Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań na rynku wtórnym w gminie Tarnów
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 24 akty notarialne. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
7 123zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
434 500zł
Mediana powierzchni ?
53,0m²
Liczba transakcji ?
31
- 11 września 2024 – 11 września 2026 · 31 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · zmiana danych 3 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaTarnów to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 77 transakcji.
Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.
Mieszkania: 31 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 7 123 zł/m², a mediana powierzchni 53,0 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 31 | 7 123 zł/m² | 434 500 zł | 53,0 m² |
Ceny mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym ?
| Liczba izb | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 3 izby | 15 | 7 403 zł/m² | 434 500 zł | Niska próba |
| 4 izby | 6 | 7 630 zł/m² | 483 000 zł | Niska próba |
| 5 izb | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 8 izb | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 24 | 7 241 zł/m² | Niska próba |
Historia cen mieszkań rok po roku na rynku wtórnym ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 11 | 8 119 zł/m² | +26,8% | Niska próba |
| 2025 | 10 | 6 402 zł/m² | −16,7% | Niska próba |
| 2024 | 12 | 7 681 zł/m² | +28,6% | Niska próba |
| 2023 | 6 | 5 975 zł/m² | −12,1% | Niska próba |
| 2022 | 5 | 6 799 zł/m² | +98,0% | Niska próba |
| 2021 | 5 | 3 433 zł/m² | −13,7% | Niska próba |
| 2020 | 5 | 3 980 zł/m² | −1,0% | Niska próba |
| 2019 | 8 | 4 020 zł/m² | +28,9% | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle:
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Tarnów; część danych: powiat tarnowski Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
4,8rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 305 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 5 861 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 52,1 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 63 681 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 7 301 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat tarnowski
- Liczba mieszkań w próbie
- 77
Tempo zmian okolicy ?
rosnąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- +3,8%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +105 osób
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie tarnowskim w 2025 roku: 7 301 zł miesięcznie. To 77,9% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 139,4%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 305 000 zł — z 68 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 4,8 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Tarnów mieszkało 26 526 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 3,8%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 105 osób więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 14,6% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 17,7%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 67,7%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie tarnowskim 14,7 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 4 200 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie tarnowskim w 2025 roku: 7,6%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 11,6% do 7,6%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 6 455 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 141,3%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 6,9 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 4,8 do 6,9.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 301 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
6 455 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
77,9%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
7,6%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
3,6%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
26 526osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
13 054osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
13 472osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
3 874osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
4 487osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
5 625osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
7 842osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
4 698osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+105 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
4,0
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
3,4
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,5
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
383
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
278
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
14,7
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
6,9
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
25 025
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
20 494
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 11 września 2026, 49,6 m²
Radosna 6, Zgłobice
250 000 złCena za metr kwadratowy: 5 040 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 49,6 m²
- 5 izb
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 września 2026, 67,81 m²
Tarnowska 27, Koszyce Wielkie
499 000 złCena za metr kwadratowy: 7 359 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 67,81 m²
- 3 izby
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 9 września 2026, 54,03 m²
Pańska 22, Zbylitowska Góra
400 000 złCena za metr kwadratowy: 7 403 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 54,03 m²
- 3 izby
- piętro 2
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 7 sierpnia 2026, 69,28 m²
Północna 12, Koszyce Wielkie
400 000 złCena za metr kwadratowy: 5 774 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 69,28 m²
- 3 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 25 czerwca 2026, 51,07 m²
Pańska 13, Zbylitowska Góra
474 800 złCena za metr kwadratowy: 9 297 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 51,07 m²
- 3 izby
- piętro 2
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 18 czerwca 2026, 76,77 m²
Pańska 5, Zbylitowska Góra
639 000 złCena za metr kwadratowy: 8 324 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 76,77 m²
- 4 izby
- piętro 2
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 3 czerwca 2026, 47,4 m²
Ekumeniczna 32, Zbylitowska Góra
469 000 złCena za metr kwadratowy: 9 895 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 47,4 m²
- 3 izby
- piętro 1
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 1 czerwca 2026, 47,29 m²
Ekumeniczna 40, Zbylitowska Góra
469 000 złCena za metr kwadratowy: 9 918 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 47,29 m²
- 3 izby
- piętro 1
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 28 maja 2026, 45,89 m²
Spacerowa 24G, Zbylitowska Góra
440 000 złCena za metr kwadratowy: 9 588 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 45,89 m²
- 3 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 22 maja 2026, 57 m²
Poprzeczna 3, Tarnowiec
360 000 złCena za metr kwadratowy: 6 316 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 57 m²
- 3 izby
- piętro 2
- udziały wymagają uwagi
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Tarnów?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Tarnów wynosi 7 123 zł/m² na podstawie 31 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Tarnów?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 53,0 m² kosztowało w tym okresie medianowo 434 500 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w gminie Tarnów rosną?
Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w gminie Tarnów rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 7 123 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 3 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Zmiana danych: 3 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych