Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań na rynku wtórnym w gminie Żary
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
5 544zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
253 750zł
Mediana powierzchni ?
47,4m²
Liczba transakcji ?
164
- 22 grudnia 2024 – 22 grudnia 2025 · 164 akty notarialne
- Ostatni miesiąc danych: grudzień 2025 · zmiana danych 31 października 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaŻary to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 164 transakcje.
Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.
Mieszkania: 164 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 5 544 zł/m², a mediana powierzchni 47,4 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 164 | 5 544 zł/m² | 253 750 zł | 47,4 m² |
Ceny mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym ?
| Liczba izb | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 1 izba | 3 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 2 izby | 43 | 6 314 zł/m² | 210 000 zł | Wiarygodna |
| 3 izby | 62 | 5 154 zł/m² | 245 000 zł | Wiarygodna |
| 4 izby | 50 | 5 648 zł/m² | 316 000 zł | Wiarygodna |
| 5 izb | 4 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 6 izb | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 164 | 5 576 zł/m² | Wiarygodna |
Ceny mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| nr 1 — Żary, ulica Ignacego Paderewskiego | 40 | 5 511 zł/m² |
| nr 2 — Żary, ulica Podchorążych | 39 | 5 275 zł/m² |
| nr 7 — Żary, ulica Zwycięzców | 30 | 5 317 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku na rynku wtórnym ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 164 | 5 544 zł/m² | brak danych | Wiarygodna |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle:
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Żary; część danych: powiat żarski Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
3,4rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 253 750 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 5 544 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 47,4 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 74 615 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 8 637 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat żarski
- Liczba mieszkań w próbie
- 164
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −11,3%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −167 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie żarskim w 2025 roku: 8 637 zł miesięcznie. To 92,2% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 132,6%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 253 750 zł — z 164 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 3,4 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Żary mieszkało 33 949 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 11,3%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 167 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 12,9% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 24,3%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 62,9%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie żarskim 23,4 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 700 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie żarskim w 2025 roku: 6,3%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 9,7% do 6,3%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 7 842 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 124,7%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 2,2 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 2,0 do 2,2.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 637 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
7 842 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
92,2%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
6,3%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
2,6%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
33 949osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
15 928osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
18 021osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
4 372osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
4 960osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
6 996osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
9 383osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
8 238osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−167 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−4,9
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−4,8
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
−0,1
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
266
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
433
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
23,4
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
2,2
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
32 565
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
31 971
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 22 grudnia 2025, 68,9 m²
Witosa 64, Żary
440 000 złCena za metr kwadratowy: 6 386 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 68,9 m²
- 3 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 19 grudnia 2025, 44,12 m²
Żagańska 7, Żary
140 000 złCena za metr kwadratowy: 3 173 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 44,12 m²
- 3 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 18 grudnia 2025, 35,2 m²
Białostocka 6, Żary
150 000 złCena za metr kwadratowy: 4 261 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 35,2 m²
- 2 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 18 grudnia 2025, 47,4 m²
Podchorążych 34, Żary
190 000 złCena za metr kwadratowy: 4 008 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 47,4 m²
- 3 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 18 grudnia 2025, 43,09 m²
Żagańska 37, Żary
168 500 złCena za metr kwadratowy: 3 910 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 43,09 m²
- 3 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 16 grudnia 2025, 45 m²
Częstochowska 11, Żary
206 000 złCena za metr kwadratowy: 4 578 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 45 m²
- 3 izby
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 12 grudnia 2025, 57,4 m²
Żagańska 56, Żary
210 000 złCena za metr kwadratowy: 3 659 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 57,4 m²
- 3 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 grudnia 2025, 29,43 m²
Kalinowskiego 4B, Żary
150 000 złCena za metr kwadratowy: 5 097 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 29,43 m²
- 2 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 grudnia 2025, 50,9 m²
Bolesława Chrobrego 12, Żary
267 000 złCena za metr kwadratowy: 5 246 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 50,9 m²
- 4 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 grudnia 2025, 53,92 m²
Warmińska 1, Żary
441 000 złCena za metr kwadratowy: 8 179 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 53,92 m²
- 2 izby
- piętro 1
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Żary?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Żary wynosi 5 544 zł/m² na podstawie 164 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Żary?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 47,4 m² kosztowało w tym okresie medianowo 253 750 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w gminie Żary rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Żary wzrosły o 11,5% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 5 544 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to grudzień 2025, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 31 października 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: grudzień 2025. Zmiana danych: 31 października 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych