Powiat

Ceny mieszkań w powiecie strzelińskim

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego: powiat powiat strzeliński 0217 Indeks transakcji Zobacz pełną listę

Mediana ceny za m² ?

4 993 zł/m²

-6,7% r/r

Mediana ceny całkowitej

279 000 zł

Mediana metrażu

50,5 m²

Liczba transakcji

214

Ostatnie 12 miesięcy · 214 aktów notarialnych

Ostatni miesiąc danych: marzec 2026 · import: 30 sierpnia 2026

Opis obszaru

powiat strzeliński to powiat. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 11 662 transakcje.

Mieszkania: 214 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi 4 993 zł/m², a mediana metrażu 50,5 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Transakcje Mediana ceny/m² Mediana ceny Mediana metrażu
Mieszkania 925 3 755 zł/m² 180 000 zł 49,3 m²
Garaże 7 736 zł/m² 24 950 zł 27,2 m²
Handlowo-usługowe 2 2 962 zł/m² 650 000 zł 149,9 m²
Inne lokale 39 1 589 zł/m² 15 000 zł 10,1 m²
Działki budowlane 3005 67 zł/m² 89 000 zł 1 052,0 m²
Działki rolne 4993 5 zł/m² 47 500 zł 5 900,0 m²
Działki pozostałe 1580 40 zł/m² 29 500 zł 866,5 m²
Budynki 1397 2 575 zł/m² 200 000 zł 74,5 m²

Ceny mieszkań w częściach obszaru ?

Ostatnie 24 miesiące danych; maksymalnie 30 części obszaru o największej liczbie aktów.

Porównanie cen mieszkań w częściach obszaru
Część obszaru Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za m²
Strzelin 241 6 361 zł/m²
Kondratowice 39 1 862 zł/m²
Wiązów 39 2 705 zł/m²
Przeworno 25 2 291 zł/m²
Borów 23 3 901 zł/m²

Trend mediany ceny za m² ?

Ten obszar na tle: Województwo, Cała Polska

Liczba transakcji ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana ceny całkowitej ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana metrażu

Miesięcznie, wybrany typ

Przedziały cenowe

Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ

Kontekst okolicy

powiat strzeliński

Dane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.

Co mówią dane o okolicy: kilka mocnych stron

Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.

Pieniądze

  • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie strzelińskim w 2025 r.: 8 903 zł miesięcznie. To 94,9% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 147,6%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
  • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 180 000 zł — z 925 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,3 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

Życie na co dzień

  • Przestępczość spada.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie strzelińskim 21,5 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 500 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik spadł z 22,8 do 21,5.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

Rozwój okolicy

  • Bezrobocie jest wysokie.Bezrobocie w powiecie strzelińskim w 2025 r.: 12,1%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 13,3% do 12,1%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
  • Buduje się tu coraz więcej.W 2017 r. oddano tu do użytku 3,8 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik wzrósł z 1,0 do 3,8.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.

Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

Dostępność mieszkań ?
2,3 × roczny dochód netto
Mediana całkowitej ceny mieszkania
180 000 zł
Mediana ceny za m²
3 755 zł/m²
Mediana powierzchni mieszkania
49,3 m²
Szacunkowy dochód netto
6 399 zł/mies.
Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
8 903 zł/mies.
Obszar wynagrodzenia
powiat strzeliński
Liczba mieszkań w próbie
925
Cena całego mieszkania 180 000 zł
Szacowany roczny dochód netto ? 76 793 zł
Roczne wynagrodzenie brutto 106 842 zł

Finanse i praca

Dochody i rynek pracy

Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie strzelińskim

?
8 903 zł+147,6%
Dane za 2025 r.
Najważniejsze dane
Wynagrodzenie vs Polska?
94,9%+8,3
Stopa bezrobocia?
12,1%-1,2

Bezpieczeństwo i rozwój

Bezpieczeństwo i tempo rozwoju

Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie strzelińskim

?
21,5-1,3
Dane za 2024 r.
Najważniejsze dane
Nowe mieszkania na 1000?
3,8+2,8

Najnowsze transakcje: Mieszkania

Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Mieszkania”. Pełna lista pod linkiem poniżej.

Data Oznaczenie / lokal Cena Cena/m² Metraż Udział Izby Kondygnacja
02.03.2026 Turkusowa 60, Szczawin Lokal 1_LOK 549 000 zł 7 056 zł/m² ? 77,8 m² ? 3 1
18.02.2026 Juliusza Słowackiego 13, Strzelin Lokal 2_LOK 420 000 zł 7 581 zł/m² ? 55,4 m² ? 3 2
12.02.2026 9, Chociwel Lokal 5_LOK Udziały wymagają uwagi ? 26 500 zł 3 605 zł/m² ? 7,4 m² ? 3 1
12.02.2026 Generała Stefana Grota-Roweckiego 55, Strzelin Lokal 6_LOK 440 000 zł 7 333 zł/m² ? 60,0 m² ? 4
04.02.2026 Powstańców Śląskich 7B, Strzelin Lokal 2_LOK 450 000 zł 8 589 zł/m² ? 52,4 m² ? 3 2
04.02.2026 2, Gołostowice Lokal 3_LOK 70 000 zł 1 317 zł/m² ? 53,2 m² ? 3
04.02.2026 1 Maja 14, Wiązów Lokal 4_LOK 100 000 zł 1 785 zł/m² ? 56,0 m² ? 3 2
02.02.2026 Starowiejska 29, Borów Lokal 5_LOK 165 000 zł 2 931 zł/m² ? 56,3 m² ? 3 3
28.01.2026 17, Głęboka Lokal 2_LOK 10 500 zł 340 zł/m² ? 30,9 m² ? 2 1
28.01.2026 Pocztowa 15B, Strzelin Lokal 17_LOK 456 434 zł 10 227 zł/m² ? 44,6 m² ? 3 4

Zobacz pełną listę transakcji w powiecie strzelińskim