Przejdź do treści

Obręb ewidencyjny · żarski · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań na rynku wtórnym — obręb 2, żarski

Ceny transakcyjne mieszkań w obrębie ewidencyjnym 2 (Żary, ulica Podchorążych), z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

081102_1.0002

Poziom

obręb ewidencyjny

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

5 275zł/m²

Cena transakcyjna

Mediana ceny transakcyjnej ?

241 500zł

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni ?

44,8m²

Liczba transakcji ?

39

  • 18 grudnia 2024 – 18 grudnia 2025 · 39 aktów notarialnych
  • Ostatni miesiąc danych: grudzień 2025 · zmiana danych 31 października 2026 ?
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

2 to obręb ewidencyjny. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 39 transakcji.

Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.

Mieszkania: 39 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 5 275 zł/m², a mediana powierzchni 44,8 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania 39 5 275 zł/m² 241 500 zł 44,8 m²

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle:

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Żary; część danych: powiat żarski Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego

    Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    3,2rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    241 500 zł
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    5 275 zł/m²
    Mediana powierzchni mieszkania
    44,8 m²
    Szacowany roczny dochód netto ?
    74 615 zł
    Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
    8 637 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat żarski
    Liczba mieszkań w próbie
    39

    Tempo zmian okolicy ?

    malejąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    −11,3%
    Saldo migracji w 2025 roku
    −167 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

    Pieniądze

    • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie żarskim w 2025 roku: 8 637 zł miesięcznie. To 92,2% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 132,6%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 241 500 zł — z 39 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 3,2 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

    Życie na co dzień

    • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Żary mieszkało 33 949 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 11,3%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 167 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 12,9% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 24,3%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 62,9%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie żarskim 23,4 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 700 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie żarskim w 2025 roku: 6,3%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 9,7% do 6,3%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 7 842 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 124,7%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 2,2 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 2,0 do 2,2.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    8 637 złmiesięcznie

    +132,6%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    7 842 złrocznie

    +124,7%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    92,2%

    +2,8

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    6,3%

    −3,4

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    2,6%

    −0,5

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    33 949osób

    −11,3%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    15 928osób

    −12,2%46,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    18 021osób

    −10,5%53,1% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    4 372osoby

    −19,8%12,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    4 960osób

    −27,9%14,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    6 996osób

    −23,3%20,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    9 383osoby

    −12,2%27,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    8 238osób

    +34,1%24,3% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    −167 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    −4,9

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    −4,8

    0,0

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    −0,1

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    266

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    433

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    23,4

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    2,2

    +0,2

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    32 565

    −10,7%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    31 971

    −8,0%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    1. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 18 grudnia 2025, 47,4 m²

      Podchorążych 34, Żary

      190 000 złCena za metr kwadratowy: 4 008 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 47,4 m²
      • 3 izby
    2. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 grudnia 2025, 29,43 m²

      Kalinowskiego 4B, Żary

      150 000 złCena za metr kwadratowy: 5 097 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 29,43 m²
      • 2 izby
    3. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 grudnia 2025, 50,9 m²

      Bolesława Chrobrego 12, Żary

      267 000 złCena za metr kwadratowy: 5 246 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 50,9 m²
      • 4 izby
    4. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 17 października 2025, 30,7 m²

      Myśliwska 1A, Żary

      207 000 złCena za metr kwadratowy: 6 743 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 30,7 m²
      • 2 izby
      • piętro 2
    5. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 14 października 2025, 20,96 m²

      Myśliwska 4, Żary

      243 000 złCena za metr kwadratowy: 11 594 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 20,96 m²
      • 2 izby
    6. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 7 października 2025, 22,2 m²

      Pokoju 4, Żary

      100 000 złCena za metr kwadratowy: 4 505 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 22,2 m²
      • 1 izba
    7. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 2 października 2025, 35,4 m²

      Lotników 15b, Żary

      215 000 złCena za metr kwadratowy: 6 073 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 35,4 m²
      • 3 izby
    8. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 25 września 2025, 44,76 m²

      Rynek 28, Żary

      260 000 złCena za metr kwadratowy: 5 809 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 44,76 m²
      • 4 izby
      • udziały wymagają uwagi
    9. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 24 września 2025, 47,1 m²

      Jagiełły 10, Żary

      240 000 złCena za metr kwadratowy: 5 096 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 47,1 m²
      • 4 izby
    10. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 23 września 2025, 44,23 m²

      Rynek 24, Żary

      260 000 złCena za metr kwadratowy: 5 878 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 44,23 m²
      • 4 izby

    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: grudzień 2025. Zmiana danych: 31 października 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych