Jednostka ewidencyjna · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Tarnowskie Góry - gmina miejska
Ceny transakcyjne nieruchomości w całym mieście. Powiat, gmina i jednostka ewidencyjna mają tu te same granice, więc ich statystyki zebraliśmy na jednej stronie.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
6 524zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
379 000zł
Mediana powierzchni ?
58,6m²
Liczba transakcji ?
363
- 26 stycznia 2025 – 26 stycznia 2026 · 363 akty notarialne
- Ostatni miesiąc danych: styczeń 2026 · zmiana danych 17 października 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaTarnowskie Góry - gmina miejska to jednostka ewidencyjna. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 12 132 transakcje.
Mieszkania: 363 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 6 524 zł/m², a mediana powierzchni 58,6 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 363 | 6 524 zł/m² | 379 000 zł | 58,6 m² |
| Garaże Niska próba | 21 | 1 470 zł/m² | 45 000 zł | 32,0 m² |
| Handlowo-usługowe Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Biurowe Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Inne lokale Niska próba | 5 | 4 595 zł/m² | 340 000 zł | 45,1 m² |
| Działki budowlane Niska próba | 123 | 269 zł/m² | 227 000 zł | 675,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 11 | 32 zł/m² | 139 554 zł | 2 777,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Budynki Niska próba | 167 | 6 951 zł/m² | 525 000 zł | 76,0 m² |
Ceny mieszkań według liczby izb ?
| Liczba izb | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 1 izba | 12 | 7 758 zł/m² | 243 385 zł | Niska próba |
| 2 izby | 72 | 7 839 zł/m² | 337 500 zł | Wiarygodna |
| 3 izby | 165 | 6 528 zł/m² | 422 750 zł | Wiarygodna |
| 4 izby | 93 | 6 016 zł/m² | 395 000 zł | Wiarygodna |
| 5 izb | 16 | 6 239 zł/m² | 557 000 zł | Niska próba |
| 6 izb | 2 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 7 izb | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 161 | 7 403 zł/m² | Wiarygodna |
| Rynek wtórny | 202 | 5 760 zł/m² | Wiarygodna |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| Tarnowskie Góry | 358 | 6 040 zł/m² |
| Stare Tarnowice | 182 | 6 541 zł/m² |
| Lasowice | 41 | 6 806 zł/m² |
| Opatowice | 30 | 6 721 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 10 | 6 672 zł/m² | +2,4% | Niska próba |
| 2025 | 369 | 6 518 zł/m² | +7,6% | Wiarygodna |
| 2024 | 332 | 6 059 zł/m² | +9,7% | Wiarygodna |
| 2023 | 279 | 5 523 zł/m² | +7,2% | Wiarygodna |
| 2022 | 288 | 5 150 zł/m² | +20,3% | Wiarygodna |
| 2021 | 293 | 4 282 zł/m² | +8,7% | Wiarygodna |
| 2020 | 240 | 3 940 zł/m² | −3,9% | Wiarygodna |
| 2019 | 175 | 4 100 zł/m² | +25,5% | Wiarygodna |
| 2018 | 22 | 3 268 zł/m² | −4,8% | Niska próba |
| 2017 | 26 | 3 431 zł/m² | +29,5% | Niska próba |
| 2016 | 33 | 2 649 zł/m² | +2,6% | Wiarygodna |
| 2015 | 158 | 2 583 zł/m² | +12,5% | Wiarygodna |
| 2014 | 186 | 2 296 zł/m² | −10,9% | Wiarygodna |
| 2013 | 185 | 2 576 zł/m² | −4,1% | Wiarygodna |
| 2012 | 208 | 2 685 zł/m² | +15,6% | Wiarygodna |
| 2011 | 161 | 2 323 zł/m² | +11,5% | Wiarygodna |
| 2010 | 185 | 2 084 zł/m² | brak danych | Wiarygodna |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Tarnowskie Góry; część danych: powiat tarnogórski Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
2,7rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 205 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 3 947 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 52,7 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 76 880 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 8 914 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat tarnogórski
- Liczba mieszkań w próbie
- 3 440
Tempo zmian okolicy ?
stabilna
- Zmiana liczby mieszkańców
- −0,1%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +205 osób
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie tarnogórskim w 2025 roku: 8 914 zł miesięcznie. To 95,1% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 149,7%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 205 000 zł — z 3 416 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,7 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Liczba mieszkańców prawie się nie zmienia.Pod koniec 2025 roku w gminie Tarnowskie Góry mieszkało 61 001 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 0,1%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 205 osób więcej, niż się wyprowadziło.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 14,0% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 22,4%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 63,6%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie tarnogórskim 16,4 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 300 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie tarnogórskim w 2025 roku: 5,1%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 9,3% do 5,1%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 8 286 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 126,5%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 9,0 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 3,9 do 9,0.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 914 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
8 286 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
95,1%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
5,1%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
3,8%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
61 001osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
29 219osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
31 782osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
8 542osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
8 381osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
13 439osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
16 997osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
13 642osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+205 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
3,4
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
3,0
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,4
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
749
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
544
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
16,4
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
9,0
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
60 303
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
53 391
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Izby | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 26 stycznia 2026 | 475 000 zł | 3 602 zł/m² ? | 131,9 m² | 1/1 ? | 5 | 2 | |
| 23 stycznia 2026 | 738 000 zł | 8 984 zł/m² ? | 82,2 m² | 1/1 ? | 4 | 1 | |
| 22 stycznia 2026 | 340 000 zł | 6 811 zł/m² ? | 49,9 m² | 1/1 ? | 4 | 4 | |
| 21 stycznia 2026 | 248 000 zł | 6 533 zł/m² ? | 38,0 m² | 1/1 ? | 2 | 1 | |
| 21 stycznia 2026 | 295 000 zł | 5 545 zł/m² ? | 53,2 m² | 1/1 ? | 4 | 2 | |
| 20 stycznia 2026 | 307 000 zł | 4 886 zł/m² ? | 62,8 m² | 1/1 ? | 4 | 4 | |
| 14 stycznia 2026 | 830 000 zł | 9 236 zł/m² ? | 89,9 m² | 1/1 ? | 3 | 2 | |
| 14 stycznia 2026 | 344 000 zł | 6 825 zł/m² ? | 50,4 m² | 1/1 ? | 4 | 5 | |
| 8 stycznia 2026 | 515 000 zł | 7 847 zł/m² ? | 65,6 m² | 1/1 ? | 4 | 1 | |
| 8 stycznia 2026 | 150 000 zł | 1 494 zł/m² ? | 100,4 m² | 1/1 ? | 4 | 2 |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w jednostce ewidencyjnej Tarnowskie Góry - gmina miejska?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w jednostce ewidencyjnej Tarnowskie Góry - gmina miejska wynosi 6 524 zł/m² na podstawie 363 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w jednostce ewidencyjnej Tarnowskie Góry - gmina miejska?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 58,6 m² kosztowało w tym okresie medianowo 379 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w jednostce ewidencyjnej Tarnowskie Góry - gmina miejska?
Mediana ceny wynosi 7 403 zł/m² na rynku pierwotnym i 5 760 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Czy ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Tarnowskie Góry - gmina miejska rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Tarnowskie Góry - gmina miejska wzrosły o 18,2% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 6 524 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to styczeń 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 17 października 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: styczeń 2026. Zmiana danych: 17 października 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych