Obręb ewidencyjny · ząbkowicki

Ceny mieszkań ząbkowicki — obręb ewidencyjny Centrum-05 (Ząbkowice Śląskie, ul. Ignacego Daszyńskiego)

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego: obręb ewidencyjny Centrum-05 022405_4.0005 Indeks transakcji Zobacz pełną listę

Mediana ceny za m² ?

5 077 zł/m²

Mediana ceny całkowitej

190 000 zł

Mediana metrażu

43,0 m²

Liczba transakcji

8

Ostatnie 24 miesięcy · 8 aktów notarialnych

Ostatni miesiąc danych: lipiec 2026 · import: 31 sierpnia 2026

Opis obszaru

Centrum-05 to obręb ewidencyjny. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 154 transakcje.

Mieszkania: 8 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi 5 077 zł/m², a mediana metrażu 43,0 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Transakcje Mediana ceny/m² Mediana ceny Mediana metrażu
Mieszkania 98 944 zł/m² 50 052 zł 42,3 m²
Działki budowlane 17 80 zł/m² 100 000 zł 688,0 m²
Działki pozostałe 13 81 zł/m² 30 000 zł 500,0 m²
Budynki 26 4 026 zł/m² 242 500 zł 33,2 m²

Trend mediany ceny za m² ?

Ten obszar na tle: Gmina, Powiat

Liczba transakcji ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana ceny całkowitej ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana metrażu

Miesięcznie, wybrany typ

Przedziały cenowe

Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ

Kontekst okolicy

gmina; część danych: powiat ząbkowicki

Dane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.

Co mówią dane o okolicy: plusy i znaki zapytania

Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

Pieniądze

  • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie ząbkowickim w 2025 r.: 8 041 zł miesięcznie. To 85,7% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 137,3%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
  • Cena wygląda podejrzanie nisko.Mediana ceny mieszkania: 50 052 zł — z 98 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 0,7 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Tak niska mediana zwykle oznacza, że sprzedają się tu głównie lokale do kapitalnego remontu — sprawdź stan techniczny.

Życie na co dzień

  • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. na poziomie gminy mieszkało 13 819 osób. Od 2015 r. liczba mieszkańców spadła o 10,3%. W 2025 r. wyprowadziło się stąd o 47 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
  • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 10,9% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 26,9%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 62,2%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
  • Przestępczość spada.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie ząbkowickim 14,2 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 600 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik spadł z 20,1 do 14,2.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

Rozwój okolicy

  • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie ząbkowickim w 2025 r.: 11,4%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 14,9% do 11,4%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
  • Dochody gminy na mieszkańca prawie się nie zmieniają.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 0 zł na mieszkańca. Od 2015 r. dochody prawie się nie zmieniły.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
  • Buduje się tu coraz więcej.W 2017 r. oddano tu do użytku 2,5 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik wzrósł z 1,6 do 2,5.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.

Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

Dostępność mieszkań ?
0,7 × roczny dochód netto
Mediana całkowitej ceny mieszkania
50 052 zł
Mediana ceny za m²
944 zł/m²
Mediana powierzchni mieszkania
42,3 m²
Szacunkowy dochód netto
5 811 zł/mies.
Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
8 041 zł/mies.
Obszar wynagrodzenia
powiat ząbkowicki
Liczba mieszkań w próbie
98
Cena całego mieszkania 50 052 zł
Szacowany roczny dochód netto ? 69 735 zł
Roczne wynagrodzenie brutto 96 488 zł
Czy okolica rośnie? ?
malejąca
Ludność -10,3%
Saldo migracji 2025 -47 osób

Finanse i praca

Dochody i rynek pracy

Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie ząbkowickim

?
8 041 zł+137,3%
Dane za 2025 r.
Najważniejsze dane
Dochody gminy na mieszkańca?
0 zł
Wynagrodzenie vs Polska?
85,7%+4,1
Stopa bezrobocia?
11,4%-3,5
Bezrobotni w wieku produkcyjnym?
6,4%

Ludność i wiek

Stan ludności

Ludność ogółem na poziomie gminy

?
13 819 -10,3%
Stan na 31 XII 2025 r.
Płeć
Mężczyźni?
6 370-12,1%
Kobiety?
7 449-8,7%
Wiek
0-14 lat?
1 508-19,8%
15-29 lat?
1 849-29,0%
30-44 lata?
2 728-21,7%
45-64 lata?
4 016-8,3%
65+?
3 718+21,7%

Migracje

Ruch mieszkańców

Na poziomie gminy ubyło 47 osób przez migracje w 2025 r.

?
-47 osób
Dane za 2025 r.
Co składa się na bilans
Saldo na 1000 mieszkańców?
-3,4
Migracje wewnętrzne na 1000?
-3,7-0,8
Migracje zagraniczne na 1000?
0,3
Zameldowania?
119
Wymeldowania?
166

Bezpieczeństwo i rozwój

Bezpieczeństwo i tempo rozwoju

Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie ząbkowickim

?
14,2-5,9
Dane za 2024 r.
Najważniejsze dane
Nowe mieszkania na 1000?
2,5+0,9
Wodociąg?
14 013-10,0%
Kanalizacja?
12 964-10,3%

Najnowsze transakcje: Mieszkania

Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Mieszkania”. Pełna lista pod linkiem poniżej.

Data Oznaczenie / lokal Cena Cena/m² Metraż Udział Izby Kondygnacja
29.07.2026 Ignacego Daszyńskiego 18, Ząbkowice Śląskie Lokal 4_LOK 385 000 zł 7 549 zł/m² ? 51,0 m² ? 3
27.01.2026 Jana Kilińskiego 6, Ząbkowice Śląskie Lokal 2_LOK 140 000 zł 5 222 zł/m² ? 26,8 m² ? 2 1
27.10.2025 Jana Kilińskiego 2, Ząbkowice Śląskie Lokal 9_LOK 150 000 zł 3 585 zł/m² ? 41,8 m² ? 3 1
09.10.2025 Jana Kilińskiego 2, Ząbkowice Śląskie Lokal 3_LOK 225 000 zł 8 392 zł/m² ? 26,8 m² ? 2
07.08.2025 Jana Kilińskiego 2, Ząbkowice Śląskie Lokal 1_LOK 98 000 zł 3 655 zł/m² ? 26,8 m² ? 2
25.06.2025 Ludowa 14, Ząbkowice Śląskie Lokal 1_LOK 665 000 zł 8 069 zł/m² ? 82,4 m² ? 4 2
19.12.2024 Daleka 13b, Ząbkowice Śląskie Lokal 2_LOK 155 000 zł 3 515 zł/m² ? 44,1 m² ? 3
05.09.2024 Daleka 13c, Ząbkowice Śląskie Lokal 7_LOK 290 000 zł 4 932 zł/m² ? 58,8 m² ? 3 2
01.07.2024 Jana Kilińskiego 7, Ząbkowice Śląskie Lokal 3_LOK 270 000 zł 6 394 zł/m² ? 42,2 m² ? 3 1
15.02.2024 Ignacego Daszyńskiego 32, Ząbkowice Śląskie Lokal 9_LOK 72 077 zł 1 796 zł/m² ? 40,1 m² ? 2 1

Zobacz pełną listę transakcji w powiecie ząbkowickim