Obręb ewidencyjny · Ceny transakcyjne
Obręb ewidencyjny ŚRÓDMIEŚCIE, Nysa - miasto
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 25 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
4 957zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
550 000zł
Mediana powierzchni ?
86,3m²
Liczba transakcji ?
40
- 8 czerwca 2024 – 8 czerwca 2026 · 40 aktów notarialnych
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaŚRÓDMIEŚCIE to obręb ewidencyjny. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 1 285 transakcji.
Budynki: 40 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 4 957 zł/m², a mediana powierzchni 86,3 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 191 | 6 690 zł/m² | 311 367 zł | 48,1 m² |
| Garaże Niska próba | 27 | 1 575 zł/m² | 30 000 zł | 17,8 m² |
| Handlowo-usługowe Niska próba | 8 | 8 145 zł/m² | 517 374 zł | 66,0 m² |
| Inne lokale Niska próba | 3 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Działki budowlane Niska próba | 17 | 280 zł/m² | 90 000 zł | 221,0 m² |
| Budynki Niska próba | 40 | 4 957 zł/m² | 550 000 zł | 86,3 m² |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Gmina, Powiat
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina; część danych: powiat nyski Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
2,0rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 142 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 2 809 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 48,4 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 71 146 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 8 213 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat nyski
- Liczba mieszkań w próbie
- 985
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −10,4%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −104 osoby
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie nyskim w 2025 roku: 8 213 zł miesięcznie. To 87,6% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 146,1%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 142 000 zł — z 978 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,0 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku na poziomie gminy mieszkało 39 887 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 10,4%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 104 osoby więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 11,2% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 26,9%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 61,9%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie nyskim 25,3 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 5 900 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie nyskim w 2025 roku: 8,0%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 14,3% do 8,0%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Dochody gminy na mieszkańca prawie się nie zmieniają.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 0 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody prawie się nie zmieniły.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 4,2 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 0,9 do 4,2.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 213 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
0 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
87,6%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
8,0%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
4,0%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
39 887osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
18 673osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
21 214osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
4 449osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
5 258osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
8 104osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
11 345osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
10 731osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−104 osoby
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−2,6
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−3,0
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,4
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
336
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
440
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
25,3
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
4,2
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
39 476
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
38 805
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Budynki
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 29 kwietnia 2026 | Józefa Poniatowskiego 3, Nysa Budynek 1440 | 221 400 zł | 401 zł/m² ? | 551,7 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 28 kwietnia 2026 | Marii Curie-Skłodowskiej 1, Nysa Budynek 1785 | 3 100 000 zł | 6 448 zł/m² ? | 480,8 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 9 kwietnia 2026 | Wrocławska 13, Nysa Budynek 3571 | brak danych | brak danych | 178,9 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 31 marca 2026 | Bohaterów Warszawy 26a, Nysa Budynek 230 | 850 000 zł | 4 224 zł/m² ? | 201,3 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 26 stycznia 2026 | Marszałka Józefa Piłsudskiego 7, Nysa Budynek 3417 | brak danych | brak danych | 1 226,5 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 26 stycznia 2026 | Marszałka Józefa Piłsudskiego 7, Nysa Budynek 3418 | brak danych | brak danych | 1 931,0 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 26 stycznia 2026 | Marszałka Józefa Piłsudskiego 7, Nysa Budynek 3419 | brak danych | brak danych | 1 822,7 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 26 stycznia 2026 | Marszałka Józefa Piłsudskiego 7, Nysa Budynek 3420 | brak danych | brak danych | 1 733,9 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 26 stycznia 2026 | Marszałka Józefa Piłsudskiego 7, Nysa Budynek 3421 | brak danych | brak danych | 14,9 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 26 stycznia 2026 | Marszałka Józefa Piłsudskiego 7, Nysa Budynek 3416 | brak danych | brak danych | 1 100,0 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Budynki” w obrębie ewidencyjnym ŚRÓDMIEŚCIE
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Dane odświeżamy po każdym imporcie Rejestru Cen Nieruchomości. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych