Obręb ewidencyjny
Obręb ewidencyjny WIREK, Ruda Śląska
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za m² ?
1 200 zł/m²
—
Mediana ceny całkowitej
22 000 zł
Mediana metrażu
18,0 m²
Liczba transakcji
14
Ostatnie 24 miesięcy · 14 aktów notarialnych
Opis obszaru
WIREK to obręb ewidencyjny. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 137 transakcji.
Garaże: 0 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi brak danych, a mediana metrażu brak danych.
| Rodzaj | Transakcje | Mediana ceny/m² | Mediana ceny | Mediana metrażu |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania | 88 | 3 894 zł/m² | 150 000 zł | 42,6 m² |
| Garaże | 14 | 1 200 zł/m² | 22 000 zł | 18,0 m² |
| Inne lokale | 9 | 1 845 zł/m² | 30 000 zł | 18,0 m² |
| Działki budowlane | 8 | — | 1 845 000 zł | 682,0 m² |
| Budynki | 20 | — | — | 22,7 m² |
Trend mediany ceny za m² ?
Ten obszar na tle: Gmina, Województwo
Liczba transakcji ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana ceny całkowitej ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana metrażu
Miesięcznie, wybrany typ
Przedziały cenowe
Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ
Kontekst okolicy
gmina Ruda Śląska; część danych: Ruda ŚląskaDane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.
Co mówią dane o okolicy: kilka mocnych stron
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w Rudzie Śląskiej w 2025 r.: 8 359 zł miesięcznie. To 89,1% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 133,6%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 150 000 zł — z 88 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,1 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. w gminie Ruda Śląska mieszkało 127 601 osób. Od 2015 r. liczba mieszkańców spadła o 8,8%. W 2025 r. wyprowadziło się stąd o 459 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,7% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 21,6%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,7%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość spada.W 2024 r. policja odnotowała w Rudzie Śląskiej 21,5 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 800 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik spadł z 28,4 do 21,5.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w Rudzie Śląskiej w 2025 r.: 4,0%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 6,8% do 4,0%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 10 413 zł na mieszkańca. Od 2015 r. dochody wzrosły o 150,4%.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz mniej.W 2017 r. oddano tu do użytku 1,9 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik spadł z 2,5 do 1,9.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
- Mediana całkowitej ceny mieszkania
- 150 000 zł
- Mediana ceny za m²
- 3 894 zł/m²
- Mediana powierzchni mieszkania
- 42,6 m²
- Szacunkowy dochód netto
- 6 028 zł/mies.
- Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
- 8 359 zł/mies.
- Obszar wynagrodzenia
- Ruda Śląska
- Liczba mieszkań w próbie
- 88
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto w Rudzie Śląskiej
Najważniejsze dane
Ludność i wiek
Ludność ogółem w gminie Ruda Śląska
Płeć
Wiek
Migracje
W gminie Ruda Śląska ubyło 459 osób przez migracje w 2025 r.
Co składa się na bilans
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępczość na 1000 mieszkańców w Rudzie Śląskiej
Najważniejsze dane
Najnowsze transakcje: Garaże
Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Garaże”. Pełna lista pod linkiem poniżej.
| Data | Oznaczenie / lokal | Cena | Cena/m² | Metraż | Udział | Izby | Kondygnacja |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.03.2024 | Ruda Śląska Lokal 16_LOK Udziały wymagają uwagi ? | 28 000 zł | 1 556 zł/m² ? | 18,0 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 22.01.2024 | Bykowina Lokal 1_LOK Udziały wymagają uwagi ? | 24 000 zł | 1 333 zł/m² ? | 18,0 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 23.03.2022 | Ruda Śląska Lokal 107_LOK | 12 000 zł | 640 zł/m² ? | 18,8 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 18.03.2022 | Ruda Śląska Lokal 94_LOK | 20 000 zł | 1 067 zł/m² ? | 18,8 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 03.03.2022 | Ruda Śląska Lokal 37_LOK | 26 000 zł | 1 444 zł/m² ? | 18,0 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 14.12.2021 | Ruda Śląska Lokal 21_LOK | 70 000 zł | 8 940 zł/m² ? | 7,8 m² ? | 1/2 ? | — | — |
| 14.12.2021 | Ruda Śląska Lokal 21_LOK | 80 000 zł | 10 217 zł/m² ? | 7,8 m² ? | 1/2 ? | — | — |
| 26.11.2021 | Bykowina Lokal 14_LOK | 7 689 zł | 513 zł/m² ? | 15,0 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 15.11.2021 | Bykowina Lokal 7_LOK | 7 925 zł | 528 zł/m² ? | 15,0 m² ? | 1/1 ? | — | — |
| 28.10.2021 | Bykowina Lokal 4_LOK | 6 000 zł | 333 zł/m² ? | 18,0 m² ? | 1/1 ? | — | — |
Brak transakcji dla wybranego typu.