Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań na rynku wtórnym w gminie Strzelin
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
6 167zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
300 000zł
Mediana powierzchni ?
48,5m²
Liczba transakcji ?
64
- 12 lutego 2025 – 12 lutego 2026 · 64 akty notarialne
- Ostatni miesiąc danych: luty 2026 · zmiana danych 3 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaStrzelin to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 797 transakcji.
Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.
Mieszkania: 64 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 6 167 zł/m², a mediana powierzchni 48,5 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 64 | 6 167 zł/m² | 300 000 zł | 48,5 m² |
Ceny mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym ?
| Liczba izb | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 izby | 13 | 3 334 zł/m² | 100 000 zł | Niska próba |
| 3 izby | 35 | 6 667 zł/m² | 300 000 zł | Wiarygodna |
| 4 izby | 11 | 6 167 zł/m² | 395 000 zł | Niska próba |
| 5 izb | 3 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 63 | 6 167 zł/m² | Wiarygodna |
Ceny mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| Strzelin - miasto | 132 | 6 427 zł/m² |
| Strzelin - obszar wiejski | 24 | 2 869 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku na rynku wtórnym ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 65 | 6 053 zł/m² | +4,6% | Wiarygodna |
| 2024 | 96 | 5 787 zł/m² | +22,2% | Wiarygodna |
| 2023 | 76 | 4 736 zł/m² | +13,7% | Wiarygodna |
| 2022 | 83 | 4 167 zł/m² | +5,4% | Wiarygodna |
| 2021 | 107 | 3 955 zł/m² | +14,6% | Wiarygodna |
| 2020 | 67 | 3 452 zł/m² | +17,6% | Wiarygodna |
| 2019 | 94 | 2 936 zł/m² | −6,3% | Wiarygodna |
| 2018 | 76 | 3 135 zł/m² | +7,5% | Wiarygodna |
| 2017 | 70 | 2 917 zł/m² | −2,0% | Wiarygodna |
| 2016 | 43 | 2 978 zł/m² | +57,6% | Wiarygodna |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle:
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Strzelin; część danych: powiat strzeliński Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
2,5rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 190 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 3 671 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 51,1 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 76 740 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 8 897 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat strzeliński
- Liczba mieszkań w próbie
- 797
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −3,6%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +58 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie strzelińskim w 2025 roku: 8 897 zł miesięcznie. To 94,9% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 147,5%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 190 000 zł — z 784 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,5 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Strzelin mieszkało 21 306 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 3,6%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 58 osób więcej, niż się wyprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,7% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 22,9%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 63,4%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie strzelińskim 29,5 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 000 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest wysokie.Bezrobocie w powiecie strzelińskim w 2025 roku: 12,1%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 13,3% do 12,1%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 8 649 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 148,1%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 4,0 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 5,9 do 4,0.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 897 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
8 649 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
94,9%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
12,1%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
6,7%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
21 306osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
10 330osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
10 976osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
2 917osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
3 073osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
4 504osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
5 937osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
4 875osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+58 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
2,7
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
2,2
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,5
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
284
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
226
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
29,5
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
4,0
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
20 929
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
15 186
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 12 lutego 2026, 60 m²
Generała Stefana Grota-Roweckiego 55, Strzelin
440 000 złCena za metr kwadratowy: 7 333 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 60 m²
- 4 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 27 stycznia 2026, 45 m²
Książąt Brzeskich 2, Strzelin
300 000 złCena za metr kwadratowy: 6 667 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 45 m²
- 3 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 12 stycznia 2026, 48,7 m²
Marii Konopnickiej 10, Strzelin
100 000 złCena za metr kwadratowy: 2 053 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 48,7 m²
- 3 izby
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 12 stycznia 2026, 48,16 m²
Ząbkowicka 13, Strzelin
310 000 złCena za metr kwadratowy: 6 437 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 48,16 m²
- 3 izby
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 29 grudnia 2025, 32,58 m²
Wodna 12, Strzelin
100 000 złCena za metr kwadratowy: 3 069 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 32,58 m²
- 3 izby
- piętro 4
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 22 grudnia 2025, 60 m²
26, Bierzyn
93 000 złCena za metr kwadratowy: 1 550 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 60 m²
- 3 izby
- piętro 1
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 17 grudnia 2025, 55,46 m²
Powstańców Śląskich 7A, Strzelin
450 000 złCena za metr kwadratowy: 8 114 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 55,46 m²
- 3 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 12 grudnia 2025, 75,1 m²
Wojska Polskiego 8, Strzelin
390 000 złCena za metr kwadratowy: 5 193 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 75,1 m²
- 4 izby
- piętro 5
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 5 grudnia 2025, 45,59 m²
Ząbkowicka 9, Strzelin
290 000 złCena za metr kwadratowy: 6 361 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 45,59 m²
- 2 izby
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 2 grudnia 2025, 40,1 m²
Książąt Brzeskich 2, Strzelin
300 000 złCena za metr kwadratowy: 7 481 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 40,1 m²
- 3 izby
- piętro 2
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Strzelin?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Strzelin wynosi 6 167 zł/m² na podstawie 64 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Strzelin?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 48,5 m² kosztowało w tym okresie medianowo 300 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w gminie Strzelin rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Strzelin spadły o 6,1% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 6 167 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to luty 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 3 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: luty 2026. Zmiana danych: 3 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych