Przejdź do treści

Gmina · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań w gminie Iłża

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

1425033

Poziom

gmina

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Pokazujemy 2 lata, bo w ostatnim roku zapisano mniej niż 30 aktów notarialnych.

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

5 183zł/m²

Cena transakcyjna

Mediana ceny transakcyjnej ?

237 000zł

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni ?

50,5m²

Liczba transakcji ?

35

  • 3 września 2024 – 3 września 2026 · 35 aktów notarialnych
  • Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · zmiana danych 3 listopada 2026 ?
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Iłża to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 1 072 transakcje.

Mieszkania: 35 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 5 183 zł/m², a mediana powierzchni 50,5 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania 35 5 183 zł/m² 237 000 zł 50,5 m²
Inne lokale 3 brak danych brak danych brak danych
Działki budowlane 4 brak danych brak danych brak danych
Działki rolne 78 6,16 zł/m² 45 000 zł 6 500,0 m²
Działki pozostałe Niska próba 17 9,31 zł/m² 20 000 zł 3 000,0 m²
Budynki brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji

Ceny mieszkań według liczby izb ?

Pokrycie pola liczby izb: 100,0%
Mediany cen transakcyjnych mieszkań według liczby izb
Liczba izb Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Wiarygodność próby ?
1 izba 3 brak danych brak danych za mała próba
2 izby 8 5 595 zł/m² 200 000 zł Niska próba
3 izby 8 4 689 zł/m² 248 500 zł Niska próba
4 izby 14 5 219 zł/m² 272 500 zł Niska próba
5 izb 2 brak danych brak danych za mała próba

Rynek pierwotny i rynek wtórny ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%
Ceny transakcyjne według rodzaju rynku
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek wtórny 35 5 183 zł/m² Wiarygodna

Ceny mieszkań w częściach obszaru ?

Ostatnie 24 miesiące danych
Porównanie cen mieszkań w częściach obszaru
Część obszaru Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy
Iłża - miasto 41 5 071 zł/m²
Iłża - obszar wiejski 9 1 117 zł/m²

Historia cen mieszkań rok po roku ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2026 14 5 289 zł/m² +2,0% Niska próba
2025 15 5 183 zł/m² +13,7% Niska próba
2024 23 4 560 zł/m² −13,6% Niska próba
2023 18 5 278 zł/m² +15,9% Niska próba
2022 11 4 552 zł/m² +28,3% Niska próba

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle: Powiat, Województwo

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Iłża; część danych: powiat radomski Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego

    Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    2,8rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    189 833 zł
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    3 868 zł/m²
    Mediana powierzchni mieszkania
    49,5 m²
    Szacowany roczny dochód netto ?
    67 260 zł
    Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
    7 738 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat radomski
    Liczba mieszkań w próbie
    153

    Tempo zmian okolicy ?

    malejąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    −12,0%
    Saldo migracji w 2025 roku
    −77 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

    Pieniądze

    • Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie radomskim w 2025 roku: 7 738 zł miesięcznie. To 82,6% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 147,2%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 189 833 zł — z 143 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,8 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

    Życie na co dzień

    • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Iłża mieszkały 13 244 osoby. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 12%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 77 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,3% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 24,8%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 61,9%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie radomskim 11,6 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 300 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest wysokie.Bezrobocie w powiecie radomskim w 2025 roku: 16,8%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 25,1% do 16,8%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 7 217 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 139,9%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 1,9 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 2,2 do 1,9.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    7 738 złmiesięcznie

    +147,2%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    7 217 złrocznie

    +139,9%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    82,6%

    +7,2

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    16,8%

    −8,3

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    10,5%

    −6,2

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    13 244osoby

    −12,0%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    6 507osób

    −12,3%49,1% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    6 737osób

    −11,8%50,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    1 763osoby

    −18,2%13,3% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    2 040osób

    −30,3%15,4% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    2 544osoby

    −20,3%19,2% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    3 609osób

    −13,2%27,3% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    3 288osób

    +25,5%24,8% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    −77 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    −5,8

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    −5,7

    −2,2

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    −0,1

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    93

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    170

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    11,6

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    1,9

    −0,3

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    12 555

    −11,5%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    3 268

    −16,3%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    1. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 29 lipca 2026, 52,26 m²

      Staromiejska 54B, Iłża

      157 995 złCena za metr kwadratowy: 3 023 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 52,26 m²
      • 3 izby
      • piętro 2
      • jeden z 2 lokali sprzedanych w jednym akcie
    2. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 lipca 2026, 49,33 m²

      Stanisława Staszica 10B, Iłża

      280 000 złCena za metr kwadratowy: 5 676 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 49,33 m²
      • 4 izby
      • piętro 1
    3. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 24 czerwca 2026, 50,53 m²

      Stanisława Staszica 12A, Iłża

      290 000 złCena za metr kwadratowy: 5 739 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 50,53 m²
      • 4 izby
      • piętro 3
    4. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 1 czerwca 2026, 25,19 m²

      Stanisława Staszica 12A, Iłża

      150 000 złCena za metr kwadratowy: 5 955 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 25,19 m²
      • 2 izby
      • piętro 3
    5. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 19 marca 2026, 23,03 m²

      Stanisława Staszica 8A, Iłża

      145 000 złCena za metr kwadratowy: 6 296 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 23,03 m²
      • 1 izba
      • piętro 1
    6. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 16 marca 2026, 53 m²

      Zuchowiec 7, Iłża

      250 000 złCena za metr kwadratowy: 4 717 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 53 m²
      • 3 izby
      • piętro 3
    7. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 7 marca 2026, 26 m²

      Stanisława Staszica 1, Iłża

      215 000 złCena za metr kwadratowy: 8 269 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 26 m²
      • 2 izby
      • piętro 1
    8. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 2 marca 2026, 38,2 m²

      Jakuba Starszego 7, Iłża

      200 000 złCena za metr kwadratowy: 5 236 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 38,2 m²
      • 2 izby
      • piętro 3
    9. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 9 lutego 2026, 46,88 m²

      Jakuba Starszego 7, Iłża

      197 000 złCena za metr kwadratowy: 4 202 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 46,88 m²
      • 3 izby
      • piętro 3
    10. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 6 lutego 2026, 23,03 m²

      Stanisława Staszica 8A, Iłża

      95 950 złCena za metr kwadratowy: 4 166 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 23,03 m²
      • 1 izba
      • piętro 1

    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Iłża?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Iłża wynosi 5 183 zł/m² na podstawie 35 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Iłża?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni 50,5 m² kosztowało w tym okresie medianowo 237 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy ceny mieszkań w gminie Iłża rosną?

    Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w gminie Iłża rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna 5 183 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 3 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Zmiana danych: 3 listopada 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych