Jednostka ewidencyjna · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Andrychów - miasto
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
7 595zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
350 000zł
Mediana powierzchni ?
43,4m²
Liczba transakcji ?
120
- 4 września 2025 – 4 września 2026 · 120 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · zmiana danych 3 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaAndrychów - miasto to jednostka ewidencyjna. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 2 632 transakcje.
Mieszkania: 120 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 7 595 zł/m², a mediana powierzchni 43,4 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 120 | 7 595 zł/m² | 350 000 zł | 43,4 m² |
| Garaże Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Handlowo-usługowe Niska próba | 2 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Inne lokale Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Działki budowlane Niska próba | 23 | 109 zł/m² | 40 000 zł | 311,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 3 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Działki pozostałe Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Budynki Niska próba | 27 | 3 718 zł/m² | 302 500 zł | 57,4 m² |
Ceny mieszkań według liczby izb ?
| Liczba izb | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 1 izba | 13 | 9 055 zł/m² | 411 147 zł | Niska próba |
| 2 izby | 40 | 8 649 zł/m² | 351 000 zł | Wiarygodna |
| 3 izby | 39 | 6 614 zł/m² | 280 000 zł | Wiarygodna |
| 4 izby | 17 | 7 343 zł/m² | 380 000 zł | Niska próba |
| 5 izb | 6 | 6 070 zł/m² | 429 000 zł | Niska próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 39 | 9 055 zł/m² | Wiarygodna |
| Rynek wtórny | 76 | 6 908 zł/m² | Wiarygodna |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| Andrychów miasto | 226 | 7 432 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 79 | 7 477 zł/m² | +2,7% | Wiarygodna |
| 2025 | 109 | 7 279 zł/m² | +8,3% | Wiarygodna |
| 2024 | 83 | 6 723 zł/m² | +26,5% | Wiarygodna |
| 2023 | 84 | 5 314 zł/m² | −1,4% | Wiarygodna |
| 2022 | 50 | 5 389 zł/m² | +13,1% | Wiarygodna |
| 2021 | 106 | 4 765 zł/m² | +18,4% | Wiarygodna |
| 2020 | 55 | 4 025 zł/m² | +2,0% | Wiarygodna |
| 2019 | 106 | 3 945 zł/m² | +11,4% | Wiarygodna |
| 2018 | 68 | 3 541 zł/m² | +12,6% | Wiarygodna |
| 2017 | 59 | 3 146 zł/m² | −4,7% | Wiarygodna |
| 2016 | 77 | 3 302 zł/m² | +15,2% | Wiarygodna |
| 2015 | 59 | 2 866 zł/m² | −1,6% | Wiarygodna |
| 2014 | 58 | 2 913 zł/m² | −0,5% | Wiarygodna |
| 2013 | 75 | 2 928 zł/m² | +5,4% | Wiarygodna |
| 2012 | 42 | 2 778 zł/m² | −5,9% | Wiarygodna |
| 2011 | 42 | 2 953 zł/m² | brak danych | Wiarygodna |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Gmina, Powiat
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina; część danych: powiat wadowicki Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
2,8rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 185 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 3 725 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 46,4 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 66 631 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 7 661 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat wadowicki
- Liczba mieszkań w próbie
- 1 373
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −14,7%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −107 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie wadowickim w 2025 roku: 7 661 zł miesięcznie. To 81,8% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 145,9%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 185 000 zł — z 1 360 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,8 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku na poziomie gminy mieszkało 17 867 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 14,7%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 107 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 12,4% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 25,8%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 61,7%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie wadowickim 43,4 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 11 tysięcy przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie wadowickim w 2025 roku: 6,3%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 8,7% do 6,3%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Dochody gminy na mieszkańca prawie się nie zmieniają.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 0 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody prawie się nie zmieniły.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 5,2 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 1,1 do 5,2.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 661 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
0 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
81,8%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
6,3%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
6,0%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
17 867osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
8 483osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
9 384osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
2 222osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
2 596osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
3 606osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
4 830osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
4 613osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−107 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−6,0
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−6,0
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,0
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
130
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
237
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
43,4
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
5,2
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
17 006
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
17 865
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 31 sierpnia 2026, 34,5 m²
Włókniarzy 14, Andrychów
270 000 złCena za metr kwadratowy: 7 826 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 34,5 m²
- 2 izby
- piętro 5
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 31 sierpnia 2026, 63,3 m²
Żwirki i Wigury 75, Andrychów
470 000 złCena za metr kwadratowy: 7 425 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 63,3 m²
- 4 izby
- piętro 4
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 19 sierpnia 2026, 50,5 m²
Krakowska 72, Andrychów
240 000 złCena za metr kwadratowy: 4 752 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 50,5 m²
- 3 izby
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 12 sierpnia 2026, 61,4 m²
Stanisława Lenartowicza 76, Andrychów
425 000 złCena za metr kwadratowy: 6 922 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 61,4 m²
- 4 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 12 sierpnia 2026, 40,41 m²
Starowiejska 14A, Andrychów
390 000 złCena za metr kwadratowy: 9 651 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 40,41 m²
- 2 izby
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 12 sierpnia 2026, 27,3 m²
Stanisława Lenartowicza 8, Andrychów
220 000 złCena za metr kwadratowy: 8 059 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 27,3 m²
- 2 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 sierpnia 2026, 33,27 m²
Włókniarzy 5, Andrychów
260 000 złCena za metr kwadratowy: 7 815 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 33,27 m²
- 3 izby
- piętro 4
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 7 sierpnia 2026, 54,55 m²
Stanisława Lenartowicza 61, Andrychów
540 000 złCena za metr kwadratowy: 9 899 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 54,55 m²
- 3 izby
- piętro 2
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 31 lipca 2026, 40,5 m²
Włókniarzy 7, Andrychów
240 000 złCena za metr kwadratowy: 5 926 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 40,5 m²
- 3 izby
- piętro 4
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 21 lipca 2026, 61,6 m²
Emila Zegadłowicza 3, Andrychów
300 000 złCena za metr kwadratowy: 4 870 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 61,6 m²
- 3 izby
- piętro 3
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w jednostce ewidencyjnej Andrychów - miasto?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w jednostce ewidencyjnej Andrychów - miasto wynosi 7 595 zł/m² na podstawie 120 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w jednostce ewidencyjnej Andrychów - miasto?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 43,4 m² kosztowało w tym okresie medianowo 350 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w jednostce ewidencyjnej Andrychów - miasto?
Mediana ceny wynosi 9 055 zł/m² na rynku pierwotnym i 6 908 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Czy ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Andrychów - miasto rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Andrychów - miasto spadły o 18,4% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 7 595 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 3 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Zmiana danych: 3 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych