Obręb ewidencyjny · krakowski
Ceny mieszkań krakowski — obręb ewidencyjny Rząska (Rząska, ul. Krakowska)
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za m² ?
10 563 zł/m²
+45,5% r/r
Mediana ceny całkowitej
792 339 zł
Mediana metrażu
73,2 m²
Liczba transakcji
34
Ostatnie 24 miesięcy · 34 akty notarialne
Ostatni miesiąc danych: czerwiec 2026 · import: 15 sierpnia 2026
Opis obszaru
Rząska to obręb ewidencyjny. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 703 transakcje.
Mieszkania: 34 transakcje. Mediana ceny za m² wynosi 10 563 zł/m², a mediana metrażu 73,2 m².
| Rodzaj | Transakcje | Mediana ceny/m² | Mediana ceny | Mediana metrażu |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania | 88 | 5 971 zł/m² | 585 000 zł | 78,4 m² |
| Inne lokale | 1 | 2 205 zł/m² | 160 000 zł | 72,6 m² |
| Działki budowlane | 222 | 250 zł/m² | 280 000 zł | 836,0 m² |
| Działki rolne | 160 | 83 zł/m² | 122 500 zł | 800,0 m² |
| Działki pozostałe | 16 | 173 zł/m² | 7 539 zł | 175,0 m² |
| Budynki | 235 | 6 136 zł/m² | 735 000 zł | 119,2 m² |
Trend mediany ceny za m² ?
Ten obszar na tle: Gmina, Powiat
Liczba transakcji ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana ceny całkowitej ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana metrażu
Miesięcznie, wybrany typ
Przedziały cenowe
Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ
Kontekst okolicy
gmina Zabierzów; część danych: powiat krakowskiDane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.
Co mówią dane o okolicy: kilka mocnych stron
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie krakowskim w 2025 r.: 8 809 zł miesięcznie. To 93,9% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 109,5%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
- Cena mieszkania odpowiada lokalnym zarobkom.Mediana ceny mieszkania: 585 000 zł — z 88 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 7,7 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.
Życie na co dzień
- Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. w gminie Zabierzów mieszkało 30 041 osób. Od 2015 r. liczba mieszkańców wzrosła o 17,5%. W 2025 r. wprowadziło się tu o 283 osoby więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 16,5% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 18,5%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,9%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość spada.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie krakowskim 8,9 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 3 700 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik spadł z 14,2 do 8,9.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie krakowskim w 2025 r.: 4,4%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 6,5% do 4,4%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 8 754 zł na mieszkańca. Od 2015 r. dochody wzrosły o 124,1%.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz mniej.W 2017 r. oddano tu do użytku 5,0 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik spadł z 5,4 do 5,0.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
- Mediana całkowitej ceny mieszkania
- 585 000 zł
- Mediana ceny za m²
- 5 971 zł/m²
- Mediana powierzchni mieszkania
- 78,4 m²
- Szacunkowy dochód netto
- 6 335 zł/mies.
- Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
- 8 809 zł/mies.
- Obszar wynagrodzenia
- powiat krakowski
- Liczba mieszkań w próbie
- 88
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie krakowskim
Najważniejsze dane
Ludność i wiek
Ludność ogółem w gminie Zabierzów
Płeć
Wiek
Migracje
W gminie Zabierzów przybyły 283 osoby przez migracje w 2025 r.
Co składa się na bilans
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie krakowskim
Najważniejsze dane
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Mieszkania”. Pełna lista pod linkiem poniżej.
| Data | Oznaczenie / lokal | Cena | Cena/m² | Metraż | Udział | Izby | Kondygnacja |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 14.05.2026 | Klubowa 10, Rząska Lokal 2_LOK | 811 000 zł | 9 773 zł/m² ? | 83,0 m² ? | 1/1 ? | 5 | 1 |
| 13.05.2026 | Klubowa 10C, Rząska Lokal 2_LOK | 882 513 zł | 10 625 zł/m² ? | 83,1 m² ? | 1/1 ? | 5 | 1 |
| 11.05.2026 | Klubowa 10D, Rząska Lokal 2_LOK | 850 000 zł | 10 232 zł/m² ? | 83,1 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 02.03.2026 | Klubowa 10E, Rząska Lokal 1_LOK | 955 535 zł | 11 500 zł/m² ? | 83,1 m² ? | 1/1 ? | 4 | — |
| 26.02.2026 | Klubowa 10C, Rząska Lokal 1_LOK | 852 000 zł | 10 258 zł/m² ? | 83,1 m² ? | 1/1 ? | 5 | 1 |
| 26.02.2026 | Klubowa 10D, Rząska Lokal 1_LOK | 881 875 zł | 10 625 zł/m² ? | 83,0 m² ? | 1/1 ? | 5 | 1 |
| 26.02.2026 | Klubowa 10A, Rząska Lokal 2_LOK | 874 650 zł | 10 500 zł/m² ? | 83,3 m² ? | 1/1 ? | 5 | 1 |
| 26.02.2026 | Klubowa 10B, Rząska Lokal 2_LOK | 801 969 zł | 9 659 zł/m² ? | 83,0 m² ? | 1/1 ? | 5 | 1 |
| 20.02.2026 | Klubowa 10, Rząska Lokal 1_LOK | 966 625 zł | 11 646 zł/m² ? | 83,0 m² ? | 1/1 ? | 5 | 1 |
| 20.02.2026 | Klubowa 10A, Rząska Lokal 1_LOK | 784 678 zł | 9 448 zł/m² ? | 83,1 m² ? | 1/1 ? | 5 | 1 |
Brak transakcji dla wybranego typu.