Budynki · Ceny transakcyjne
Stary Sącz - obszar wiejski
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 7 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Od 29 grudnia 2023 akty notarialne podały powierzchnię użytkową budynku w 8 z 41 sprzedaży budynków w tym obszarze, dlatego mediana ceny za metr kwadratowy budynków opiera się na małej próbie.
Mediana ceny za metr kwadratowy powierzchni użytkowej ?
3 571zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
515 100zł
Mediana powierzchni użytkowej ?
112,8m²
Liczba transakcji ?
7
- 29 grudnia 2023 – 29 grudnia 2025 · 7 aktów notarialnych
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Sprzedaże budynków
Ceny całych transakcji z aktów notarialnych, razem z działką
Liczba sprzedaży budynków
41
Akty podały powierzchnię użytkową budynku w 8 z nich.
Mediana ceny transakcji budynków
440 000zł
Cena całej transakcji, razem z działką.
Mediana powierzchni działek
1 220m²
Najczęstsza liczba kondygnacji nadziemnych
2kondygnacje
W 15 z 25 sprzedaży z budynkiem mieszkalnym, dla których znamy liczbę kondygnacji.
Opis obszaru
Cena transakcyjnaStary Sącz - obszar wiejski to jednostka ewidencyjna. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 922 transakcje.
Budynki: 7 transakcji w statystykach cen za metr kwadratowy. Mediana ceny za metr kwadratowy powierzchni użytkowej wynosi 3 571 zł/m². Od 29 grudnia 2023 akty notarialne podały powierzchnię użytkową budynku w 8 z 41 sprzedaży budynków w tym obszarze, dlatego mediana ceny za metr kwadratowy budynków opiera się na małej próbie. Mediana ceny transakcji budynków, razem z działką, wynosi 440 000 zł, a mediana powierzchni działek 1 220 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 8 | 5 534 zł/m² | 497 500 zł | 89,9 m² |
| Działki budowlane Niska próba | 67 | 113 zł/m² | 127 500 zł | 1 100,5 m² |
| Działki rolne Niska próba | 33 | 32 zł/m² | 80 000 zł | 2 900,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 11 | 7,69 zł/m² | 37 440 zł | 3 900,0 m² |
| Budynki Niska próba | 7 | 3 571 zł/m² | 515 100 zł | 112,8 m² |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina; część danych: powiat nowosądecki Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
2,6rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 170 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 2 979 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 64,0 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 65 260 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 7 494 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat nowosądecki
- Liczba mieszkań w próbie
- 25
Tempo zmian okolicy ?
rosnąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- +3,3%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −16 osób
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie nowosądeckim w 2025 roku: 7 494 zł miesięcznie. To 80,0% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 138,5%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 170 000 zł — z 25 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,6 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.Niska próba: mediana z 25 transakcji. Przy mniej niż 30 transakcjach jedna nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc traktuj tę kwotę jako orientacyjną.
Życie na co dzień
- Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku na poziomie gminy mieszkało 14 865 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 3,3%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 16 osób więcej, niż się wprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
- Dzieci jest tu wyraźnie więcej niż seniorów.Dzieci do 14 lat: 18,2% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 14,3%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 67,5%. Stan na koniec 2025 rokuSprawdź, czy pobliskie szkoły i przedszkola mają jeszcze wolne miejsca.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie nowosądeckim 10,3 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 800 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie nowosądeckim w 2025 roku: 8,2%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 13,6% do 8,2%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Dochody gminy na mieszkańca prawie się nie zmieniają.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 0 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody prawie się nie zmieniły.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 4,6 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 2,3 do 4,6.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 494 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
0 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
80,0%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
8,2%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
5,0%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
14 865osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
7 468osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
7 397osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
2 702osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
2 905osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
3 270osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
3 857osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
2 131osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−16 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−1,1
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−1,4
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,3
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
129
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
145
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
10,3
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
4,6
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
9 631
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
6 378
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Budynki
Sprzedaż budynku, 28 listopada 2025, 112,8 m²
Dzielnica 4, Barcice
615 000 złCena za metr kwadratowy: 5 452 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 112,8 m²
Sprzedaż budynku, 22 lipca 2025, 89 m²
123, Popowice
460 000 złCena za metr kwadratowy: 5 169 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 89 m²
Sprzedaż budynku, 18 lutego 2025, 279,18 m²
143, Popowice
940 000 złCena za metr kwadratowy: 3 367 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 279,18 m²
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż budynku, 24 stycznia 2025, 109,97 m²
195, Popowice
600 000 złCena za metr kwadratowy: 5 456 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 109,97 m²
- rynek pierwotny
Sprzedaż budynku, 22 stycznia 2025, 140 m²
169, Łazy Biegonickie
500 000 złCena za metr kwadratowy: 3 571 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 140 m²
Sprzedaż budynku, 3 stycznia 2025, 184,63 m²
142, Gołkowice Górne
515 100 złCena za metr kwadratowy: 2 790 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 184,63 m²
Sprzedaż budynku, 18 października 2024, 107,3 m²
140, Moszczenica Wyżna
380 000 złCena za metr kwadratowy: 3 541 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 107,3 m²
Sprzedaż budynku, 12 listopada 2021, 127,85 m²
Wiejska 226, Barcice
450 000 złCena za metr kwadratowy: 3 520 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 127,85 m²
Sprzedaż budynku, 22 czerwca 2021, 117,57 m²
Zagórze
430 005 złCena za metr kwadratowy: 3 657 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 117,57 m²
Sprzedaż budynku, 25 marca 2021, 155 m²
115, Łazy Biegonickie
423 000 złCena za metr kwadratowy: 2 729 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 155 m²
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Budynki” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Dane odświeżamy po każdym imporcie Rejestru Cen Nieruchomości. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych