Przejdź do treści

Gmina · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w gminie Żnin

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

0419063

Poziom

gmina

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

5 352zł/m²

Cena transakcyjna +26,9% rok do roku

Mediana ceny transakcyjnej ?

260 000zł

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni ?

53,5m²

Liczba transakcji ?

51

  • 12 lutego 2025 – 12 lutego 2026 · 51 aktów notarialnych
  • Ostatni miesiąc danych: luty 2026 · zmiana danych 3 listopada 2026 ?
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Żnin to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 418 transakcji.

Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.

Mieszkania: 51 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 5 352 zł/m², a mediana powierzchni 53,5 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania 51 5 352 zł/m² 260 000 zł 53,5 m²

Ceny mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym ?

Pokrycie pola liczby izb: 100,0%
Mediany cen transakcyjnych mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym
Liczba izb Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Wiarygodność próby ?
2 izby 8 5 760 zł/m² 190 000 zł Niska próba
3 izby 24 5 272 zł/m² 272 000 zł Niska próba
4 izby 16 5 399 zł/m² 285 000 zł Niska próba
5 izb 3 brak danych brak danych za mała próba

Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%
Ceny transakcyjne na rynku wtórnym
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek wtórny 51 5 352 zł/m² Wiarygodna

Ceny mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym ?

Ostatnie 24 miesiące danych na rynku wtórnym
Porównanie cen mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym
Część obszaru Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy
Żnin - miasto 60 5 394 zł/m²
Żnin - obszar wiejski 31 3 966 zł/m²

Historia cen mieszkań rok po roku na rynku wtórnym ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań na rynku wtórnym
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2026 8 5 159 zł/m² −2,3% Niska próba
2025 49 5 279 zł/m² +11,0% Wiarygodna
2024 44 4 756 zł/m² +10,8% Wiarygodna
2023 32 4 293 zł/m² +16,3% Wiarygodna
2022 59 3 691 zł/m² +0,4% Wiarygodna

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle:

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Żnin; część danych: powiat żniński Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego

    Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    2,6rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    175 000 zł
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    3 609 zł/m²
    Mediana powierzchni mieszkania
    47,4 m²
    Szacowany roczny dochód netto ?
    67 389 zł
    Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
    7 754 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat żniński
    Liczba mieszkań w próbie
    418

    Tempo zmian okolicy ?

    malejąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    −8,3%
    Saldo migracji w 2025 roku
    −70 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

    Pieniądze

    • Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie żnińskim w 2025 roku: 7 754 zł miesięcznie. To 82,7% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 154,9%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 175 000 zł — z 408 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,6 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

    Życie na co dzień

    • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Żnin mieszkało 22 401 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 8,3%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 70 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,9% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 22,3%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 63,9%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie żnińskim 33,5 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 4 200 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie żnińskim w 2025 roku: 10,4%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 17,0% do 10,4%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 8 588 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 177%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 2,1 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 2,4 do 2,1.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    7 754 złmiesięcznie

    +154,9%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    8 588 złrocznie

    +177,0%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    82,7%

    +9,4

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    10,4%

    −6,6

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    5,4%

    −3,8

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    22 401osób

    −8,3%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    11 010osób

    −7,9%49,1% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    11 391osób

    −8,7%50,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    3 104osoby

    −17,2%13,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    3 614osób

    −23,8%16,1% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    4 519osób

    −18,5%20,2% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    6 178osób

    −7,4%27,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    4 986osób

    +33,8%22,3% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    −70 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    −3,1

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    −3,1

    −2,3

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    0,0

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    189

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    259

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    33,5

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    2,1

    −0,3

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    21 610

    −7,9%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    15 302

    −3,0%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    1. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 12 lutego 2026, 53,6 m²

      16, Brzyskorzystewko

      210 000 złCena za metr kwadratowy: 3 918 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 53,6 m²
      • 3 izby
      • piętro 1
    2. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 lutego 2026, 30,2 m²

      Wandy Pieniężnej 35, Żnin

      200 000 złCena za metr kwadratowy: 6 623 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 30,2 m²
      • 2 izby
    3. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 9 lutego 2026, 47 m²

      Kopernika 3, Żnin

      230 000 złCena za metr kwadratowy: 4 894 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 47 m²
      • 4 izby
    4. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 4 lutego 2026, 63,5 m²

      Piwna 3, Żnin

      360 000 złCena za metr kwadratowy: 5 669 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 63,5 m²
      • 4 izby
      • piętro 5
    5. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 29 stycznia 2026, 62,32 m²

      64, Cerekwica

      245 000 złCena za metr kwadratowy: 3 931 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 62,32 m²
      • 4 izby
      • piętro 1
    6. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 29 stycznia 2026, 58 m²

      Leszka Białego 2, Żnin

      270 000 złCena za metr kwadratowy: 4 655 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 58 m²
      • 3 izby
      • piętro 2
    7. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 16 stycznia 2026, 42,16 m²

      Klemensa Janickiego 16B, Żnin

      260 000 złCena za metr kwadratowy: 6 167 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 42,16 m²
      • 2 izby
      • piętro 1
    8. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 7 stycznia 2026, 59 m²

      Wandy Pieniężnej 33, Żnin

      320 000 złCena za metr kwadratowy: 5 424 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 59 m²
      • 4 izby
      • piętro 3
    9. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 18 grudnia 2025, 55,09 m²

      Osiedle Malinowe 4, Żnin-Wieś

      340 000 złCena za metr kwadratowy: 6 172 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 55,09 m²
      • 3 izby
      • piętro 1
    10. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 15 grudnia 2025, 51,44 m²

      3, Gorzyce

      250 000 złCena za metr kwadratowy: 4 860 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 51,44 m²
      • 3 izby
      • piętro 2

    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Żnin?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Żnin wynosi 5 352 zł/m² na podstawie 51 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Żnin?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni 53,5 m² kosztowało w tym okresie medianowo 260 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy ceny mieszkań w gminie Żnin rosną?

    Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Żnin wzrosły o 26,9% rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna 5 352 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to luty 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 3 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: luty 2026. Zmiana danych: 3 listopada 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych