Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Nysa
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
7 123zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
330 000zł
Mediana powierzchni ?
48,5m²
Liczba transakcji ?
284
- 24 czerwca 2025 – 24 czerwca 2026 · 284 akty notarialne
- Ostatni miesiąc danych: czerwiec 2026 · import 27 września 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaNysa to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 3 452 transakcje.
Mieszkania: 284 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 7 123 zł/m², a mediana powierzchni 48,5 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 284 | 7 123 zł/m² | 330 000 zł | 48,5 m² |
| Garaże Niska próba | 23 | 1 613 zł/m² | 30 000 zł | 18,0 m² |
| Handlowo-usługowe Niska próba | 4 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Biurowe Niska próba | 4 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Inne lokale Niska próba | 23 | 15 990 zł/m² | 352 260 zł | 29,2 m² |
| Działki budowlane Niska próba | 115 | 197 zł/m² | 150 000 zł | 753,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 106 | 80 zł/m² | 99 500 zł | 867,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 8 | brak danych | brak danych | 986,0 m² |
| Budynki Niska próba | 123 | 7 531 zł/m² | 725 000 zł | 77,8 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 1 pokój | 18 | 8 703 zł/m² | 220 000 zł | Niska próba |
| 2 pokoje | 75 | 8 074 zł/m² | 285 930 zł | Wiarygodna |
| 3 pokoje | 123 | 7 135 zł/m² | 324 000 zł | Wiarygodna |
| 4 pokoje | 50 | 6 063 zł/m² | 385 500 zł | Wiarygodna |
| 5 pokoi | 17 | 5 536 zł/m² | 405 000 zł | Niska próba |
| 6 pokoi | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 95 | 8 177 zł/m² | Wiarygodna |
| Rynek wtórny | 189 | 6 277 zł/m² | Wiarygodna |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| Nysa - miasto | 447 | 7 124 zł/m² |
| Nysa - obszar wiejski | 22 | 2 230 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 166 | 7 030 zł/m² | −1,9% | Wiarygodna |
| 2025 | 212 | 7 168 zł/m² | +2,7% | Wiarygodna |
| 2024 | 153 | 6 977 zł/m² | +31,2% | Wiarygodna |
| 2023 | 50 | 5 319 zł/m² | +2,7% | Wiarygodna |
| 2022 | 6 | 5 181 zł/m² | +9,7% | Niska próba |
| 2021 | 8 | 4 724 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2016 | 230 | 2 557 zł/m² | +6,1% | Wiarygodna |
| 2015 | 210 | 2 409 zł/m² | +2,5% | Wiarygodna |
| 2014 | 143 | 2 350 zł/m² | −4,2% | Wiarygodna |
| 2013 | 198 | 2 452 zł/m² | −6,8% | Wiarygodna |
| 2012 | 156 | 2 630 zł/m² | −8,3% | Wiarygodna |
| 2011 | 197 | 2 869 zł/m² | +2,1% | Wiarygodna |
| 2010 | 187 | 2 809 zł/m² | brak danych | Wiarygodna |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Nysa; część danych: powiat nyski Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
2,1rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 150 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 2 845 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 48,7 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 71 146 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 8 213 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat nyski
- Liczba mieszkań w próbie
- 1 994
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −8,2%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +7 osób
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie nyskim w 2025 roku: 8 213 zł miesięcznie. To 87,6% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 146,1%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 150 000 zł — z 1 985 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,1 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Nysa mieszkały 52 982 osoby. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 8,2%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 7 osób więcej, niż się wyprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 11,7% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 25,2%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 63,1%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość spada.W 2024 roku policja odnotowała w powiecie nyskim 18,6 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 4 400 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 roku wskaźnik spadł z 22,1 do 18,6.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie nyskim w 2025 roku: 8,0%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 14,3% do 8,0%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 8 150 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 204%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 4,4 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 1,6 do 4,4.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 213 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
8 150 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
87,6%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
8,0%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
3,9%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
52 982osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
25 177osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
27 805osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
6 222osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
7 290osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
10 909osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
15 221osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
13 340osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+7 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
0,1
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−0,3
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,5
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
602
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
595
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
18,6
Dane za 2024 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
4,4
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
51 505
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
51 323
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 12 czerwca 2026 | Osiedle Podzamcze Sektor C 5, Nysa Lokal 1002 | 375 000 zł | 6 209 zł/m² ? | 60,4 m² ? | 1/1 ? | 4 | 3 |
| 8 czerwca 2026 | Łąkowa 18, Nysa Lokal 18 | 280 000 zł | 8 235 zł/m² ? | 34,0 m² ? | 1/1 ? | 2 | 2 |
| 8 czerwca 2026 | Partyzantów 8, Nysa Lokal 1 | 150 000 zł | 1 017 zł/m² ? | 147,6 m² ? | 1/1 ? | 5 | 1 |
| 8 czerwca 2026 | Augustyna Kordeckiego 11, Nysa Lokal 1 | 573 000 zł | 7 855 zł/m² ? | 73,0 m² ? | 1/1 ? | 5 | 1 |
| 5 czerwca 2026 | Grodkowska 48A, Nysa Lokal 3 Udziały wymagają uwagi ? | 299 500 zł | 5 434 zł/m² ? | 55,1 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 2 czerwca 2026 | Głuchołaska 16, Nysa Lokal 8 | 260 000 zł | 5 702 zł/m² ? | 45,6 m² ? | 1/1 ? | 2 | 2 |
| 1 czerwca 2026 | Grodkowska 52a, Nysa Lokal 1026 | 500 000 zł | 9 639 zł/m² ? | 51,9 m² ? | 1/1 ? | 3 | 3 |
| 1 czerwca 2026 | bp. Jarosława 5, Nysa Lokal 1010 | 310 000 zł | 7 123 zł/m² ? | 43,5 m² ? | 1/1 ? | 3 | 3 |
| 29 maja 2026 | Elizy Orzeszkowej 1K, Nysa Lokal 37 | 439 560 zł | 9 048 zł/m² ? | 48,6 m² ? | 1/1 ? | 3 | 4 |
| 29 maja 2026 | Janusza Korczaka 33, Nysa Lokal 14 | 355 000 zł | 8 530 zł/m² ? | 41,6 m² ? | 1/1 ? | 3 | 3 |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Nysa?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Nysa wynosi 7 123 zł/m² na podstawie 284 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Nysa?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 48,5 m² kosztowało w tym okresie medianowo 330 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w gminie Nysa?
Mediana ceny wynosi 8 177 zł/m² na rynku pierwotnym i 6 277 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Czy ceny mieszkań w gminie Nysa rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Nysa wzrosły o 21,4% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 7 123 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to czerwiec 2026, ostatni udany import danych dla powiatu wykonano 27 września 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: czerwiec 2026. Import: 27 września 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych