Jednostka ewidencyjna · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Nysa - miasto
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
7 152zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
336 214zł
Mediana powierzchni ?
48,6m²
Liczba transakcji ?
274
- 12 czerwca 2025 – 12 czerwca 2026 · 274 akty notarialne
- Ostatni miesiąc danych: czerwiec 2026 · import 27 września 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaNysa - miasto to jednostka ewidencyjna. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 2 548 transakcji.
Mieszkania: 274 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 7 152 zł/m², a mediana powierzchni 48,6 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 274 | 7 152 zł/m² | 336 214 zł | 48,6 m² |
| Garaże Niska próba | 23 | 1 613 zł/m² | 30 000 zł | 18,0 m² |
| Handlowo-usługowe Niska próba | 4 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Biurowe Niska próba | 4 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Inne lokale Niska próba | 5 | 3 246 zł/m² | 50 000 zł | 30,8 m² |
| Działki budowlane Niska próba | 53 | 216 zł/m² | 160 000 zł | 670,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 3 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Działki pozostałe Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Budynki Niska próba | 56 | 7 570 zł/m² | 700 000 zł | 90,5 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 1 pokój | 16 | 8 303 zł/m² | 200 000 zł | Niska próba |
| 2 pokoje | 70 | 8 110 zł/m² | 294 556 zł | Wiarygodna |
| 3 pokoje | 121 | 7 217 zł/m² | 330 000 zł | Wiarygodna |
| 4 pokoje | 50 | 6 063 zł/m² | 385 500 zł | Wiarygodna |
| 5 pokoi | 17 | 5 536 zł/m² | 405 000 zł | Niska próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 92 | 8 174 zł/m² | Wiarygodna |
| Rynek wtórny | 182 | 6 412 zł/m² | Wiarygodna |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| ŚRÓDMIEŚCIE | 191 | 6 690 zł/m² |
| ZAMŁYNIE | 126 | 7 548 zł/m² |
| WRÓBLEWSKIEGO | 68 | 8 059 zł/m² |
| GÓRNA WIEŚ | 37 | 5 847 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 163 | 7 082 zł/m² | −2,8% | Wiarygodna |
| 2025 | 196 | 7 285 zł/m² | +4,0% | Wiarygodna |
| 2024 | 148 | 7 006 zł/m² | +30,4% | Wiarygodna |
| 2023 | 47 | 5 373 zł/m² | +3,7% | Wiarygodna |
| 2022 | 6 | 5 181 zł/m² | +9,7% | Niska próba |
| 2021 | 8 | 4 724 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2016 | 219 | 2 572 zł/m² | +5,1% | Wiarygodna |
| 2015 | 195 | 2 447 zł/m² | +0,6% | Wiarygodna |
| 2014 | 133 | 2 432 zł/m² | −2,2% | Wiarygodna |
| 2013 | 184 | 2 487 zł/m² | −6,8% | Wiarygodna |
| 2012 | 147 | 2 669 zł/m² | −7,6% | Wiarygodna |
| 2011 | 191 | 2 887 zł/m² | +1,6% | Wiarygodna |
| 2010 | 180 | 2 842 zł/m² | brak danych | Wiarygodna |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Gmina, Powiat
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina; część danych: powiat nyski Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
2,2rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 153 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 2 901 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 48,6 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 71 146 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 8 213 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat nyski
- Liczba mieszkań w próbie
- 1 895
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −10,4%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −104 osoby
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie nyskim w 2025 roku: 8 213 zł miesięcznie. To 87,6% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 146,1%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 153 000 zł — z 1 886 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,2 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku na poziomie gminy mieszkało 39 887 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 10,4%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 104 osoby więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 11,2% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 26,9%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 61,9%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość spada.W 2024 roku policja odnotowała w powiecie nyskim 18,6 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 4 400 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 roku wskaźnik spadł z 22,1 do 18,6.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie nyskim w 2025 roku: 8,0%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 14,3% do 8,0%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Dochody gminy na mieszkańca prawie się nie zmieniają.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 0 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody prawie się nie zmieniły.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 4,2 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 0,9 do 4,2.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 213 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
0 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
87,6%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
8,0%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
4,0%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
39 887osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
18 673osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
21 214osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
4 449osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
5 258osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
8 104osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
11 345osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
10 731osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−104 osoby
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−2,6
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−3,0
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,4
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
336
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
440
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
18,6
Dane za 2024 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
4,2
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
39 476
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
38 805
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 12 czerwca 2026 | Osiedle Podzamcze Sektor C 5, Nysa Lokal 1002 | 375 000 zł | 6 209 zł/m² ? | 60,4 m² ? | 1/1 ? | 4 | 3 |
| 8 czerwca 2026 | Łąkowa 18, Nysa Lokal 18 | 280 000 zł | 8 235 zł/m² ? | 34,0 m² ? | 1/1 ? | 2 | 2 |
| 8 czerwca 2026 | Partyzantów 8, Nysa Lokal 1 | 150 000 zł | 1 017 zł/m² ? | 147,6 m² ? | 1/1 ? | 5 | 1 |
| 8 czerwca 2026 | Augustyna Kordeckiego 11, Nysa Lokal 1 | 573 000 zł | 7 855 zł/m² ? | 73,0 m² ? | 1/1 ? | 5 | 1 |
| 5 czerwca 2026 | Grodkowska 48A, Nysa Lokal 3 Udziały wymagają uwagi ? | 299 500 zł | 5 434 zł/m² ? | 55,1 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 2 czerwca 2026 | Głuchołaska 16, Nysa Lokal 8 | 260 000 zł | 5 702 zł/m² ? | 45,6 m² ? | 1/1 ? | 2 | 2 |
| 1 czerwca 2026 | Grodkowska 52a, Nysa Lokal 1026 | 500 000 zł | 9 639 zł/m² ? | 51,9 m² ? | 1/1 ? | 3 | 3 |
| 1 czerwca 2026 | bp. Jarosława 5, Nysa Lokal 1010 | 310 000 zł | 7 123 zł/m² ? | 43,5 m² ? | 1/1 ? | 3 | 3 |
| 29 maja 2026 | Elizy Orzeszkowej 1K, Nysa Lokal 37 | 439 560 zł | 9 048 zł/m² ? | 48,6 m² ? | 1/1 ? | 3 | 4 |
| 29 maja 2026 | Janusza Korczaka 33, Nysa Lokal 14 | 355 000 zł | 8 530 zł/m² ? | 41,6 m² ? | 1/1 ? | 3 | 3 |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w jednostce ewidencyjnej Nysa - miasto?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w jednostce ewidencyjnej Nysa - miasto wynosi 7 152 zł/m² na podstawie 274 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w jednostce ewidencyjnej Nysa - miasto?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 48,6 m² kosztowało w tym okresie medianowo 336 214 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w jednostce ewidencyjnej Nysa - miasto?
Mediana ceny wynosi 8 174 zł/m² na rynku pierwotnym i 6 412 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Czy ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Nysa - miasto rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Nysa - miasto wzrosły o 19,0% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 7 152 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to czerwiec 2026, ostatni udany import danych dla powiatu wykonano 27 września 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: czerwiec 2026. Import: 27 września 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych