Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Wieruszów
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
6 951zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
300 000zł
Mediana powierzchni ?
48,5m²
Liczba transakcji ?
72
- 27 lutego 2025 – 27 lutego 2026 · 72 akty notarialne
- Ostatni miesiąc danych: luty 2026 · zmiana danych 3 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaWieruszów to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 1 787 transakcji.
Mieszkania: 72 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 6 951 zł/m², a mediana powierzchni 48,5 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 72 | 6 951 zł/m² | 300 000 zł | 48,5 m² |
| Garaże Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Inne lokale Niska próba | 10 | 3 316 zł/m² | 65 440 zł | 21,5 m² |
| Działki budowlane Niska próba | 6 | 207 zł/m² | 415 500 zł | 1 224,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 55 | 27 zł/m² | 56 000 zł | 2 200,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 3 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Budynki Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 30 | 7 020 zł/m² | Wiarygodna |
| Rynek wtórny | 14 | 6 561 zł/m² | Niska próba |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| Wieruszów - miasto | 49 | 7 704 zł/m² |
| Wieruszów - obszar wiejski | 46 | 6 881 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 7 | 6 888 zł/m² | −3,5% | Niska próba |
| 2025 | 74 | 7 139 zł/m² | +8,4% | Wiarygodna |
| 2024 | 20 | 6 585 zł/m² | +14,0% | Niska próba |
| 2023 | 63 | 5 778 zł/m² | −5,4% | Wiarygodna |
| 2022 | 62 | 6 108 zł/m² | +48,4% | Wiarygodna |
| 2021 | 93 | 4 117 zł/m² | +17,0% | Wiarygodna |
| 2020 | 47 | 3 518 zł/m² | +5,6% | Wiarygodna |
| 2019 | 52 | 3 330 zł/m² | +20,8% | Wiarygodna |
| 2018 | 102 | 2 757 zł/m² | +1,9% | Wiarygodna |
| 2017 | 31 | 2 705 zł/m² | −1,1% | Wiarygodna |
| 2016 | 62 | 2 734 zł/m² | +2,0% | Wiarygodna |
| 2015 | 35 | 2 680 zł/m² | +15,3% | Wiarygodna |
| 2014 | 10 | 2 325 zł/m² | −6,1% | Niska próba |
| 2013 | 21 | 2 477 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2011 | 6 | 2 532 zł/m² | +5,5% | Niska próba |
| 2010 | 35 | 2 400 zł/m² | brak danych | Wiarygodna |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Wieruszów; część danych: powiat wieruszowski Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
2,6rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 161 535 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 3 132 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 48,2 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 63 296 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 7 254 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat wieruszowski
- Liczba mieszkań w próbie
- 847
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −2,6%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −11 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie wieruszowskim w 2025 roku: 7 254 zł miesięcznie. To 77,4% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 143,7%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 161 535 zł — z 830 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,6 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Wieruszów mieszkało 13 917 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 2,6%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 11 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 14,2% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 21,0%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,7%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie wieruszowskim 12,2 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 771 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie wieruszowskim w 2025 roku: 4,8%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 7,6% do 4,8%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 8 530 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 158,5%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 7,8 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 6,8 do 7,8.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 254 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
8 530 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
77,4%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
4,8%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
3,9%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
13 917osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
6 697osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
7 220osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
1 979osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
2 343osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
2 923osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
3 744osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
2 928osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−11 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−0,8
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−1,3
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,5
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
176
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
187
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
12,2
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
7,8
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
13 790
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
11 126
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 27 lutego 2026, 65 m²
Osiedle Fabryczna
515 000 złCena za metr kwadratowy: 7 923 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 65 m²
- piętro 4
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 19 lutego 2026, 40 m²
2B, Teklinów
240 000 złCena za metr kwadratowy: 6 000 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 40 m²
- 2 izby
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 lutego 2026, 42,47 m²
7A, Teklinów
293 000 złCena za metr kwadratowy: 6 899 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 42,47 m²
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 22 stycznia 2026, 40 m²
2B, Teklinów
275 500 złCena za metr kwadratowy: 6 888 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 40 m²
- 2 izby
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 22 stycznia 2026, 40 m²
2B, Teklinów
275 000 złCena za metr kwadratowy: 6 875 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 40 m²
- 2 izby
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 15 stycznia 2026, 40 m²
2B, Teklinów
242 000 złCena za metr kwadratowy: 6 050 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 40 m²
- 2 izby
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 7 stycznia 2026, 53,29 m²
Osiedle Fabryczna
434 000 złCena za metr kwadratowy: 8 144 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 53,29 m²
- piętro 4
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 30 grudnia 2025, 39,2 m²
2B, Teklinów
243 980 złCena za metr kwadratowy: 6 224 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 39,2 m²
- 2 izby
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 23 grudnia 2025, 42,47 m²
7B, Teklinów
301 550 złCena za metr kwadratowy: 7 100 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 42,47 m²
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 22 grudnia 2025, 39,2 m²
2B, Teklinów
243 000 złCena za metr kwadratowy: 6 199 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 39,2 m²
- 2 izby
- piętro 2
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Wieruszów?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Wieruszów wynosi 6 951 zł/m² na podstawie 72 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Wieruszów?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 48,5 m² kosztowało w tym okresie medianowo 300 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w gminie Wieruszów?
Mediana ceny wynosi 7 020 zł/m² na rynku pierwotnym i 6 561 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 62,0%.
Czy ceny mieszkań w gminie Wieruszów rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Wieruszów spadły o 9,0% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 6 951 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to luty 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 3 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: luty 2026. Zmiana danych: 3 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych