Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Głuchołazy
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 9 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
2 337zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
107 884zł
Mediana powierzchni ?
43,5m²
Liczba transakcji ?
9
- 23 czerwca 2024 – 23 czerwca 2026 · 9 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: czerwiec 2026 · import 27 września 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaGłuchołazy to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 1 361 transakcji.
Mieszkania: 9 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 2 337 zł/m², a mediana powierzchni 43,5 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 9 | 2 337 zł/m² | 107 884 zł | 43,5 m² |
| Garaże Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Inne lokale Niska próba | 4 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Działki budowlane Niska próba | 112 | 126 zł/m² | 100 000 zł | 760,5 m² |
| Działki rolne Niska próba | 149 | 8 zł/m² | 100 000 zł | 9 907,5 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 9 | 42 zł/m² | 21 375 zł | 1 203,5 m² |
| Budynki Niska próba | 108 | brak danych | brak danych | 90,2 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 pokoje | 2 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 3 pokoje | 5 | 2 323 zł/m² | 123 000 zł | Niska próba |
| 4 pokoje | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 1 | brak danych | za mała próba |
| Rynek wtórny | 8 | 1 888 zł/m² | Niska próba |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| Głuchołazy - obszar wiejski | 6 | 1 395 zł/m² |
| Głuchołazy - miasto | 3 | brak danych |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 6 | 3 700 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2016 | 83 | 1 275 zł/m² | +9,9% | Wiarygodna |
| 2015 | 86 | 1 160 zł/m² | −14,5% | Wiarygodna |
| 2014 | 73 | 1 357 zł/m² | +3,4% | Wiarygodna |
| 2013 | 78 | 1 313 zł/m² | +7,6% | Wiarygodna |
| 2012 | 110 | 1 220 zł/m² | −1,1% | Wiarygodna |
| 2011 | 152 | 1 234 zł/m² | −1,3% | Wiarygodna |
| 2010 | 103 | 1 250 zł/m² | brak danych | Wiarygodna |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Głuchołazy; część danych: powiat nyski Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
0,9rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 67 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 1 253 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 52,3 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 71 146 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 8 213 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat nyski
- Liczba mieszkań w próbie
- 748
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −10,2%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −60 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie nyskim w 2025 roku: 8 213 zł miesięcznie. To 87,6% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 146,1%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Cena wygląda podejrzanie nisko.Mediana ceny mieszkania: 67 000 zł — z 746 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 0,9 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Tak niska mediana zwykle oznacza, że sprzedają się tu głównie lokale do kapitalnego remontu — sprawdź stan techniczny.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Głuchołazy mieszkały 21 792 osoby. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 10,2%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 60 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 11,3% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 24,4%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,4%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość spada.W 2024 roku policja odnotowała w powiecie nyskim 18,6 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 4 400 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 roku wskaźnik spadł z 22,1 do 18,6.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie nyskim w 2025 roku: 8,0%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 14,3% do 8,0%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 12 168 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 294,5%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 1,5 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 1,2 do 1,5.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 213 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
12 168 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
87,6%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
8,0%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
5,2%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
21 792osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
10 541osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
11 251osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
2 453osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
3 103osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
4 633osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
6 289osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
5 314osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−60 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−2,7
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−3,7
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,9
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
195
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
255
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
18,6
Dane za 2024 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
1,5
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
18 601
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
17 109
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9 lutego 2026 | 47, Bodzanów Lokal 1 | 30 000 zł | 1 026 zł/m² ? | 29,3 m² ? | 1/1 ? | 2 | 1 |
| 6 listopada 2025 | Poprzeczna 4, Głuchołazy Lokal 5 | 95 349 zł | 3 700 zł/m² ? | 25,8 m² ? | 1/1 ? | brak danych | 1 |
| 6 listopada 2025 | Poprzeczna 4, Głuchołazy Lokal 4 | 98 272 zł | 3 700 zł/m² ? | 26,6 m² ? | 1/1 ? | brak danych | 1 |
| 24 lipca 2025 | Karłowicza 22, Głuchołazy Lokal 3 | 180 000 zł | 4 343 zł/m² ? | 41,5 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 10 marca 2025 | Kolejowa 8, Głuchołazy Lokal 5 | 303 000 zł | 4 763 zł/m² ? | 63,6 m² ? | 1/1 ? | 4 | 2 |
| 14 lutego 2025 | 51, Konradów Lokal 2 | 130 000 zł | 1 337 zł/m² ? | 97,2 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 21 stycznia 2025 | 159, Konradów Lokal 8 | 117 495 zł | 2 352 zł/m² ? | 50,0 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 3 stycznia 2025 | 139, Charbielin Lokal 1002 Udziały wymagają uwagi ? | 60 000 zł | 1 453 zł/m² ? | 41,3 m² ? | 1/1 ? | 2 | 1 |
| 13 listopada 2024 | 62d, Biskupów Lokal 1005 Udziały wymagają uwagi ? | 123 000 zł | 2 323 zł/m² ? | 53,0 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 16 lipca 2024 | 65A, Nowy Świętów Lokal 1 | 55 000 zł | 1 205 zł/m² ? | 45,6 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Głuchołazy?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Głuchołazy wynosi 2 337 zł/m² na podstawie 9 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Głuchołazy?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 43,5 m² kosztowało w tym okresie medianowo 107 884 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w gminie Głuchołazy?
Mediana ceny wynosi brak danych/m² na rynku pierwotnym i 1 888 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Czy ceny mieszkań w gminie Głuchołazy rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Głuchołazy spadły o 27,8% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 2 337 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to czerwiec 2026, ostatni udany import danych dla powiatu wykonano 27 września 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: czerwiec 2026. Import: 27 września 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych