Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Brzeziny
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
5 901zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
305 000zł
Mediana powierzchni ?
48,2m²
Liczba transakcji ?
34
- 15 czerwca 2025 – 15 czerwca 2026 · 34 akty notarialne
- Ostatni miesiąc danych: czerwiec 2026 · import 19 września 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaBrzeziny to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 472 transakcje.
Mieszkania: 34 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 5 901 zł/m², a mediana powierzchni 48,2 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 34 | 5 901 zł/m² | 305 000 zł | 48,2 m² |
| Inne lokale Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Działki budowlane Niska próba | 29 | 91 zł/m² | 125 000 zł | 1 057,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 8 | 35 zł/m² | 77 000 zł | 1 145,0 m² |
| Budynki Niska próba | 21 | 5 110 zł/m² | 230 000 zł | 65,4 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 pokoje | 10 | 3 701 zł/m² | 76 300 zł | Niska próba |
| 3 pokoje | 15 | 5 856 zł/m² | 270 000 zł | Niska próba |
| 4 pokoje | 8 | 6 300 zł/m² | 540 000 zł | Niska próba |
| 5 pokoi | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 2 | brak danych | za mała próba |
| Rynek wtórny | 32 | 6 039 zł/m² | Wiarygodna |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 63 | 5 856 zł/m² | −1,3% | Wiarygodna |
| 2024 | 68 | 5 931 zł/m² | +28,9% | Wiarygodna |
| 2023 | 54 | 4 601 zł/m² | +6,7% | Wiarygodna |
| 2022 | 47 | 4 313 zł/m² | −4,0% | Wiarygodna |
| 2021 | 27 | 4 495 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Brzeziny; część danych: powiat brzeziński Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
3,6rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 240 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 5 299 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 48,0 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 66 099 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 7 596 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat brzeziński
- Liczba mieszkań w próbie
- 261
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −6,3%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −22 osoby
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie brzezińskim w 2025 roku: 7 596 zł miesięcznie. To 81,1% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 176,4%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 240 000 zł — z 259 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 3,6 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Brzeziny mieszkało 11 750 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 6,3%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 22 osoby więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,3% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 23,4%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 63,3%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość spada.W 2024 roku policja odnotowała w powiecie brzezińskim 14,9 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 494 przestępstwa rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 roku wskaźnik spadł z 16,2 do 14,9.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie brzezińskim w 2025 roku: 8,0%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 12,5% do 8,0%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 10 325 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 248,6%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 1,9 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 4,3 do 1,9.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 596 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
10 325 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
81,1%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
8,0%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
6,0%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
11 750osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
5 552osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
6 198osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
1 564osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
1 685osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
2 466osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
3 287osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
2 748osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−22 osoby
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−1,9
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−1,6
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
−0,3
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
100
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
122
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
14,9
Dane za 2024 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
1,9
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
11 280
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
11 120
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 grudnia 2025 | Brzeziny Lokal 4 | 122 400 zł | 1 659 zł/m² ? | 73,8 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 19 grudnia 2025 | Wesoła 27, Brzeziny Lokal 2 | 540 000 zł | 5 733 zł/m² ? | 94,2 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 19 grudnia 2025 | Wesoła 27, Brzeziny Lokal 1 | 540 000 zł | 5 698 zł/m² ? | 94,8 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 15 grudnia 2025 | Przedwiośnie 13, Brzeziny Lokal 8 | 333 000 zł | 6 914 zł/m² ? | 48,2 m² ? | 1/1 ? | 3 | brak danych |
| 15 grudnia 2025 | Brzeziny Lokal 5 | 50 360 zł | 922 zł/m² ? | 54,6 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 10 grudnia 2025 | Brzeziny Lokal 10 | 72 600 zł | 3 214 zł/m² ? | 22,6 m² ? | 1/1 ? | 2 | 2 |
| 10 grudnia 2025 | Brzeziny Lokal 9 | 42 550 zł | 1 472 zł/m² ? | 28,9 m² ? | 1/1 ? | 2 | 3 |
| 10 grudnia 2025 | Józefa Piłsudskiego 1/9, Brzeziny Lokal 4 | 270 000 zł | 5 294 zł/m² ? | 51,0 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 26 listopada 2025 | Danuty Siedzikówny "Inki" 2A, Brzeziny Lokal 6 | 270 000 zł | 6 955 zł/m² ? | 38,8 m² ? | 1/1 ? | 3 | brak danych |
| 26 listopada 2025 | Bartosza Głowackiego 30a, Brzeziny Lokal 10 | 500 000 zł | 7 042 zł/m² ? | 71,0 m² ? | 1/1 ? | 4 | 2 |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Brzeziny?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Brzeziny wynosi 5 901 zł/m² na podstawie 34 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Brzeziny?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 48,2 m² kosztowało w tym okresie medianowo 305 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w gminie Brzeziny?
Mediana ceny wynosi brak danych/m² na rynku pierwotnym i 6 039 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Czy ceny mieszkań w gminie Brzeziny rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Brzeziny spadły o 27,1% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 5 901 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to czerwiec 2026, ostatni udany import danych dla powiatu wykonano 19 września 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: czerwiec 2026. Import: 19 września 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych