Gmina
Ceny mieszkań w gminie Miasteczko Śląskie
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za m² ?
4 752 zł/m²
+2,9% r/r
Mediana ceny całkowitej
182 000 zł
Mediana metrażu
46,9 m²
Liczba transakcji
28
Ostatnie 24 miesięcy · 28 aktów notarialnych
Ostatni miesiąc danych: styczeń 2026 · import: 16 sierpnia 2026
Opis obszaru
Miasteczko Śląskie to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 1 160 transakcji.
Mieszkania: 28 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi 4 752 zł/m², a mediana metrażu 46,9 m².
| Rodzaj | Transakcje | Mediana ceny/m² | Mediana ceny | Mediana metrażu |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania | 197 | 2 602 zł/m² | 105 400 zł | 46,9 m² |
| Działki budowlane | 358 | 77 zł/m² | 61 665 zł | 519,0 m² |
| Działki rolne | 320 | 32 zł/m² | 37 649 zł | 558,5 m² |
| Działki pozostałe | 110 | 55 zł/m² | 58 961 zł | 795,0 m² |
| Budynki | 235 | 2 970 zł/m² | 210 000 zł | 60,0 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
Pokrycie pola liczby pokoi: 100,0%.
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za m² | Mediana ceny całkowitej | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2 pokoje | 7 | 4 836 zł/m² | 160 000 zł | Niska próba |
| 3 pokoje | 12 | 4 718 zł/m² | 180 000 zł | Niska próba |
| 4 pokoje | 9 | 4 612 zł/m² | 220 000 zł | Niska próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%.
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za m² |
|---|---|---|
| Rynek wtórny | 28 | 4 752 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za m² | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 17 | 4 737 zł/m² | +0,8% | Niska próba |
| 2024 | 11 | 4 700 zł/m² | +9,7% | Niska próba |
| 2023 | 4 | 4 283 zł/m² | +17,5% | Niska próba |
| 2022 | 9 | 3 646 zł/m² | +19,6% | Niska próba |
| 2021 | 15 | 3 049 zł/m² | +13,9% | Niska próba |
| 2020 | 19 | 2 678 zł/m² | -20,8% | Niska próba |
| 2019 | 15 | 3 383 zł/m² | -0,4% | Niska próba |
| 2018 | 16 | 3 396 zł/m² | +24,4% | Niska próba |
| 2017 | 19 | 2 729 zł/m² | +20,5% | Niska próba |
| 2016 | 5 | 2 264 zł/m² | -0,4% | Niska próba |
| 2015 | 7 | 2 272 zł/m² | +1,6% | Niska próba |
| 2014 | 6 | 2 237 zł/m² | — | Niska próba |
| 2012 | 3 | 2 028 zł/m² | +5,4% | Niska próba |
| 2011 | 3 | 1 924 zł/m² | -1,9% | Niska próba |
| 2010 | 11 | 1 961 zł/m² | — | Niska próba |
Trend mediany ceny za m² ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Liczba transakcji ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana ceny całkowitej ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana metrażu
Miesięcznie, wybrany typ
Przedziały cenowe
Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ
Kontekst okolicy
gmina Miasteczko Śląskie; część danych: powiat tarnogórskiDane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.
Co mówią dane o okolicy: kilka mocnych stron
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie tarnogórskim w 2025 r.: 8 924 zł miesięcznie. To 95,2% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 150%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 105 400 zł — z 197 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,4 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. w gminie Miasteczko Śląskie mieszkało 6 805 osób. Od 2015 r. liczba mieszkańców spadła o 7,5%. W 2025 r. wyprowadziło się stąd o 34 osoby więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,3% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 20,9%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 65,8%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość spada.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie tarnogórskim 18,9 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 600 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik spadł z 23,1 do 18,9.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie tarnogórskim w 2025 r.: 5,1%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 9,3% do 5,1%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 9 288 zł na mieszkańca. Od 2015 r. dochody wzrosły o 149,2%.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2017 r. oddano tu do użytku 5,6 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik wzrósł z 2,1 do 5,6.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
- Mediana całkowitej ceny mieszkania
- 105 400 zł
- Mediana ceny za m²
- 2 602 zł/m²
- Mediana powierzchni mieszkania
- 46,9 m²
- Szacunkowy dochód netto
- 6 414 zł/mies.
- Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
- 8 924 zł/mies.
- Obszar wynagrodzenia
- powiat tarnogórski
- Liczba mieszkań w próbie
- 197
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie tarnogórskim
Najważniejsze dane
Ludność i wiek
Ludność ogółem w gminie Miasteczko Śląskie
Płeć
Wiek
Migracje
W gminie Miasteczko Śląskie ubyły 34 osoby przez migracje w 2025 r.
Co składa się na bilans
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie tarnogórskim
Najważniejsze dane
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Mieszkania”. Pełna lista pod linkiem poniżej.
| Data | Oznaczenie / lokal | Cena | Cena/m² | Metraż | Udział | Izby | Kondygnacja |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21.01.2026 | Srebrna 21/II, Miasteczko Śląskie Lokal 40_LOK | 165 000 zł | 5 355 zł/m² ? | 30,8 m² ? | 1/1 ? | 2 | 2 |
| 04.12.2025 | Srebrna 15, Miasteczko Śląskie Lokal 12_LOK | 180 000 zł | 3 838 zł/m² ? | 46,9 m² ? | 1/1 ? | 3 | 3 |
| 03.12.2025 | Srebrna 23/III, Miasteczko Śląskie Lokal 34_LOK | 170 000 zł | 5 064 zł/m² ? | 33,6 m² ? | 1/1 ? | 3 | 3 |
| 28.11.2025 | Srebrna 14/I, Miasteczko Śląskie Lokal 60_LOK | 210 000 zł | 4 393 zł/m² ? | 47,8 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 14.11.2025 | Srebrna 14/IV, Miasteczko Śląskie Lokal 30_LOK | 180 000 zł | 4 737 zł/m² ? | 38,0 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 07.10.2025 | Metalowa 2/II, Miasteczko Śląskie Lokal 2_LOK | 250 000 zł | 4 792 zł/m² ? | 52,2 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 12.08.2025 | Srebrna 21/II, Miasteczko Śląskie Lokal 20_LOK | 130 000 zł | 4 219 zł/m² ? | 30,8 m² ? | 1/1 ? | 2 | 2 |
| 12.08.2025 | Srebrna 10/III, Miasteczko Śląskie Lokal 15_LOK | 200 000 zł | 4 219 zł/m² ? | 47,4 m² ? | 1/1 ? | 4 | — |
| 28.07.2025 | Srebrna 18/IV, Miasteczko Śląskie Lokal IV_2_LOK | 100 000 zł | 2 611 zł/m² ? | 38,3 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 23.06.2025 | Srebrna 17, Miasteczko Śląskie Lokal 30_LOK | 375 000 zł | 6 591 zł/m² ? | 56,9 m² ? | 1/1 ? | 4 | 2 |
Brak transakcji dla wybranego typu.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Miasteczko Śląskie wynosi 4 752 zł/m² na podstawie 28 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Mieszkanie o medianowej powierzchni 46,9 m² kosztowało w tym okresie medianowo 182 000 zł; jest to cena z aktu notarialnego, nie cena ofertowa.
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Miasteczko Śląskie wzrosły o 2,9% rok do roku.
Cena transakcyjna 4 752 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to styczeń 2026, ostatni udany import danych dla powiatu wykonano 16 sierpnia 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.