Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Ścinawa
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
4 890zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
256 000zł
Mediana powierzchni ?
50,6m²
Liczba transakcji ?
41
- 1 października 2025 – 1 października 2026 · 41 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: październik 2026 · zmiana danych 30 października 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaŚcinawa to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 1 658 transakcji.
Mieszkania: 41 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 4 890 zł/m², a mediana powierzchni 50,6 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 41 | 4 890 zł/m² | 256 000 zł | 50,6 m² |
| Garaże Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Handlowo-usługowe Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Inne lokale Niska próba | 2 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Działki budowlane Niska próba | 23 | 55 zł/m² | 58 000 zł | 1 051,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 39 | 41 zł/m² | 50 000 zł | 1 200,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Budynki Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
Ceny mieszkań według liczby izb ?
| Liczba izb | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 izby | 4 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 3 izby | 20 | 3 620 zł/m² | 195 000 zł | Niska próba |
| 4 izby | 13 | 4 930 zł/m² | 315 000 zł | Niska próba |
| 5 izb | 2 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 40 | 4 890 zł/m² | Wiarygodna |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| Ścinawa - miasto | 68 | 4 682 zł/m² |
| Ścinawa - obszar wiejski | 7 | 2 939 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 28 | 4 901 zł/m² | +30,0% | Niska próba |
| 2025 | 35 | 3 771 zł/m² | +4,8% | Wiarygodna |
| 2024 | 39 | 3 597 zł/m² | +38,2% | Wiarygodna |
| 2023 | 37 | 2 603 zł/m² | −15,3% | Wiarygodna |
| 2022 | 20 | 3 074 zł/m² | +11,3% | Niska próba |
| 2021 | 38 | 2 762 zł/m² | +4,0% | Wiarygodna |
| 2020 | 45 | 2 655 zł/m² | +7,5% | Wiarygodna |
| 2019 | 29 | 2 470 zł/m² | +8,9% | Niska próba |
| 2018 | 37 | 2 269 zł/m² | +14,5% | Wiarygodna |
| 2017 | 30 | 1 982 zł/m² | +0,3% | Wiarygodna |
| 2016 | 23 | 1 977 zł/m² | −6,3% | Niska próba |
| 2015 | 22 | 2 111 zł/m² | −4,0% | Niska próba |
| 2014 | 23 | 2 200 zł/m² | +1,5% | Niska próba |
| 2013 | 32 | 2 168 zł/m² | +2,8% | Wiarygodna |
| 2012 | 62 | 2 108 zł/m² | +0,8% | Wiarygodna |
| 2011 | 17 | 2 092 zł/m² | −18,7% | Niska próba |
| 2010 | 13 | 2 574 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Ścinawa; część danych: powiat lubiński Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
1,1rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 126 171 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 2 391 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 54,2 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 119 432 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 14 874 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat lubiński
- Liczba mieszkań w próbie
- 558
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −10,1%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −9 osób
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są wyższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie lubińskim w 2025 roku: 14 874 zł miesięcznie. To 158,7% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 113,8%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 126 171 zł — z 526 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,1 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Ścinawa mieszkało 9 181 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 10,1%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 9 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,2% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 22,9%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 63,9%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie lubińskim 26,2 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 900 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie lubińskim w 2025 roku: 5,0%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 7,0% do 5,0%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 11 579 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 236,4%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 2,0 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 1,5 do 2,0.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
14 874 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
11 579 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
158,7%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
5,0%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
3,3%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
9 181osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
4 549osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
4 632osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
1 211osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
1 388osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
1 889osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
2 594osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
2 099osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−9 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−1,0
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−1,4
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,4
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
141
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
150
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
26,2
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
2,0
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
9 178
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
7 401
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 22 września 2026, 42,3 m²
Sportowa 1, Ścinawa
215 000 złCena za metr kwadratowy: 5 083 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 42,3 m²
- 3 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 14 września 2026, 61,85 m²
Ogrodowa 1, Ścinawa
290 000 złCena za metr kwadratowy: 4 689 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 61,85 m²
- 4 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 14 sierpnia 2026, 71,5 m²
Tadeusza Kościuszki 2, Ścinawa
330 000 złCena za metr kwadratowy: 4 615 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 71,5 m²
- 4 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 6 sierpnia 2026, 64,2 m²
Kościelna 9, Ścinawa
90 000 złCena za metr kwadratowy: 1 402 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 64,2 m²
- 3 izby
- piętro 1
- poza medianami cen
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 5 sierpnia 2026, 59,97 m²
48, Dziewin
180 000 złCena za metr kwadratowy: 3 002 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 59,97 m²
- 4 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 29 lipca 2026, 53,35 m²
Ignacego Paderewskiego 8, <brak miejscowości>
252 000 złCena za metr kwadratowy: 4 724 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 53,35 m²
- 3 izby
- piętro 4
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 lipca 2026, 77,35 m²
Jaśminowa 1A, Ścinawa
680 000 złCena za metr kwadratowy: 8 791 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 77,35 m²
- 4 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 15 czerwca 2026, 69,08 m²
Tadeusza Kościuszki 7, Ścinawa
399 000 złCena za metr kwadratowy: 5 776 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 69,08 m²
- 5 izb
- piętro 5
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 12 czerwca 2026, 65,94 m²
Fryderyka Chopina 3, <brak miejscowości>
400 000 złCena za metr kwadratowy: 6 066 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 65,94 m²
- 4 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 12 czerwca 2026, 27,2 m²
Sportowa 14, Ścinawa
185 000 złCena za metr kwadratowy: 6 801 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 27,2 m²
- 2 izby
- piętro 2
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Ścinawa?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Ścinawa wynosi 4 890 zł/m² na podstawie 41 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Ścinawa?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 50,6 m² kosztowało w tym okresie medianowo 256 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w gminie Ścinawa rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Ścinawa wzrosły o 81,6% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 4 890 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to październik 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 30 października 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: październik 2026. Zmiana danych: 30 października 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych