Przejdź do treści

Gmina · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań w Nowym Sączu

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

1262011

Poziom

gmina

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

6 366zł/m²

Cena transakcyjna

Mediana ceny transakcyjnej ?

400 000zł

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni ?

63,2m²

Liczba transakcji ?

37

  • 27 stycznia 2025 – 27 stycznia 2026 · 37 aktów notarialnych
  • Ostatni miesiąc danych: styczeń 2026 · import 22 września 2026
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Nowy Sącz to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 5 381 transakcji.

Mieszkania: 37 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 6 366 zł/m², a mediana powierzchni 63,2 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania 37 6 366 zł/m² 400 000 zł 63,2 m²
Garaże 1 brak danych brak danych brak danych
Handlowo-usługowe 2 brak danych brak danych brak danych
Inne lokale 1 brak danych brak danych brak danych
Działki budowlane Niska próba 73 232 zł/m² 240 000 zł 856,0 m²
Działki rolne Niska próba 71 198 zł/m² 160 000 zł 1 025,0 m²
Działki pozostałe 4 brak danych brak danych brak danych
Budynki Niska próba 108 5 906 zł/m² 776 800 zł 116,2 m²

Ceny mieszkań według liczby pokoi ?

Pokrycie pola liczby pokoi: 85,7%
Mediany cen transakcyjnych mieszkań według liczby pokoi
Liczba pokoi Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Wiarygodność próby ?
1 pokój 2 brak danych brak danych za mała próba
2 pokoje 4 brak danych brak danych za mała próba
3 pokoje 15 5 999 zł/m² 439 756 zł Niska próba
4 pokoje 4 brak danych brak danych za mała próba
5 pokoi 5 5 510 zł/m² 432 000 zł Niska próba

Rynek pierwotny i rynek wtórny ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%
Ceny transakcyjne według rodzaju rynku
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek pierwotny 24 6 366 zł/m² Niska próba
Rynek wtórny 11 5 890 zł/m² Niska próba

Historia cen mieszkań rok po roku ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2025 35 6 366 zł/m² brak danych Wiarygodna

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle: Województwo, Cała Polska

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Nowy Sącz; część danych: Nowy Sącz Bank Danych Lokalnych GUS

    Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    5,9rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    400 000 zł
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    6 323 zł/m²
    Mediana powierzchni mieszkania
    65,3 m²
    Szacowany roczny dochód netto ?
    68 376 zł
    Wynagrodzenie brutto według GUS
    7 874 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    Nowy Sącz
    Liczba mieszkań w próbie
    51

    Tempo zmian okolicy ?

    malejąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    −5,3%
    Saldo migracji w 2025 roku
    −230 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

    Pieniądze

    • Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w Nowym Sączu w 2025 roku: 7 874 zł miesięcznie. To 84,0% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 138,5%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Cena mieszkania odpowiada lokalnym zarobkom.Mediana ceny mieszkania: 400 000 zł — z 49 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 5,9 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.

    Życie na co dzień

    • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Nowy Sącz mieszkało 79 416 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 5,3%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 230 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 14,6% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 21,7%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 63,7%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w Nowym Sączu 34,0 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 700 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w Nowym Sączu w 2025 roku: 4,2%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 7,6% do 4,2%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 12 854 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 134%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 5,6 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 2,0 do 5,6.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    7 874 złmiesięcznie

    +138,5%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    12 854 złrocznie

    +134,0%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    84,0%

    +4,4

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    4,2%

    −3,4

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    4,1%

    −2,6

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    79 416osób

    −5,3%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    37 840osób

    −5,7%47,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    41 576osób

    −5,0%52,4% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    11 607osób

    −10,0%14,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    12 286osób

    −24,3%15,5% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    16 865osób

    −14,6%21,2% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    21 415osób

    −2,6%27,0% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    17 243osoby

    +32,1%21,7% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    −230 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    −2,9

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    −3,4

    −1,6

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    0,5

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    532

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    762

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    34,0

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    5,6

    +3,6

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    69 265

    −2,8%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    69 256

    −1,9%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Pełna lista jest pod linkiem poniżej tabeli.
    Data Nieruchomość Cena Cena za metr kwadratowy Powierzchnia Udział Pokoje Piętro
    15 stycznia 2026 29 Listopada 20F, Nowy Sącz Lokal 40 344 532 zł 7 114 zł/m² ? 48,4 m² ? 1/1 ? 1 4
    15 stycznia 2026 29 Listopada 20F, Nowy Sącz Lokal 41 270 623 zł 6 321 zł/m² ? 42,8 m² ? 1/1 ? 1 4
    12 stycznia 2026 Broniewskiego 4, Nowy Sącz Lokal 48 330 000 zł 5 890 zł/m² ? 56,0 m² ? 1/1 ? 4 4
    5 stycznia 2026 Ruchu Ludowego 9A, Nowy Sącz Lokal 2 Udziały wymagają uwagi ? 614 877 zł 7 080 zł/m² ? 86,9 m² ? 1/1 ? 3 1
    18 grudnia 2025 Lwowska 101A, Nowy Sącz Lokal 3 619 000 zł 12 653 zł/m² ? 48,9 m² ? 1/1 ? 2 4
    18 grudnia 2025 Lwowska 101A, Nowy Sącz Lokal 2 511 000 zł 12 836 zł/m² ? 39,8 m² ? 1/1 ? 2 4
    12 grudnia 2025 Banacha 19, Nowy Sącz Lokal 1 Udziały wymagają uwagi ? 406 296 zł 7 695 zł/m² ? 52,8 m² ? 1/1 ? 4 1
    11 grudnia 2025 Naściszowska 43, Nowy Sącz Lokal 2 311 920 zł 7 560 zł/m² ? 41,3 m² ? 1/1 ? 2 4
    11 grudnia 2025 Naściszowska 43, Nowy Sącz Lokal 1 311 817 zł 7 530 zł/m² ? 41,4 m² ? 1/1 ? 2 1
    9 grudnia 2025 Banacha 19C, Nowy Sącz Lokal 2 Udziały wymagają uwagi ? 344 844 zł 6 696 zł/m² ? 51,5 m² ? 1/1 ? 3 brak danych

    Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w Nowym Sączu

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Nowym Sączu?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w Nowym Sączu wynosi 6 366 zł/m² na podstawie 37 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w Nowym Sączu?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni 63,2 m² kosztowało w tym okresie medianowo 400 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w Nowym Sączu?

    Mediana ceny wynosi 6 366 zł/m² na rynku pierwotnym i 5 890 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.

    Czy ceny mieszkań w Nowym Sączu rosną?

    Według porównywalnych median ceny mieszkań w Nowym Sączu nie można wiarygodnie porównać rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna 6 366 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to styczeń 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 22 września 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: styczeń 2026. Import: 22 września 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych