Obręb ewidencyjny
Obręb ewidencyjny Smolnica, Sośnicowice - obszar wiejski
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za m² ?
9 555 zł/m²
—
Mediana ceny całkowitej
853 036 zł
Mediana metrażu
88,9 m²
Liczba transakcji
9
Ostatnie 24 miesięcy · 9 aktów notarialnych
Opis obszaru
Smolnica to obręb ewidencyjny. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 393 transakcje.
Budynki: 9 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi 9 555 zł/m², a mediana metrażu 88,9 m².
| Rodzaj | Transakcje | Mediana ceny/m² | Mediana ceny | Mediana metrażu |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania | 2 | 5 070 zł/m² | 464 750 zł | 91,7 m² |
| Działki budowlane | 144 | 136 zł/m² | 164 081 zł | 808,0 m² |
| Działki rolne | 114 | 3 zł/m² | 35 563 zł | 965,0 m² |
| Działki pozostałe | 75 | 106 zł/m² | 175 000 zł | 926,0 m² |
| Budynki | 81 | 5 856 zł/m² | 282 000 zł | 85,9 m² |
Trend mediany ceny za m² ?
Ten obszar na tle: Gmina, Powiat
Liczba transakcji ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana ceny całkowitej ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana metrażu
Miesięcznie, wybrany typ
Przedziały cenowe
Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ
Kontekst okolicy
gmina; część danych: powiat gliwickiDane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.
Co mówią dane o okolicy: kilka mocnych stron
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie gliwickim w 2025 r.: 8 447 zł miesięcznie. To 90,1% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 147%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
- Cena mieszkania odpowiada lokalnym zarobkom.Mediana ceny mieszkania: 464 750 zł — z 2 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 6,4 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.To mediana z zaledwie 2 transakcji — pojedyncza nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc potraktuj tę kwotę jako orientacyjną.
Życie na co dzień
- Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. na poziomie gminy mieszkało 7 195 osób. Od 2015 r. liczba mieszkańców wzrosła o 5,3%. W 2025 r. wprowadziło się tu o 59 osób więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 16,1% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 19,1%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,8%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość spada.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie gliwickim 18,0 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 400 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik spadł z 21,4 do 18,0.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie gliwickim w 2025 r.: 4,5%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 8,5% do 4,5%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
- Dochody gminy na mieszkańca prawie się nie zmieniają.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 0 zł na mieszkańca. Od 2015 r. dochody prawie się nie zmieniły.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2017 r. oddano tu do użytku 3,3 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik wzrósł z 2,0 do 3,3.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
- Mediana całkowitej ceny mieszkania
- 464 750 zł
- Mediana ceny za m²
- 5 070 zł/m²
- Mediana powierzchni mieszkania
- 91,7 m²
- Szacunkowy dochód netto
- 6 088 zł/mies.
- Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
- 8 447 zł/mies.
- Obszar wynagrodzenia
- powiat gliwicki
- Liczba mieszkań w próbie
- 2
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie gliwickim
Najważniejsze dane
Ludność i wiek
Ludność ogółem na poziomie gminy
Płeć
Wiek
Migracje
Na poziomie gminy przybyło 59 osób przez migracje w 2025 r.
Co składa się na bilans
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie gliwickim
Najważniejsze dane
Najnowsze transakcje: Budynki
Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Budynki”. Pełna lista pod linkiem poniżej.
| Data | Oznaczenie / lokal | Cena | Cena/m² | Metraż | Udział | Izby | Kondygnacja |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 27.03.2026 | Bukowa 30, Smolnica Budynek 1247_BUD | 853 036 zł | 9 598 zł/m² ? | 88,9 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 03.03.2026 | Smolnica Budynek 967_BUD | — | — | 101,4 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 03.03.2026 | Smolnica Budynek 963_BUD | — | — | 31,8 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 03.03.2026 | Smolnica Budynek 964_BUD | — | — | 98,6 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 05.11.2025 | Bukowa 20, Smolnica Budynek 1240_BUD | 849 000 zł | 9 555 zł/m² ? | 88,9 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 29.09.2025 | Konwalii 34, Smolnica Budynek 689_BUD | — | — | 106,4 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 31.07.2025 | Bukowa 22, Smolnica Budynek 1239_BUD | 881 200 zł | 7 640 zł/m² ? | 115,3 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 13.02.2025 | Dębowa 4, Smolnica Budynek 410_BUD | — | — | 91,0 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 31.01.2025 | Wrzosowa 74, Smolnica Budynek 570_BUD | — | — | 150,1 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 04.12.2024 | Wiejska 65A, Smolnica Budynek 633_BUD | — | — | 19,3 m² ? | 1/1 ? | — | — |
Brak transakcji dla wybranego typu.