358-22,7%
45-64 lata?
1 923-2,9%
65+?
1 572+35,4%

Migracje

Ruch mieszkańców

Na poziomie gminy przybyły 4 osoby przez migracje w 2025 r.

?
+4 osoby -86,7%
Dane za 2025 r.
Co składa się na bilans
Saldo na 1000 mieszkańców?
0,6-3,5
Migracje wewnętrzne na 1000?
0,6-4,9
Migracje zagraniczne na 1000?
0,0+1,4
Zameldowania?
64-42,3%
Wymeldowania?
60-25,9%

Bezpieczeństwo i rozwój

Bezpieczeństwo i tempo rozwoju

Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie dzierżoniowskim

?
16,4-4,2
Dane za 2024 r.
Najważniejsze dane
Nowe mieszkania na 1000?
1,20,0
Wodociąg?
6 035-7,0%
Kanalizacja?
3 378+31,0%

Najnowsze transakcje: Działki budowlane

Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Działki budowlane”. Pełna lista pod linkiem poniżej.

Data Oznaczenie / lokal Cena Cena/m² Metraż Udział Izby Kondygnacja
20.11.2025 Pieszyce Działka 317 290 000 zł 166 zł/m² ? 1 744,0 m² ?
24.10.2025 Kamieniczki Działka 293/7 114 920 zł 107 zł/m² ? 1 072,0 m² ?
24.10.2025 Kamieniczki Działka 293/4 129 000 zł 108 zł/m² ? 1 200,0 m² ?
24.10.2025 Kamieniczki Działka 293/3 129 000 zł 108 zł/m² ? 1 200,0 m² ?
10.10.2025 Kamieniczki Działka 293/5 157 000 zł 157 zł/m² ? 1 000,0 m² ?
03.10.2025 Kamieniczki Działka 293/2 107 000 zł 107 zł/m² ? 1 000,0 m² ?
25.09.2025 Kamieniczki Działka 293/6 121 520 zł 107 zł/m² ? 1 132,0 m² ?
16.09.2025 Pieszyce Działka 125 215 000 zł 189 zł/m² ? 1 139,0 m² ?
11.09.2025 Pieszyce Działka 141/11 8 500 zł 11 zł/m² ? 798,0 m² ?
18.08.2025 Kamieniczki Działka 218/17 340 000 zł 395 zł/m² ? 861,0 m² ?

Zobacz pełną listę transakcji w powiecie dzierżoniowskim