Przejdź do treści

Gmina · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w gminie Głuchołazy

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

1607013

Poziom

gmina

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

3 676zł/m²

Cena transakcyjna −14,7% rok do roku

Mediana ceny transakcyjnej ?

180 000zł

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni ?

50,1m²

Liczba transakcji ?

93

  • 13 lipca 2025 – 13 lipca 2026 · 93 akty notarialne
  • Ostatni miesiąc danych: lipiec 2026 · zmiana danych 5 listopada 2026 ?
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Głuchołazy to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 831 transakcji.

Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.

Mieszkania: 93 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 3 676 zł/m², a mediana powierzchni 50,1 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania 93 3 676 zł/m² 180 000 zł 50,1 m²

Ceny mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym ?

Pokrycie pola liczby izb: 97,8%
Mediany cen transakcyjnych mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym
Liczba izb Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Wiarygodność próby ?
1 izba 1 brak danych brak danych za mała próba
2 izby 18 2 669 zł/m² 113 000 zł Niska próba
3 izby 46 3 947 zł/m² 190 000 zł Wiarygodna
4 izby 20 3 826 zł/m² 231 500 zł Niska próba
5 izb 2 brak danych brak danych za mała próba

Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%
Ceny transakcyjne na rynku wtórnym
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek wtórny 89 3 676 zł/m² Wiarygodna

Ceny mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym ?

Ostatnie 24 miesiące danych na rynku wtórnym
Porównanie cen mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym
Część obszaru Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy
Głuchołazy - miasto 147 3 667 zł/m²
Głuchołazy - obszar wiejski 32 2 626 zł/m²

Historia cen mieszkań rok po roku na rynku wtórnym ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań na rynku wtórnym
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2026 43 3 676 zł/m² +10,8% Wiarygodna
2025 98 3 318 zł/m² −7,6% Wiarygodna
2024 73 3 590 zł/m² +11,4% Wiarygodna
2023 62 3 223 zł/m² +14,3% Wiarygodna
2022 74 2 821 zł/m² +17,2% Wiarygodna

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle:

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Głuchołazy; część danych: powiat nyski Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego

    Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    1,7rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    120 000 zł
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    2 274 zł/m²
    Mediana powierzchni mieszkania
    51,8 m²
    Szacowany roczny dochód netto ?
    71 146 zł
    Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
    8 213 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat nyski
    Liczba mieszkań w próbie
    831

    Tempo zmian okolicy ?

    malejąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    −10,2%
    Saldo migracji w 2025 roku
    −60 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

    Pieniądze

    • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie nyskim w 2025 roku: 8 213 zł miesięcznie. To 87,6% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 146,1%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 120 000 zł — z 796 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,7 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

    Życie na co dzień

    • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Głuchołazy mieszkały 21 792 osoby. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 10,2%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 60 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 11,3% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 24,4%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,4%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie nyskim 25,3 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 5 900 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie nyskim w 2025 roku: 8,0%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 14,3% do 8,0%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 12 168 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 294,5%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 1,5 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 1,2 do 1,5.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    8 213 złmiesięcznie

    +146,1%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    12 168 złrocznie

    +294,5%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    87,6%

    +7,2

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    8,0%

    −6,3

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    5,2%

    −2,3

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    21 792osoby

    −10,2%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    10 541osób

    −10,3%48,4% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    11 251osób

    −10,0%51,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    2 453osoby

    −18,0%11,3% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    3 103osoby

    −32,9%14,2% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    4 633osoby

    −15,2%21,3% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    6 289osób

    −9,5%28,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    5 314osób

    +25,8%24,4% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    −60 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    −2,7

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    −3,7

    −1,4

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    0,9

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    195

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    255

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    25,3

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    1,5

    +0,3

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    18 601

    −8,4%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    17 109

    −8,6%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    1. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 13 lipca 2026, 67,66 m²

      Batorego 8, Głuchołazy

      270 000 złCena za metr kwadratowy: 3 991 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 67,66 m²
      • 3 izby
      • piętro 2
    2. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 9 lipca 2026, 49,29 m²

      65A, Nowy Świętów

      110 000 złCena za metr kwadratowy: 2 232 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 49,29 m²
      • 4 izby
      • piętro 2
      • jeden z 2 lokali sprzedanych w jednym akcie
    3. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 6 lipca 2026, 50,99 m²

      159, Konradów

      65 000 złCena za metr kwadratowy: 1 275 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 50,99 m²
      • 2 izby
      • piętro 1
    4. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 2 lipca 2026, 60,4 m²

      Cypriana Kamila Norwida 5, Głuchołazy

      285 000 złCena za metr kwadratowy: 4 719 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 60,4 m²
      • 4 izby
      • piętro 2
    5. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 30 czerwca 2026, 59,43 m²

      Powstańców Śląskich 33, Głuchołazy

      390 000 złCena za metr kwadratowy: 6 562 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 59,43 m²
      • 3 izby
      • piętro 1
    6. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 26 czerwca 2026, 49,24 m²

      Aleja Jana Pawła II 12,12a, Głuchołazy

      155 000 złCena za metr kwadratowy: 3 148 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 49,24 m²
      • 3 izby
      • piętro 1
    7. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 24 czerwca 2026, 44,5 m²

      Paderewskiego 13, Głuchołazy

      260 000 złCena za metr kwadratowy: 5 843 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 44,5 m²
      • 3 izby
      • piętro 1
    8. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 15 czerwca 2026, 47,6 m²

      Konstytucji 3-go Maja 21, Głuchołazy

      175 000 złCena za metr kwadratowy: 3 676 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 47,6 m²
      • 3 izby
      • piętro 2
    9. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 12 czerwca 2026, 47,37 m²

      Bohaterów Warszawy 3, Głuchołazy

      190 000 złCena za metr kwadratowy: 4 011 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 47,37 m²
      • 3 izby
      • piętro 2
    10. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 12 czerwca 2026, 50,94 m²

      Curie-Skłodowskiej 24, Głuchołazy

      130 000 złCena za metr kwadratowy: 2 552 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 50,94 m²
      • 3 izby

    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Głuchołazy?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Głuchołazy wynosi 3 676 zł/m² na podstawie 93 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Głuchołazy?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni 50,1 m² kosztowało w tym okresie medianowo 180 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy ceny mieszkań w gminie Głuchołazy rosną?

    Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Głuchołazy spadły o 14,7% rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna 3 676 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to lipiec 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 5 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: lipiec 2026. Zmiana danych: 5 listopada 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych