Obręb ewidencyjny

Obręb ewidencyjny ROŚCISZÓW, Pieszyce - obszar wiejski

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego: obręb ewidencyjny ROŚCISZÓW 020203_5.0004 Indeks transakcji Zobacz pełną listę

Mediana ceny za m² ?

8 271 zł/m²

Mediana ceny całkowitej

539 500 zł

Mediana metrażu

46,0 m²

Liczba transakcji

3

Ostatnie 24 miesięcy · 3 akty notarialne

Opis obszaru

ROŚCISZÓW to obręb ewidencyjny. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 175 transakcji.

Budynki: 3 transakcje. Mediana ceny za m² wynosi 8 271 zł/m², a mediana metrażu 46,0 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Transakcje Mediana ceny/m² Mediana ceny Mediana metrażu
Mieszkania 43 1 893 zł/m² 70 000 zł 49,4 m²
Inne lokale 1 961 zł/m² 41 726 zł 43,4 m²
Działki budowlane 55 52 zł/m² 142 500 zł 2 096,0 m²
Działki rolne 40 20 zł/m² 165 474 zł 2 915,0 m²
Działki pozostałe 8 3 500 zł 1 608,0 m²
Budynki 30 3 231 zł/m² 167 000 zł 74,1 m²

Trend mediany ceny za m² ?

Ten obszar na tle: Gmina, Powiat

Liczba transakcji ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana ceny całkowitej ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana metrażu

Miesięcznie, wybrany typ

Przedziały cenowe

Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ

Kontekst okolicy

gmina; część danych: powiat dzierżoniowski

Dane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.

Co mówią dane o okolicy: kilka mocnych stron

Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.

Pieniądze

  • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie dzierżoniowskim w 2025 r.: 8 056 zł miesięcznie. To 85,9% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 136,5%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
  • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 70 000 zł — z 43 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,0 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

Życie na co dzień

  • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. na poziomie gminy mieszkało 2 109 osób. Od 2016 r. liczba mieszkańców spadła o 12,2%. W 2025 r. wyprowadziło się stąd o 12 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
  • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 12,8% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 21,6%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 65,7%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
  • Przestępczość spada.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie dzierżoniowskim 16,4 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 800 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik spadł z 20,6 do 16,4.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

Rozwój okolicy

  • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie dzierżoniowskim w 2025 r.: 7,5%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 11,9% do 7,5%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
  • Dochody gminy na mieszkańca prawie się nie zmieniają.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 0 zł na mieszkańca. Od 2016 r. dochody prawie się nie zmieniły.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
  • Tempo budowy prawie się nie zmienia.W 2017 r. oddano tu do użytku 1,2 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik prawie się nie zmienił.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.

Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

Dostępność mieszkań ?
1,0 × roczny dochód netto
Mediana całkowitej ceny mieszkania
70 000 zł
Mediana ceny za m²
1 893 zł/m²
Mediana powierzchni mieszkania
49,4 m²
Szacunkowy dochód netto
5 822 zł/mies.
Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
8 056 zł/mies.
Obszar wynagrodzenia
powiat dzierżoniowski
Liczba mieszkań w próbie
43
Cena całego mieszkania 70 000 zł
Szacowany roczny dochód netto ? 69 860 zł
Roczne wynagrodzenie brutto 96 671 zł
Czy okolica rośnie? ?
malejąca
Ludność -12,2%
Saldo migracji 2025 -12 osób

Finanse i praca

Dochody i rynek pracy

Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie dzierżoniowskim

?
8 056 zł+136,5%
Dane za 2025 r.
Najważniejsze dane
Dochody gminy na mieszkańca?
0 zł
Wynagrodzenie vs Polska?
85,9%+3,8
Stopa bezrobocia?
7,5%-4,4
Bezrobotni w wieku produkcyjnym?
3,4%

Ludność i wiek

Stan ludności

Ludność ogółem na poziomie gminy

?
2 109 -12,2%
Stan na 31 XII 2025 r.
Płeć
Mężczyźni?
1 087-13,5%
Kobiety?
1 022-10,9%
Wiek
0-14 lat?
269-16,2%
15-29 lat?
318-25,2%
30-44 lata?
435-24,1%
45-64 lata?
632-5,1%
65+?
455+8,9%

Migracje

Ruch mieszkańców

Na poziomie gminy ubyło 12 osób przez migracje w 2025 r.

?
-12 osób -400,0%
Dane za 2025 r.
Co składa się na bilans
Saldo na 1000 mieszkańców?
-5,7-7,4
Migracje wewnętrzne na 1000?
-5,7-7,4
Migracje zagraniczne na 1000?
0,0
Zameldowania?
230,0%
Wymeldowania?
35+84,2%

Bezpieczeństwo i rozwój

Bezpieczeństwo i tempo rozwoju

Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie dzierżoniowskim

?
16,4-4,2
Dane za 2024 r.
Najważniejsze dane
Nowe mieszkania na 1000?
1,20,0
Wodociąg?
624
Kanalizacja?
118

Najnowsze transakcje: Budynki

Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Budynki”. Pełna lista pod linkiem poniżej.

Data Oznaczenie / lokal Cena Cena/m² Metraż Udział Izby Kondygnacja
19.01.2026 34, Rościszów Budynek 348_BUD 729 000 zł 29 720 zł/m² ? 24,5 m² ?
19.01.2026 34, Rościszów Budynek 281_BUD 729 000 zł 8 936 zł/m² ? 81,6 m² ?
05.12.2025 8, Rościszów Budynek 266_BUD 167 000 zł 34 779 zł/m² ? 4,8 m² ?
05.12.2025 8, Rościszów Budynek 251_BUD 167 000 zł 2 571 zł/m² ? 65,0 m² ?
14.06.2024 Lasocin, Rościszów Budynek 328_BUD 350 000 zł 7 607 zł/m² ? 46,0 m² ?
18.03.2024 89, Rościszów Budynek 66_BUD 17 172 zł 167 zł/m² ? 103,0 m² ?
01.02.2024 Lasocin 5, Rościszów Budynek 1_BUD 150 000 zł 1 968 zł/m² ? 76,2 m² ?
06.12.2023 Spacerowa 35, Rościszów Budynek 1_BUD 770 000 zł 8 998 zł/m² ? 85,6 m² ?
01.12.2023 Potoczek, Rościszów Budynek 1_BUD 190 000 zł 7 361 zł/m² ? 25,8 m² ?
01.09.2023 Lasocin 5, Rościszów Budynek 1_BUD 76,2 m² ?

Zobacz pełną listę transakcji w powiecie dzierżoniowskim