Przejdź do treści

Gmina · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w gminie Góra

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

0204013

Poziom

gmina

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

3 750zł/m²

Cena transakcyjna +27,3% rok do roku

Mediana ceny transakcyjnej ?

190 000zł

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni ?

51,6m²

Liczba transakcji ?

59

  • 6 października 2025 – 6 października 2026 · 59 aktów notarialnych
  • Ostatni miesiąc danych: październik 2026 · zmiana danych 6 listopada 2026 ?
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Góra to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 392 transakcje.

Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.

Mieszkania: 59 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 3 750 zł/m², a mediana powierzchni 51,6 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania 59 3 750 zł/m² 190 000 zł 51,6 m²

Ceny mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym ?

Pokrycie pola liczby izb: 96,6%
Mediany cen transakcyjnych mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym
Liczba izb Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Wiarygodność próby ?
2 izby 7 2 816 zł/m² 80 000 zł Niska próba
3 izby 23 3 750 zł/m² 182 000 zł Niska próba
4 izby 20 3 904 zł/m² 240 000 zł Niska próba
5 izb 5 4 636 zł/m² 267 000 zł Niska próba
6 izb 1 brak danych brak danych za mała próba

Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%
Ceny transakcyjne na rynku wtórnym
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek wtórny 58 3 759 zł/m² Wiarygodna

Ceny mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym ?

Ostatnie 24 miesiące danych na rynku wtórnym
Porównanie cen mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym
Część obszaru Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy
Góra - miasto 79 3 795 zł/m²
Góra - obszar wiejski 25 2 363 zł/m²

Historia cen mieszkań rok po roku na rynku wtórnym ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań na rynku wtórnym
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2026 42 3 781 zł/m² +17,2% Wiarygodna
2025 56 3 225 zł/m² +4,8% Wiarygodna
2024 41 3 077 zł/m² +31,0% Wiarygodna
2023 8 2 349 zł/m² −7,1% Niska próba
2022 30 2 528 zł/m² +34,9% Wiarygodna

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle:

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Góra; część danych: powiat górowski Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego

    Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    1,8rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    130 000 zł
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    2 419 zł/m²
    Mediana powierzchni mieszkania
    53,1 m²
    Szacowany roczny dochód netto ?
    70 410 zł
    Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
    8 123 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat górowski
    Liczba mieszkań w próbie
    392

    Tempo zmian okolicy ?

    malejąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    −11,5%
    Saldo migracji w 2025 roku
    −106 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

    Pieniądze

    • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie górowskim w 2025 roku: 8 123 zł miesięcznie. To 86,7% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 150,5%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 130 000 zł — z 381 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,8 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

    Życie na co dzień

    • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Góra mieszkało 18 078 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 11,5%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 106 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 12,8% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 22,6%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,6%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie górowskim 34,6 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 900 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest wysokie.Bezrobocie w powiecie górowskim w 2025 roku: 15,9%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 22,2% do 15,9%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 7 069 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 111,9%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 1,2 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 1,7 do 1,2.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    8 123 złmiesięcznie

    +150,5%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    7 069 złrocznie

    +111,9%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    86,7%

    +8,6

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    15,9%

    −6,3

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    8,1%

    −2,9

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    18 078osób

    −11,5%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    8 900osób

    −11,3%49,2% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    9 178osób

    −11,7%50,8% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    2 311osób

    −25,7%12,8% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    3 043osoby

    −27,5%16,8% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    3 603osoby

    −20,7%19,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    5 039osób

    −9,6%27,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    4 082osoby

    +35,8%22,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    −106 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    −5,8

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    −6,0

    −1,8

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    0,2

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    175

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    281

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    34,6

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    1,2

    −0,5

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    17 984

    −11,5%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    11 812

    −7,3%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    1. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 6 października 2026, 36,1 m²

      Wrocławska 23, Góra

      70 000 złCena za metr kwadratowy: 1 939 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 36,1 m²
      • piętro 2
    2. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 5 października 2026, 73,37 m²

      Marszałka Józefa Piłsudskiego 22, Góra

      120 000 złCena za metr kwadratowy: 1 636 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 73,37 m²
      • 2 izby
      • piętro 1
    3. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 24 września 2026, 45,2 m²

      dr. Janusza Korczaka 6, Góra

      240 000 złCena za metr kwadratowy: 5 310 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 45,2 m²
      • 3 izby
      • piętro 4
    4. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 9 września 2026, 53,7 m²

      Marszałka Józefa Piłsudskiego 25, Góra

      195 000 złCena za metr kwadratowy: 3 631 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 53,7 m²
      • 3 izby
      • piętro 2
    5. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 9 września 2026, 58,7 m²

      45, Brzeżany

      40 000 złCena za metr kwadratowy: 681 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 58,7 m²
      • 4 izby
      • piętro 2
      • udziały wymagają uwagi
      • poza medianami cen
    6. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 7 września 2026, 53,12 m²

      Osiedle Kazimierza Wielkiego 6b, Góra

      268 000 złCena za metr kwadratowy: 5 045 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 53,12 m²
      • 4 izby
      • piętro 1
    7. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 4 sierpnia 2026, 69,5 m²

      54, Ryczeń

      140 000 złCena za metr kwadratowy: 2 014 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 69,5 m²
      • 5 izb
      • piętro 1
      • udziały wymagają uwagi
    8. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 30 lipca 2026, 56,86 m²

      2c, Jastrzębia

      165 000 złCena za metr kwadratowy: 2 902 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 56,86 m²
      • 4 izby
    9. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 22 lipca 2026, 46,84 m²

      Głogowska 51, Góra

      225 000 złCena za metr kwadratowy: 4 804 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 46,84 m²
      • 4 izby
      • piętro 5
    10. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 14 lipca 2026, 51,93 m²

      Podwale 7, Góra

      267 000 złCena za metr kwadratowy: 5 142 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 51,93 m²
      • 5 izb

    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Góra?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Góra wynosi 3 750 zł/m² na podstawie 59 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Góra?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni 51,6 m² kosztowało w tym okresie medianowo 190 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy ceny mieszkań w gminie Góra rosną?

    Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Góra wzrosły o 27,3% rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna 3 750 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to październik 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 6 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: październik 2026. Zmiana danych: 6 listopada 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych