Przejdź do treści

Gmina · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w gminie Pniewy

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

3024063

Poziom

gmina

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Pokazujemy 2 lata, bo w ostatnim roku zapisano mniej niż 30 aktów notarialnych.

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

5 435zł/m²

Cena transakcyjna

Mediana ceny transakcyjnej ?

309 000zł

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni ?

59,4m²

Liczba transakcji ?

60

  • 10 września 2024 – 10 września 2026 · 60 aktów notarialnych
  • Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · zmiana danych 4 listopada 2026 ?
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Pniewy to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 196 transakcji.

Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.

Mieszkania: 60 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 5 435 zł/m², a mediana powierzchni 59,4 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania 60 5 435 zł/m² 309 000 zł 59,4 m²

Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%
Ceny transakcyjne na rynku wtórnym
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek wtórny 58 5 435 zł/m² Wiarygodna

Ceny mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym ?

Ostatnie 24 miesiące danych na rynku wtórnym
Porównanie cen mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym
Część obszaru Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy
Pniewy - miasto 37 6 245 zł/m²
Pniewy - obszar wiejski 19 3 333 zł/m²

Historia cen mieszkań rok po roku na rynku wtórnym ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań na rynku wtórnym
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2026 20 5 867 zł/m² +4,9% Niska próba
2025 26 5 595 zł/m² +34,2% Niska próba
2024 27 4 168 zł/m² +11,2% Niska próba
2023 15 3 748 zł/m² −15,7% Niska próba
2022 28 4 448 zł/m² +23,3% Niska próba

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle:

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Pniewy; część danych: powiat szamotulski Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego

    Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    2,7rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    200 000 zł
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    3 857 zł/m²
    Mediana powierzchni mieszkania
    55,2 m²
    Szacowany roczny dochód netto ?
    74 864 zł
    Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
    8 668 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat szamotulski
    Liczba mieszkań w próbie
    196

    Tempo zmian okolicy ?

    malejąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    −2,7%
    Saldo migracji w 2025 roku
    −9 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.

    Pieniądze

    • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie szamotulskim w 2025 roku: 8 668 zł miesięcznie. To 92,5% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 118%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 200 000 zł — z 190 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,7 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

    Życie na co dzień

    • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Pniewy mieszkały 12 224 osoby. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 2,7%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 9 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 15,9% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 18,4%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 65,7%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie szamotulskim 13,1 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 100 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie szamotulskim w 2025 roku: 4,0%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 5,9% do 4,0%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 9 093 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 116,7%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 4,2 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 1,8 do 4,2.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    8 668 złmiesięcznie

    +118,0%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    9 093 złrocznie

    +116,7%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    92,5%

    −3,3

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    4,0%

    −1,9

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    2,7%

    −1,4

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    12 224osoby

    −2,7%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    6 000osób

    −2,0%49,1% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    6 224osoby

    −3,4%50,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    1 946osób

    −12,3%15,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    2 068osób

    −18,9%16,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    2 681osób

    −11,6%21,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    3 278osób

    +2,5%26,8% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    2 251osób

    +43,7%18,4% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    −9 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    −0,7

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    −0,7

    +1,4

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    0,0

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    119

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    128

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    13,1

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    4,2

    +2,4

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    11 509

    −0,6%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    8 641

    +4,1%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    1. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 września 2026, 43,45 m²

      Młyńska 1A, Pniewy

      250 000 złCena za metr kwadratowy: 5 754 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 43,45 m²
      • piętro 2
    2. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 7 września 2026, 79,53 m²

      Słonecznikowa 5A, Pniewy

      450 000 złCena za metr kwadratowy: 5 658 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 79,53 m²
      • piętro 1
    3. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 27 sierpnia 2026, 60,87 m²

      9, Konin

      50 000 złCena za metr kwadratowy: 821 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 60,87 m²
      • piętro 1
      • poza medianami cen
    4. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 26 sierpnia 2026, 123,32 m²

      Wolności 34, Pniewy

      500 000 złCena za metr kwadratowy: 4 054 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 123,32 m²
      • piętro 3
    5. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 25 sierpnia 2026, 140,73 m²

      Wolności 34, Pniewy

      700 000 złCena za metr kwadratowy: 4 974 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 140,73 m²
      • piętro 2
    6. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 12 sierpnia 2026, 101,45 m²

      Czereśniowa 17, Pniewy

      510 000 złCena za metr kwadratowy: 5 027 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 101,45 m²
      • piętro 1
    7. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 22 lipca 2026, 82,23 m²

      Międzychodzka 20, Pniewy

      550 000 złCena za metr kwadratowy: 6 689 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 82,23 m²
      • piętro 1
    8. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 21 lipca 2026, 77,66 m²

      Borówkowa 6, Pniewy

      500 000 złCena za metr kwadratowy: 6 438 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 77,66 m²
      • piętro 1
    9. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 15 czerwca 2026, 34,33 m²

      Poznańska 7, Pniewy

      160 000 złCena za metr kwadratowy: 4 661 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 34,33 m²
    10. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 9 czerwca 2026, 21,4 m²

      św. Wawrzyńca 18, Pniewy

      173 000 złCena za metr kwadratowy: 8 084 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 21,4 m²

    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Pniewy?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Pniewy wynosi 5 435 zł/m² na podstawie 60 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Pniewy?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni 59,4 m² kosztowało w tym okresie medianowo 309 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy ceny mieszkań w gminie Pniewy rosną?

    Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w gminie Pniewy rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna 5 435 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 4 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Zmiana danych: 4 listopada 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych