Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Suwałki
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 16 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
3 798zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
151 000zł
Mediana powierzchni ?
42,3m²
Liczba transakcji ?
16
- 4 września 2024 – 4 września 2026 · 16 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · zmiana danych 17 października 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaSuwałki to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 2 291 transakcji.
Mieszkania: 16 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 3 798 zł/m², a mediana powierzchni 42,3 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 16 | 3 798 zł/m² | 151 000 zł | 42,3 m² |
| Działki budowlane Niska próba | 91 | 75 zł/m² | 130 000 zł | 1 617,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 113 | 25 zł/m² | 90 000 zł | 3 016,5 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 14 | 11 zł/m² | 30 000 zł | 4 484,5 m² |
| Budynki Niska próba | 53 | 6 469 zł/m² | 505 000 zł | 80,3 m² |
Ceny mieszkań według liczby izb ?
| Liczba izb | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 izby | 5 | 3 546 zł/m² | 70 000 zł | Niska próba |
| 3 izby | 7 | 3 887 zł/m² | 152 000 zł | Niska próba |
| 4 izby | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 16 | 3 798 zł/m² | Niska próba |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 6 | 3 850 zł/m² | +9,5% | Niska próba |
| 2024 | 8 | 3 517 zł/m² | +20,3% | Niska próba |
| 2023 | 6 | 2 924 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2021 | 6 | 2 304 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2015 | 6 | 523 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Suwałki; część danych: powiat suwalski Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
1,5rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 100 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 2 505 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 42,3 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 68 594 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 7 901 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat suwalski
- Liczba mieszkań w próbie
- 53
Tempo zmian okolicy ?
rosnąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- +10,3%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +28 osób
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie suwalskim w 2025 roku: 7 901 zł miesięcznie. To 84,3% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 153,2%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 100 000 zł — z 53 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,5 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Suwałki mieszkało 8 226 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 10,3%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 28 osób więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
- Dzieci i seniorów jest tu podobnie.Dzieci do 14 lat: 16,2% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 16,5%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 67,3%. Stan na koniec 2025 roku
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie suwalskim 7,7 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 266 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie suwalskim w 2025 roku: 5,9%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 7,1% do 5,9%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 11 926 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 206,2%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 5,0 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 5,9 do 5,0.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 901 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
11 926 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
84,3%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
5,9%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
3,1%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
8 226osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
4 202osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
4 024osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
1 333osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
1 421osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
1 700osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
2 411osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
1 361osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+28 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
3,4
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
3,2
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,2
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
155
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
127
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
7,7
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
5,0
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
7 446
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
3 796
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 25 czerwca 2026, 42,3 m²
32, Płociczno-Osiedle
150 000 złCena za metr kwadratowy: 3 546 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 42,3 m²
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 17 czerwca 2026, 36,2 m²
Płociczno-Osiedle 34, Płociczno-Tartak
60 000 złCena za metr kwadratowy: 1 657 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 36,2 m²
- 2 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 2 czerwca 2026, 9,08 m²
Płociczno-Osiedle 29, Płociczno-Tartak
270 000 złCena za metr kwadratowy: 29 736 zł/m²
- powierzchnia odpowiadająca udziałowi 9,08 m²
- udział 1/6
- piętro 2
- udziały wymagają uwagi
- poza statystykami
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 kwietnia 2026, 33,7 m²
Płociczno-Tartak 15, Płociczno-Tartak
70 000 złCena za metr kwadratowy: 2 077 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 33,7 m²
- 2 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 31 marca 2025, 49 m²
14, Zielone Kamedulskie
152 000 złCena za metr kwadratowy: 3 102 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 49 m²
- 3 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 14 marca 2025, 42,3 m²
Płociczno-Osiedle 28, Płociczno-Tartak
160 000 złCena za metr kwadratowy: 3 783 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 42,3 m²
- 3 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 14 marca 2025, 42,3 m²
Płociczno-Osiedle 44, Płociczno-Tartak
180 000 złCena za metr kwadratowy: 4 255 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 42,3 m²
- 2 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 marca 2025, 16,6 m²
26, Zielone Kamedulskie
70 000 złCena za metr kwadratowy: 4 217 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 16,6 m²
- 2 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 7 marca 2025, 159,96 m²
73, Mała Huta
610 000 złCena za metr kwadratowy: 3 813 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 159,96 m²
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 lutego 2025, 28,3 m²
Płociczno-Tartak 17, Płociczno-Tartak
110 000 złCena za metr kwadratowy: 3 887 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 28,3 m²
- 3 izby
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Suwałki?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Suwałki wynosi 3 798 zł/m² na podstawie 16 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Suwałki?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 42,3 m² kosztowało w tym okresie medianowo 151 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w gminie Suwałki rosną?
Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w gminie Suwałki rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 3 798 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 17 października 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Zmiana danych: 17 października 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych