Jednostka ewidencyjna · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Poniec - miasto
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 20 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
3 700zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
201 250zł
Mediana powierzchni ?
63,0m²
Liczba transakcji ?
20
- 10 lipca 2024 – 10 lipca 2026 · 20 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: lipiec 2026 · import 24 sierpnia 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaPoniec - miasto to jednostka ewidencyjna. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 114 transakcji.
Mieszkania: 20 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 3 700 zł/m², a mediana powierzchni 63,0 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 20 | 3 700 zł/m² | 201 250 zł | 63,0 m² |
| Handlowo-usługowe Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Inne lokale Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Działki budowlane Niska próba | 13 | 84 zł/m² | 83 714 zł | 881,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 16 | 93 zł/m² | 99 000 zł | 886,5 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Budynki Niska próba | 19 | 4 603 zł/m² | 300 000 zł | 78,5 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 pokoje | 5 | 2 199 zł/m² | 93 000 zł | Niska próba |
| 3 pokoje | 2 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 4 pokoje | 6 | 4 542 zł/m² | 290 000 zł | Niska próba |
| 5 pokoi | 5 | 4 609 zł/m² | 480 000 zł | Niska próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 8 | 4 623 zł/m² | Niska próba |
| Rynek wtórny | 12 | 3 341 zł/m² | Niska próba |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 7 | 4 609 zł/m² | +38,0% | Niska próba |
| 2025 | 9 | 3 341 zł/m² | +56,5% | Niska próba |
| 2024 | 10 | 2 135 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Gmina, Powiat
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina; część danych: powiat gostyński Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
2,3rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 160 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 3 161 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 63,0 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 70 073 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 8 082 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat gostyński
- Liczba mieszkań w próbie
- 30
Tempo zmian okolicy ?
rosnąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- +1,8%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +5 osób
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie gostyńskim w 2025 roku: 8 082 zł miesięcznie. To 86,2% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 136,7%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 160 000 zł — z 30 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,3 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku na poziomie gminy mieszkało 2 896 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 1,8%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 5 osób więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 16,3% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 20,7%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 63,1%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość rośnie.W 2024 roku policja odnotowała w powiecie gostyńskim 14,8 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 000 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 roku wskaźnik wzrósł z 13,5 do 14,8.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie gostyńskim w 2025 roku: 5,0%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 8,3% do 5,0%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Dochody gminy na mieszkańca prawie się nie zmieniają.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 0 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody prawie się nie zmieniły.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 3,8 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 2,4 do 3,8.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 082 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
0 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
86,2%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
5,0%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
3,7%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
2 896osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
1 384osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
1 512osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
471osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
419osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
668osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
739osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
599osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+5 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
1,7
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
1,4
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,4
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
37
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
32
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
14,8
Dane za 2024 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
3,8
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
2 857
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
2 818
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 18 czerwca 2026 | Dębowa 36, Poniec Lokal 1 | 545 000 zł | 4 652 zł/m² ? | 117,2 m² ? | 1/1 ? | 5 | 1 |
| 29 maja 2026 | Bukowa 33, Poniec Lokal 1 | 469 000 zł | 4 947 zł/m² ? | 94,8 m² ? | 1/1 ? | 5 | 1 |
| 20 maja 2026 | Dębowa 38, Poniec Lokal 2 | 480 000 zł | 4 097 zł/m² ? | 117,2 m² ? | 1/1 ? | 5 | 1 |
| 10 kwietnia 2026 | Dębowa 32, Poniec Lokal 2 | 499 000 zł | 5 623 zł/m² ? | 88,7 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 13 lutego 2026 | Krobska 41, Poniec Lokal 1 | 364 000 zł | 3 948 zł/m² ? | 92,2 m² ? | 1/1 ? | 3 | brak danych |
| 27 stycznia 2026 | Dębowa 38, Poniec Lokal 1 | 540 000 zł | 4 609 zł/m² ? | 117,2 m² ? | 1/1 ? | 5 | 1 |
| 19 stycznia 2026 | Ks. Prof. Dr Jana Respądka 7, Poniec Lokal 2 | 59 570 zł | 1 800 zł/m² ? | 33,1 m² ? | 1/1 ? | 2 | 1 |
| 31 grudnia 2025 | Polna 7AC, Poniec Lokal 1 | 675 000 zł | 4 637 zł/m² ? | 145,6 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 1 października 2025 | Rynek 10, Poniec Lokal 1 | 160 000 zł | 4 082 zł/m² ? | 39,2 m² ? | 1/1 ? | 2 | brak danych |
| 18 września 2025 | Rynek 5, Poniec Lokal 5 | 41 886 zł | 688 zł/m² ? | 60,9 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w jednostce ewidencyjnej Poniec - miasto?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w jednostce ewidencyjnej Poniec - miasto wynosi 3 700 zł/m² na podstawie 20 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w jednostce ewidencyjnej Poniec - miasto?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 63,0 m² kosztowało w tym okresie medianowo 201 250 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w jednostce ewidencyjnej Poniec - miasto?
Mediana ceny wynosi 4 623 zł/m² na rynku pierwotnym i 3 341 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Czy ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Poniec - miasto rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Poniec - miasto nie można wiarygodnie porównać rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 3 700 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to lipiec 2026, ostatni udany import danych dla powiatu wykonano 24 sierpnia 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: lipiec 2026. Import: 24 sierpnia 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych