Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań na rynku wtórnym w gminie Iława
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 14 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
2 132zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
147 500zł
Mediana powierzchni ?
58,5m²
Liczba transakcji ?
16
- 17 października 2020 – 17 października 2022 · 16 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: październik 2022 · zmiana danych 4 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaIława to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 72 transakcje.
Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.
Mieszkania: 16 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 2 132 zł/m², a mediana powierzchni 58,5 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 16 | 2 132 zł/m² | 147 500 zł | 58,5 m² |
Ceny mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym ?
| Liczba izb | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 izby | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 3 izby | 7 | 1 663 zł/m² | 127 500 zł | Niska próba |
| 4 izby | 3 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 5 izb | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 6 izb | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 14 | 2 132 zł/m² | Niska próba |
Historia cen mieszkań rok po roku na rynku wtórnym ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2021 | 9 | 1 759 zł/m² | −7,5% | Niska próba |
| 2019 | 10 | 1 978 zł/m² | +9,5% | Niska próba |
| 2018 | 11 | 1 807 zł/m² | −11,0% | Niska próba |
| 2017 | 7 | 2 030 zł/m² | +15,1% | Niska próba |
| 2016 | 10 | 1 764 zł/m² | −9,5% | Niska próba |
| 2015 | 6 | 1 949 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle:
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Iława; część danych: powiat iławski Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
1,4rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 95 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 1 840 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 50,8 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 65 974 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 7 581 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat iławski
- Liczba mieszkań w próbie
- 72
Tempo zmian okolicy ?
rosnąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- +3,5%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +78 osób
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie iławskim w 2025 roku: 7 581 zł miesięcznie. To 80,9% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 138,9%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 95 000 zł — z 61 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,4 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Iława mieszkały 13 324 osoby. Od 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 3,5%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 78 osób więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
- Dzieci jest tu wyraźnie więcej niż seniorów.Dzieci do 14 lat: 16,5% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 14,1%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 69,3%. Stan na koniec 2025 rokuSprawdź, czy pobliskie szkoły i przedszkola mają jeszcze wolne miejsca.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie iławskim 15,4 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 700 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie iławskim w 2025 roku: 5,4%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 7,3% do 5,4%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 8 220 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 135,7%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 5,8 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 4,1 do 5,8.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 581 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
8 220 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
80,9%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
5,4%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
3,2%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
13 324osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
6 807osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
6 517osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
2 201osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
2 628osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
2 949osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
3 662osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
1 884osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+78 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
5,9
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
5,3
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,5
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
267
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
189
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
15,4
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
5,8
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
13 157
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
11 014
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 17 października 2022, 35,84 m²
Ząbrowo
50 000 złCena za metr kwadratowy: 1 395 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 35,84 m²
- 3 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 16 maja 2022, 157,8 m²
Szymbark
155 000 złCena za metr kwadratowy: 982 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 157,8 m²
- 6 izb
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 16 maja 2022, 178,05 m²
Kamień Duży
499 900 złCena za metr kwadratowy: 2 808 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 178,05 m²
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 21 marca 2022, 59,7 m²
Frednowy
200 000 złCena za metr kwadratowy: 3 350 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 59,7 m²
- 4 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 21 października 2021, 51,4 m²
Smolniki
130 000 złCena za metr kwadratowy: 2 529 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 51,4 m²
- 3 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 14 września 2021, 84,2 m²
Mózgowo
140 000 złCena za metr kwadratowy: 1 663 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 84,2 m²
- 3 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 7 września 2021, 59,7 m²
Frednowy
168 000 złCena za metr kwadratowy: 2 814 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 59,7 m²
- 4 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 8 czerwca 2021, 40,6 m²
Ząbrowo
180 000 złCena za metr kwadratowy: 4 434 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 40,6 m²
- 3 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 30 kwietnia 2021, 114,6 m²
Smolniki-Nadleśnictwo
201 600 złCena za metr kwadratowy: 1 759 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 114,6 m²
- 5 izb
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 28 kwietnia 2021, 76,46 m²
Smolniki-Nadleśnictwo
120 000 złCena za metr kwadratowy: 1 569 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 76,46 m²
- 3 izby
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Iława?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Iława wynosi 2 132 zł/m² na podstawie 16 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Iława?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 58,5 m² kosztowało w tym okresie medianowo 147 500 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w gminie Iława rosną?
Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w gminie Iława rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 2 132 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to październik 2022, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 4 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: październik 2022. Zmiana danych: 4 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych