Obręb ewidencyjny · Ceny transakcyjne
Obręb ewidencyjny Preczów, Psary
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 10 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
3 898zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
390 000zł
Mediana powierzchni ?
89,7m²
Liczba transakcji ?
10
- 1 września 2024 – 1 września 2026 · 10 aktów notarialnych
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaPreczów to obręb ewidencyjny. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 242 transakcje.
Budynki: 10 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 3 898 zł/m², a mediana powierzchni 89,7 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Działki budowlane Niska próba | 14 | 143 zł/m² | 165 000 zł | 658,5 m² |
| Działki rolne Niska próba | 3 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Działki pozostałe Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Budynki Niska próba | 10 | 3 898 zł/m² | 390 000 zł | 89,7 m² |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Gmina, Powiat
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Psary; część danych: powiat będziński Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
1,8rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 125 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 1 428 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 91,8 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 71 325 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 8 235 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat będziński
- Liczba mieszkań w próbie
- 5
Tempo zmian okolicy ?
rosnąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- +4,1%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +69 osób
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie będzińskim w 2025 roku: 8 235 zł miesięcznie. To 87,9% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 138,6%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 125 000 zł — z 5 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,8 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.Niska próba: mediana z 5 transakcji. Przy mniej niż 30 transakcjach jedna nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc traktuj tę kwotę jako orientacyjną.
Życie na co dzień
- Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Psary mieszkało 12 365 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 4,1%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 69 osób więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,6% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 22,6%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 63,8%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie będzińskim 25,0 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 3 900 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie będzińskim w 2025 roku: 6,4%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 13,1% do 6,4%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 14 454 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 274,9%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 3,2 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 4,3 do 3,2.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 235 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
14 454 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
87,9%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
6,4%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
2,7%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
12 365osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
5 917osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
6 448osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
1 684osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
1 768osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
2 329osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
3 790osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
2 794osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+69 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
5,6
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
5,5
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,1
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
186
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
117
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
25,0
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
3,2
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
12 347
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
803
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Budynki
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 września 2026 | Preczów Budynki Udziały wymagają uwagi ? | 477 500 zł | 3 205 zł/m² ? | 149,0 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 3 sierpnia 2026 | Szkolna 2F, Preczów Budynki Udziały wymagają uwagi ? | 938 000 zł | 8 554 zł/m² ? | 109,7 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 13 lipca 2026 | Polna 10, Preczów Budynki Udziały wymagają uwagi ? | 479 500 zł | 3 898 zł/m² ? | 123,0 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 13 lipca 2026 | Polna 10, Preczów Budynki Udziały wymagają uwagi ? | 479 500 zł | 12 723 zł/m² ? | 37,7 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 20 marca 2026 | Wiejska 21, Preczów Budynki | 550 000 zł | 3 929 zł/m² ? | 140,0 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 10 lipca 2025 | Zielona 7, Preczów Budynki | 460 000 zł | 3 067 zł/m² ? | 150,0 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 8 lipca 2025 | Sosnowa 2, Preczów Budynki | 150 000 zł | 2 239 zł/m² ? | 67,0 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 8 lipca 2025 | Sosnowa 2, Preczów Budynki | 150 000 zł | 5 655 zł/m² ? | 26,5 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 30 czerwca 2025 | Wiejska 1a, Preczów Budynki | 390 000 zł | 6 015 zł/m² ? | 64,8 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 30 czerwca 2025 | Wiejska 1a, Preczów Budynki | 390 000 zł | 2 308 zł/m² ? | 169,0 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Budynki” w obrębie ewidencyjnym Preczów
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Dane odświeżamy po każdym imporcie Rejestru Cen Nieruchomości. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych