Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Świerczów
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 12 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
2 350zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
124 500zł
Mediana powierzchni ?
64,0m²
Liczba transakcji ?
12
- 11 maja 2024 – 11 maja 2026 · 12 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: maj 2026 · import 27 września 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaŚwierczów to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 208 transakcji.
Mieszkania: 12 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 2 350 zł/m², a mediana powierzchni 64,0 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 12 | 2 350 zł/m² | 124 500 zł | 64,0 m² |
| Inne lokale Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Działki budowlane Niska próba | 21 | 23 zł/m² | 48 000 zł | 1 246,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 47 | 4 zł/m² | 77 200 zł | 8 000,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Budynki Niska próba | 22 | 3 317 zł/m² | 210 000 zł | 80,7 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 pokoje | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 3 pokoje | 5 | 1 616 zł/m² | 90 000 zł | Niska próba |
| 4 pokoje | 5 | 2 705 zł/m² | 175 000 zł | Niska próba |
| 6 pokoi | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 1 | brak danych | za mała próba |
| Rynek wtórny | 11 | 2 318 zł/m² | Niska próba |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 5 | 2 318 zł/m² | −7,2% | Niska próba |
| 2025 | 5 | 2 498 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2023 | 5 | 1 262 zł/m² | −30,0% | Niska próba |
| 2022 | 5 | 1 802 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2012 | 11 | 999 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Świerczów; część danych: powiat namysłowski Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
0,9rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 68 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 1 382 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 55,7 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 72 517 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 8 381 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat namysłowski
- Liczba mieszkań w próbie
- 49
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −12,4%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +3 osoby
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie namysłowskim w 2025 roku: 8 381 zł miesięcznie. To 89,4% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 132,2%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Cena wygląda podejrzanie nisko.Mediana ceny mieszkania: 68 000 zł — z 48 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 0,9 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Tak niska mediana zwykle oznacza, że sprzedają się tu głównie lokale do kapitalnego remontu — sprawdź stan techniczny.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Świerczów mieszkało 3 005 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 12,4%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 3 osoby więcej, niż się wyprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 11,9% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 23,4%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,7%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie namysłowskim 14,3 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 968 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie namysłowskim w 2025 roku: 9,5%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 12,4% do 9,5%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 9 736 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 182,3%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 1,3 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 0,3 do 1,3.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 381 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
9 736 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
89,4%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
9,5%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
5,9%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
3 005osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
1 510osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
1 495osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
358osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
453osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
619osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
873osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
702osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+3 osoby
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
1,0
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
0,3
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,7
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
45
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
42
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
14,3
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
1,3
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
2 973
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
1 218
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11 maja 2026 | Główna 12B, Biestrzykowice Lokal 105 Udziały wymagają uwagi ? | 150 000 zł | 2 318 zł/m² ? | 64,7 m² ? | 1/1 ? | 4 | 3 |
| 24 kwietnia 2026 | Ludowa 8, Biestrzykowice Lokal 103 Udziały wymagają uwagi ? | 139 000 zł | 2 623 zł/m² ? | 53,0 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 20 marca 2026 | 49, Gola Lokal 3 | 240 000 zł | 2 861 zł/m² ? | 83,9 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 30 stycznia 2026 | Słoneczna 11C, Bąkowice Lokal 7 | 88 000 zł | 1 594 zł/m² ? | 55,2 m² ? | 1/1 ? | 3 | 3 |
| 8 stycznia 2026 | Słoneczna 11B, Bąkowice Lokal 3 | 110 000 zł | 1 713 zł/m² ? | 64,2 m² ? | 1/1 ? | 4 | 2 |
| 22 grudnia 2025 | Słoneczna 11B, Bąkowice Lokal 9 | 90 000 zł | 1 616 zł/m² ? | 55,7 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 12 grudnia 2025 | Ludowa 44, Biestrzykowice Lokal 1 | 60 000 zł | 1 754 zł/m² ? | 34,2 m² ? | 1/1 ? | 2 | 1 |
| 28 sierpnia 2025 | Główna 14C, Biestrzykowice Lokal 203 Udziały wymagają uwagi ? | 175 000 zł | 2 747 zł/m² ? | 63,7 m² ? | 1/1 ? | 4 | 2 |
| 29 maja 2025 | Brzeska 1, Świerczów Lokal 3 | 270 000 zł | 2 498 zł/m² ? | 108,1 m² ? | 1/1 ? | 6 | 2 |
| 18 marca 2025 | Główna 12A, Biestrzykowice Lokal 103 Udziały wymagają uwagi ? | 175 000 zł | 2 705 zł/m² ? | 64,7 m² ? | 1/1 ? | 4 | 2 |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Świerczów?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Świerczów wynosi 2 350 zł/m² na podstawie 12 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Świerczów?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 64,0 m² kosztowało w tym okresie medianowo 124 500 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w gminie Świerczów?
Mediana ceny wynosi brak danych/m² na rynku pierwotnym i 2 318 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Czy ceny mieszkań w gminie Świerczów rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Świerczów nie można wiarygodnie porównać rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 2 350 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to maj 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 27 września 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: maj 2026. Import: 27 września 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych