Przejdź do treści

Gmina · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań w gminie Poronin

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

1217052

Poziom

gmina

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 7 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

12 475zł/m²

Cena transakcyjna Niska próba

Mediana ceny transakcyjnej ?

470 000zł

Cena transakcyjna Niska próba

Mediana powierzchni ?

38,5m²

Niska próba

Liczba transakcji ?

7

  • 9 października 2024 – 9 października 2026 · 7 aktów notarialnych
  • Ostatni miesiąc danych: październik 2026 · zmiana danych 2 listopada 2026 ?
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Poronin to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 1 749 transakcji.

Mieszkania: 7 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 12 475 zł/m², a mediana powierzchni 38,5 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania Niska próba 7 12 475 zł/m² 470 000 zł 38,5 m²
Działki budowlane Niska próba 21 173 zł/m² 132 500 zł 323,0 m²
Działki rolne 195 111 zł/m² 97 000 zł 765,0 m²
Działki pozostałe Niska próba 29 34 zł/m² 47 150 zł 953,0 m²
Budynki Niska próba 15 8 926 zł/m² 925 000 zł 88,8 m²

Ceny mieszkań według liczby izb ?

Pokrycie pola liczby izb: 75,0%
Mediany cen transakcyjnych mieszkań według liczby izb
Liczba izb Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Wiarygodność próby ?
1 izba 2 brak danych brak danych za mała próba
2 izby 4 brak danych brak danych za mała próba

Rynek pierwotny i rynek wtórny ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%
Ceny transakcyjne według rodzaju rynku
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek wtórny 8 14 019 zł/m² Niska próba

Historia cen mieszkań rok po roku ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2014 10 3 923 zł/m² brak danych Niska próba

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle: Powiat, Województwo

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Poronin; część danych: powiat tatrzański Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego

    Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    3,4rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    242 500 zł Niska próba
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    7 865 zł/m² Niska próba
    Mediana powierzchni mieszkania
    37,9 m² Niska próba
    Szacowany roczny dochód netto ?
    70 648 zł
    Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
    8 152 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat tatrzański
    Liczba mieszkań w próbie
    26

    Tempo zmian okolicy ?

    rosnąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    +2,9%
    Saldo migracji w 2025 roku
    −7 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.

    Pieniądze

    • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie tatrzańskim w 2025 roku: 8 152 zł miesięcznie. To 87,0% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 131,6%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 242 500 zł — z 26 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 3,4 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.Niska próba: mediana z 26 transakcji. Przy mniej niż 30 transakcjach jedna nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc traktuj tę kwotę jako orientacyjną.

    Życie na co dzień

    • Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Poronin mieszkało 11 807 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 2,9%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 7 osób więcej, niż się wprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Dzieci i seniorów jest tu podobnie.Dzieci do 14 lat: 17,4% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 15,5%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 67,1%. Stan na koniec 2025 roku
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie tatrzańskim 30,5 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 000 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie tatrzańskim w 2025 roku: 9,0%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 12,9% do 9,0%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 7 111 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 122,5%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 4,0 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 2,8 do 4,0.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    8 152 złmiesięcznie

    +131,6%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    7 111 złrocznie

    +122,5%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    87,0%

    +2,2

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    9,0%

    −3,9

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    6,9%

    −2,4

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    11 807osób

    +2,9%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    5 794osoby

    +2,0%49,1% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    6 013osób

    +3,8%50,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    2 058osób

    −3,5%17,4% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    2 179osób

    −17,4%18,5% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    2 672osoby

    +1,3%22,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    3 067osób

    +17,0%26,0% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    1 831osób

    +26,8%15,5% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    −7 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    −0,6

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    −0,5

    −4,1

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    −0,1

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    72

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    79

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    30,5

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    4,0

    +1,2

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    8 197

    +6,8%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    6 604

    +11,5%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Pełna lista jest pod linkiem poniżej tabeli.
    Data Nieruchomość Cena Cena za metr kwadratowy Powierzchnia Udział Izby Piętro
    21 września 2026 796 000 zł 15 700 zł/m² ? 50,7 m² 1/1 ? brak danych 1
    27 lipca 2026 440 000 zł 14 171 zł/m² ? 31,1 m² 1/1 ? 2 brak danych
    25 maja 2026 550 000 zł 13 868 zł/m² ? 39,7 m² 1/1 ? 2 2
    23 lutego 2026 300 000 zł 11 082 zł/m² ? 27,1 m² 1/1 ? 2 2
    23 grudnia 2025 795 000 zł 15 650 zł/m² ? 50,8 m² 1/1 ? brak danych 2
    7 listopada 2025 295 000 zł 17 171 zł/m² ? 17,2 m² 1/1 ? 1 brak danych
    27 października 2025 285 000 zł 10 634 zł/m² ? 26,8 m² 1/1 ? 1 2
    15 października 2025
    Gutowa 5D, Murzasichle Lokal Udziały wymagają uwagi ?
    500 000 zł 10 406 zł/m² ? 48,1 m² 1/1 ? 2 2
    15 października 2025
    Gutowa 5D, Murzasichle Lokal Udział w hali garażowej: powierzchnia całej hali nie jest powierzchnią kupionego miejsca, dlatego nie liczymy ceny za metr kwadratowy. Udziały wymagają uwagi ?
    30 000 zł 806 zł/m² ? 37,2 m² ? 1/14 ? 1 1
    1 marca 2024 350 000 zł 14 824 zł/m² ? 23,6 m² 1/1 ? 2 brak danych

    Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w gminie Poronin

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Poronin?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Poronin wynosi 12 475 zł/m² na podstawie 7 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Poronin?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni 38,5 m² kosztowało w tym okresie medianowo 470 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy ceny mieszkań w gminie Poronin rosną?

    Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w gminie Poronin rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna 12 475 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to październik 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 2 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: październik 2026. Zmiana danych: 2 listopada 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych