Obręb ewidencyjny · krakowski · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań — obręb Lusina, krakowski
Ceny transakcyjne mieszkań w obrębie ewidencyjnym Lusina (Lusina, ulica Krakowska), z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 7 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
10 467zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
930 000zł
Mediana powierzchni ?
90,3m²
Liczba transakcji ?
7
- 28 września 2024 – 28 września 2026 · 7 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · import 14 października 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaLusina to obręb ewidencyjny. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 388 transakcji.
Mieszkania: 7 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 10 467 zł/m², a mediana powierzchni 90,3 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 7 | 10 467 zł/m² | 930 000 zł | 90,3 m² |
| Działki budowlane Niska próba | 6 | 359 zł/m² | 315 000 zł | 315,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 19 | 175 zł/m² | 370 000 zł | 2 000,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Budynki Niska próba | 7 | 9 561 zł/m² | 475 000 zł | 30,5 m² |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Gmina, Powiat
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Mogilany; część danych: powiat krakowski Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
5,0rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 379 814 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 8 447 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 37,8 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 75 962 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 8 802 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat krakowski
- Liczba mieszkań w próbie
- 38
Tempo zmian okolicy ?
rosnąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- +22,6%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +77 osób
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie krakowskim w 2025 roku: 8 802 zł miesięcznie. To 93,9% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 109,4%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 379 814 zł — z 37 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 5,0 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Mogilany mieszkały 16 594 osoby. Od 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 22,6%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 77 osób więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
- Dzieci jest tu wyraźnie więcej niż seniorów.Dzieci do 14 lat: 17,8% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 14,7%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 67,5%. Stan na koniec 2025 rokuSprawdź, czy pobliskie szkoły i przedszkola mają jeszcze wolne miejsca.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie krakowskim 9,5 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 3 900 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie krakowskim w 2025 roku: 4,4%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 6,5% do 4,4%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 8 477 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 157,7%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 5,3 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 6,7 do 5,3.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 802 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
8 477 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
93,9%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
4,4%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
2,5%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
16 594osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
8 134osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
8 460osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
2 948osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
2 882osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
3 597osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
4 722osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
2 445osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+77 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
4,6
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
4,4
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,2
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
275
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
198
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
9,5
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
5,3
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
15 279
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
8 634
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4 listopada 2025 | Osiedle Dębowe 52B, Lusina Lokal 2 Udziały wymagają uwagi ? | 969 000 zł | 10 467 zł/m² ? | 92,6 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 3 października 2025 | Krakowska 51D, Lusina Lokal 1 Udziały wymagają uwagi ? | 419 385 zł | 12 724 zł/m² ? | 33,0 m² ? | 1/1 ? | 2 | 1 |
| 30 lipca 2025 | Spacerowa 2A, Lusina Lokal 2 | 1 200 000 zł | 9 748 zł/m² ? | 123,1 m² ? | 1/1 ? | 5 | 1 |
| 3 lipca 2025 | Osiedle Dębowe 43B, Lusina Lokal 2 Udziały wymagają uwagi ? | 955 500 zł | 10 343 zł/m² ? | 92,4 m² ? | 1/1 ? | 4 | brak danych |
| 30 grudnia 2024 | Krakowska 51D, Lusina Lokal 2 | 585 000 zł | 15 517 zł/m² ? | 37,7 m² ? | 1/1 ? | 2 | 1 |
| 11 grudnia 2024 | Krakowska 51, Lusina Lokal 2 | 610 000 zł | 16 297 zł/m² ? | 37,4 m² ? | 1/1 ? | 2 | 1 |
| 13 listopada 2024 | Osiedle Dębowe 36B, Lusina Lokal 2 Udziały wymagają uwagi ? | 930 000 zł | 10 300 zł/m² ? | 90,3 m² ? | 1/1 ? | 6 | 2 |
| 11 grudnia 2023 | Osiedle Dębowe 43A, Lusina Lokal 1 Udziały wymagają uwagi ? | 590 000 zł | 8 022 zł/m² ? | 73,6 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 23 stycznia 2023 | Krakowska 51A, Lusina Lokal 1 | 359 385 zł | 11 189 zł/m² ? | 32,1 m² ? | brak danych | 2 | brak danych |
| 18 maja 2022 | Krakowska 51J, Lusina Lokal 2 | 412 032 zł | 10 952 zł/m² ? | 37,6 m² ? | brak danych | 2 | brak danych |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w obrębie ewidencyjnym Lusina
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Import: 14 października 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych