Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Busko-Zdrój
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 8 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
8 532zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
398 159zł
Mediana powierzchni ?
46,6m²
Liczba transakcji ?
8
- 4 sierpnia 2024 – 4 sierpnia 2026 · 8 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: sierpień 2026 · import 7 października 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaBusko-Zdrój to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 2 299 transakcji.
Mieszkania: 8 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 8 532 zł/m², a mediana powierzchni 46,6 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 8 | 8 532 zł/m² | 398 159 zł | 46,6 m² |
| Garaże Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Handlowo-usługowe Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Inne lokale Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Działki budowlane Niska próba | 50 | 118 zł/m² | 145 950 zł | 975,5 m² |
| Działki rolne Niska próba | 316 | 10 zł/m² | 43 250 zł | 2 270,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 23 | 31 zł/m² | 53 650 zł | 1 629,0 m² |
| Budynki Niska próba | 99 | brak danych | brak danych | 84,5 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 pokoje | 6 | 8 680 zł/m² | 390 236 zł | Niska próba |
| 3 pokoje | 2 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 8 | 8 532 zł/m² | Niska próba |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| Busko-Zdrój - miasto | 8 | 8 532 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2024 | 5 | 8 404 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2022 | 33 | 5 883 zł/m² | +10,0% | Wiarygodna |
| 2021 | 145 | 5 349 zł/m² | +25,8% | Wiarygodna |
| 2020 | 56 | 4 253 zł/m² | +10,2% | Wiarygodna |
| 2019 | 57 | 3 858 zł/m² | +22,0% | Wiarygodna |
| 2018 | 42 | 3 162 zł/m² | +2,9% | Wiarygodna |
| 2017 | 46 | 3 074 zł/m² | +1,9% | Wiarygodna |
| 2016 | 42 | 3 017 zł/m² | +5,6% | Wiarygodna |
| 2015 | 9 | 2 857 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Busko-Zdrój; część danych: powiat buski Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
2,5rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 175 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 3 672 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 46,5 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 68 833 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 7 930 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat buski
- Liczba mieszkań w próbie
- 554
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −8,2%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +22 osoby
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie buskim w 2025 roku: 7 930 zł miesięcznie. To 84,6% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 140,2%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 175 000 zł — z 539 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,5 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Busko-Zdrój mieszkały 30 093 osoby. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 8,2%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 22 osoby więcej, niż się wyprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 12,1% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 25,4%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 62,4%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie buskim 10,9 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 300 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie buskim w 2025 roku: 5,1%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 7,1% do 5,1%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 7 741 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 111,1%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 8,4 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 3,2 do 8,4.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 930 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
7 741 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
84,6%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
5,1%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
3,6%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
30 093osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
14 401osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
15 692osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
3 646osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
4 202osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
5 998osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
8 593osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
7 654osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+22 osoby
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
0,7
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
0,2
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,5
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
339
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
317
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
10,9
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
8,4
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
28 043
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
21 505
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 19 marca 2026 | Ludwika Waryńskiego 46C, Busko-Zdrój Lokal 1 Udziały wymagają uwagi ? | 483 139 zł | 11 818 zł/m² ? | 40,9 m² ? | 1/1 ? | 2 | 1 |
| 8 stycznia 2026 | Ludwika Waryńskiego 46B, Busko-Zdrój Lokal 18 Udziały wymagają uwagi ? | 455 082 zł | 6 601 zł/m² ? | 68,9 m² ? | 1/1 ? | 3 | 4 |
| 2 stycznia 2026 | Ludwika Waryńskiego 46C, Busko-Zdrój Lokal 6 Udziały wymagają uwagi ? | 384 744 zł | 9 412 zł/m² ? | 40,9 m² ? | 1/1 ? | 2 | 2 |
| 8 października 2024 | Ludwika Waryńskiego 46, Busko-Zdrój Lokal 12 Udziały wymagają uwagi ? | 405 792 zł | 8 701 zł/m² ? | 46,6 m² ? | 1/1 ? | 2 | 3 |
| 11 września 2024 | Ludwika Waryńskiego 46, Busko-Zdrój Lokal 2 Udziały wymagają uwagi ? | 390 525 zł | 8 404 zł/m² ? | 46,5 m² ? | 1/1 ? | 2 | brak danych |
| 20 sierpnia 2024 | Ludwika Waryńskiego 46A, Busko-Zdrój Lokal 12 | 389 948 zł | 8 281 zł/m² ? | 47,1 m² ? | 1/1 ? | 2 | brak danych |
| 20 sierpnia 2024 | Ludwika Waryńskiego 46A, Busko-Zdrój Lokal 11 Udziały wymagają uwagi ? | 352 694 zł | 8 659 zł/m² ? | 40,7 m² ? | 1/1 ? | 2 | brak danych |
| 20 sierpnia 2024 | Ludwika Waryńskiego 46A, Busko-Zdrój Lokal 20 Udziały wymagają uwagi ? | 615 329 zł | 7 966 zł/m² ? | 77,2 m² ? | 1/1 ? | 3 | 4 |
| 19 kwietnia 2023 | Młyńska 76, Busko-Zdrój Lokal 22 Udziały wymagają uwagi ? | 194 613 zł | 6 212 zł/m² ? | 31,3 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 24 maja 2022 | Tadeusza Kościuszki 7, Busko-Zdrój Lokal 5 | 210 000 zł | 4 543 zł/m² ? | 46,2 m² ? | 1/1 ? | 3 | 3 |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w gminie Busko-Zdrój
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Busko-Zdrój?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Busko-Zdrój wynosi 8 532 zł/m² na podstawie 8 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Busko-Zdrój?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 46,6 m² kosztowało w tym okresie medianowo 398 159 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w gminie Busko-Zdrój rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Busko-Zdrój wzrosły o 4,3% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 8 532 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to sierpień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 7 października 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: sierpień 2026. Import: 7 października 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych