Obręb ewidencyjny · Ceny transakcyjne
Obręb ewidencyjny TURAWA, Turawa
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 11 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
5 118zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
250 000zł
Mediana powierzchni ?
52,2m²
Liczba transakcji ?
13
- 22 lipca 2024 – 22 lipca 2026 · 13 aktów notarialnych
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaTURAWA to obręb ewidencyjny. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 60 transakcji.
Budynki: 13 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 5 118 zł/m², a mediana powierzchni 52,2 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 7 | 3 711 zł/m² | 190 000 zł | 27,6 m² |
| Biurowe Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Działki budowlane Niska próba | 9 | 265 zł/m² | 178 350 zł | 694,5 m² |
| Działki rolne Niska próba | 2 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Działki pozostałe Niska próba | 3 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Budynki Niska próba | 13 | 5 118 zł/m² | 250 000 zł | 52,2 m² |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Gmina, Powiat
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Turawa; część danych: powiat opolski Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
1,5rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 102 422 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 2 254 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 53,3 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 70 063 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 8 081 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat opolski
- Liczba mieszkań w próbie
- 18
Tempo zmian okolicy ?
rosnąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- +3,5%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +147 osób
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie opolskim w 2025 roku: 8 081 zł miesięcznie. To 86,2% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 139,3%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 102 422 zł — z 16 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,5 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.Niska próba: mediana z 16 transakcji. Przy mniej niż 30 transakcjach jedna nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc traktuj tę kwotę jako orientacyjną.
Życie na co dzień
- Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Turawa mieszkało 10 115 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 3,5%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 147 osób więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 14,5% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 19,0%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 66,5%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie opolskim 10,6 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 800 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie opolskim w 2025 roku: 6,1%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 10,2% do 6,1%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 7 985 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 177%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 3,1 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 3,2 do 3,1.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 081 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
7 985 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
86,2%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
6,1%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
2,6%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
10 115osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
4 923osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
5 192osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
1 468osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
1 442osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
2 266osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
3 019osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
1 920osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+147 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
14,6
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
14,2
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,4
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
206
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
59
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
10,6
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
3,1
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
9 754
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
8 797
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Budynki
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 lipca 2026 | STAWOWA 5, TURAWA Budynek 812 | 1 600 000 zł | 10 445 zł/m² ? | 153,2 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 10 lipca 2026 | Planetorza 11C, Turawa Budynek 2586 | 797 000 zł | 5 316 zł/m² ? | 149,9 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 19 czerwca 2026 | ALEJA NA GÓRCE 3, TURAWA Budynek 1830 | 250 000 zł | 5 120 zł/m² ? | 48,8 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 19 czerwca 2026 | ŚREDNIA 41, TURAWA Budynek 984 | 331 000 zł | 20 173 zł/m² ? | 16,4 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 22 maja 2026 | ŻUŻLOWA 9, TURAWA Budynek 1734 | 28 290 zł | 663 zł/m² ? | 42,7 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 22 maja 2026 | ŻUŻLOWA 9, TURAWA Budynek 1735 | 28 290 zł | 653 zł/m² ? | 43,3 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 22 maja 2026 | ŻUŻLOWA 9, TURAWA Budynek 1733 | 28 290 zł | 699 zł/m² ? | 40,5 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 13 kwietnia 2026 | DĘBOWA 28, TURAWA Budynek 403 | 495 000 zł | 5 118 zł/m² ? | 96,7 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 26 marca 2026 | LEŚNA 17, TURAWA Budynek 1913 | brak danych | brak danych | 66,6 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 26 lutego 2026 | JODŁOWA 7, TURAWA Budynek 2419 | 770 000 zł | 7 104 zł/m² ? | 108,4 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Dane odświeżamy po każdym imporcie Rejestru Cen Nieruchomości. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych