Gmina
Ceny mieszkań w Krakowie
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za m² ?
14 733 zł/m²
+4,1% r/r
Mediana ceny całkowitej
699 000 zł
Mediana metrażu
47,7 m²
Liczba transakcji
10612
Ostatnie 12 miesięcy · 10 612 aktów notarialnych
Ostatni miesiąc danych: lipiec 2026 · import: 15 sierpnia 2026
Opis obszaru
Kraków to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 183 817 transakcji.
Mieszkania: 10612 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi 14 733 zł/m², a mediana metrażu 47,7 m².
| Rodzaj | Transakcje | Mediana ceny/m² | Mediana ceny | Mediana metrażu |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania | 144322 | 7 939 zł/m² | 380 000 zł | 47,1 m² |
| Garaże | 21512 | 1 264 zł/m² | 32 800 zł | 26,1 m² |
| Handlowo-usługowe | 1145 | 8 856 zł/m² | 620 000 zł | 69,5 m² |
| Biurowe | 298 | 13 983 zł/m² | 464 417 zł | 38,0 m² |
| Produkcyjne | 10 | 7 121 zł/m² | 133 750 zł | 28,2 m² |
| Inne lokale | 16702 | 1 515 zł/m² | 29 000 zł | 23,5 m² |
| Działki budowlane | 1365 | 508 zł/m² | 576 550 zł | 549,0 m² |
| Działki rolne | 1280 | 198 zł/m² | 370 000 zł | 843,0 m² |
| Działki pozostałe | 146 | 220 zł/m² | 66 956 zł | 233,0 m² |
| Budynki | 3009 | 9 422 zł/m² | 974 000 zł | 101,3 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
Pokrycie pola liczby pokoi: 99,9%.
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za m² | Mediana ceny całkowitej | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 1 pokój | 1 042 | 16 958 zł/m² | 507 994 zł | Co najmniej 30 aktów |
| 2 pokoje | 3 743 | 15 514 zł/m² | 630 900 zł | Co najmniej 30 aktów |
| 3 pokoje | 3 697 | 14 158 zł/m² | 772 728 zł | Co najmniej 30 aktów |
| 4 pokoje | 1 602 | 13 283 zł/m² | 930 005 zł | Co najmniej 30 aktów |
| 5 pokoi | 267 | 12 252 zł/m² | 1 070 000 zł | Co najmniej 30 aktów |
| 6 pokoi | 69 | 10 911 zł/m² | 1 400 000 zł | Co najmniej 30 aktów |
| 7 pokoi | 16 | 13 762 zł/m² | 1 158 250 zł | Niska próba |
| 8 pokoi | 1 | 9 891 zł/m² | 200 000 zł | Niska próba |
| 10 pokoi | 1 | 14 078 zł/m² | 290 000 zł | Niska próba |
| 11 pokoi | 1 | 22 579 zł/m² | 5 283 000 zł | Niska próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%.
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za m² |
|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 5 101 | 14 841 zł/m² |
| Rynek wtórny | 5 344 | 14 624 zł/m² |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
Ostatnie 24 miesiące danych; maksymalnie 30 części obszaru o największej liczbie aktów.
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za m² |
|---|---|---|
| Kraków-Podgórze | 8 475 | 14 125 zł/m² |
| Kraków-Krowodrza | 4 954 | 15 184 zł/m² |
| Kraków-Nowa Huta | 3 724 | 12 489 zł/m² |
| Kraków-Śródmieście | 3 489 | 16 717 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za m² | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 5 229 | 14 888 zł/m² | +2,8% | Wiarygodna |
| 2025 | 10 563 | 14 479 zł/m² | +9,7% | Wiarygodna |
| 2024 | 11 810 | 13 201 zł/m² | +18,0% | Wiarygodna |
| 2023 | 11 706 | 11 191 zł/m² | +11,7% | Wiarygodna |
| 2022 | 8 999 | 10 019 zł/m² | +13,2% | Wiarygodna |
| 2021 | 10 816 | 8 847 zł/m² | +11,3% | Wiarygodna |
| 2020 | 10 020 | 7 949 zł/m² | +14,2% | Wiarygodna |
| 2019 | 13 636 | 6 963 zł/m² | +5,5% | Wiarygodna |
| 2018 | 18 126 | 6 600 zł/m² | +6,7% | Wiarygodna |
| 2017 | 15 941 | 6 188 zł/m² | +0,5% | Wiarygodna |
| 2016 | 12 248 | 6 155 zł/m² | +0,2% | Wiarygodna |
| 2015 | 4 924 | 6 144 zł/m² | +1,8% | Wiarygodna |
| 2014 | 3 315 | 6 038 zł/m² | +6,6% | Wiarygodna |
| 2013 | 2 180 | 5 663 zł/m² | +12,5% | Wiarygodna |
| 2012 | 1 406 | 5 034 zł/m² | -5,3% | Wiarygodna |
| 2011 | 898 | 5 313 zł/m² | -29,0% | Wiarygodna |
| 2010 | 396 | 7 481 zł/m² | — | Wiarygodna |
Trend mediany ceny za m² ?
Ten obszar na tle: Województwo, Cała Polska
Liczba transakcji ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana ceny całkowitej ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana metrażu
Miesięcznie, wybrany typ
Przedziały cenowe
Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ
Kontekst okolicy
gmina Kraków; część danych: KrakówDane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.
Co mówią dane o okolicy: kilka mocnych stron
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są wyższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w Krakowie w 2025 r.: 11 419 zł miesięcznie. To 121,8% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 157,7%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 380 000 zł — z 144 322 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 3,9 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. w gminie Kraków mieszkało 816 614 osób. Od 2015 r. liczba mieszkańców wzrosła o 7,3%. W 2025 r. wprowadziło się tu o 5 824 osoby więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,7% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 20,0%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 66,4%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość spada.W 2024 r. policja odnotowała w Krakowie 25,5 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 21 tysięcy przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik spadł z 34,7 do 25,5.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w Krakowie w 2025 r.: 2,5%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 4,4% do 2,5%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 11 932 zł na mieszkańca. Od 2015 r. dochody wzrosły o 120%.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2017 r. oddano tu do użytku 14,4 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik wzrósł z 6,5 do 14,4.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
- Mediana całkowitej ceny mieszkania
- 380 000 zł
- Mediana ceny za m²
- 7 939 zł/m²
- Mediana powierzchni mieszkania
- 47,1 m²
- Szacunkowy dochód netto
- 8 114 zł/mies.
- Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
- 11 419 zł/mies.
- Obszar wynagrodzenia
- Kraków
- Liczba mieszkań w próbie
- 144322
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto w Krakowie
Najważniejsze dane
Ludność i wiek
Ludność ogółem w gminie Kraków
Płeć
Wiek
Migracje
W gminie Kraków przybyły 5 824 osoby przez migracje w 2025 r.
Co składa się na bilans
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępczość na 1000 mieszkańców w Krakowie
Najważniejsze dane
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Mieszkania”. Pełna lista pod linkiem poniżej.
| Data | Oznaczenie / lokal | Cena | Cena/m² | Metraż | Udział | Izby | Kondygnacja |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20.07.2026 | SEBASTIANA KLONOWICA 24, KRAKÓW Lokal 93_LOK | 717 000 zł | 17 403 zł/m² ? | 41,2 m² ? | 1/1 ? | 2 | 1 |
| 16.07.2026 | HENRYKA I KAROLA CZECZÓW 30, KRAKÓW Lokal 43_LOK | 810 000 zł | 15 263 zł/m² ? | 53,1 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 15.07.2026 | POLONIJNA 7, KRAKÓW Lokal 98_LOK | 495 000 zł | 18 630 zł/m² ? | 26,6 m² ? | 1/1 ? | 1 | 6 |
| 14.07.2026 | ADAMA BOCHENKA 14B, KRAKÓW Lokal 85_LOK | 740 000 zł | 15 410 zł/m² ? | 48,0 m² ? | 1/1 ? | 2 | 3 |
| 14.07.2026 | HUCULSKA 15, KRAKÓW Lokal 2_LOK | 738 000 zł | 12 713 zł/m² ? | 58,1 m² ? | 1/1 ? | 4 | 2 |
| 13.07.2026 | RYDLÓWKA 35, KRAKÓW Lokal 10_LOK | 1 053 888 zł | 20 248 zł/m² ? | 52,1 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 13.07.2026 | LASÓWKA 30A, KRAKÓW Lokal 1017_LOK | 771 000 zł | 15 103 zł/m² ? | 51,1 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 13.07.2026 | MYŚLIWSKA 68, KRAKÓW Lokal 81_LOK | 773 000 zł | 18 383 zł/m² ? | 42,1 m² ? | 1/1 ? | 2 | 2 |
| 13.07.2026 | ALFREDA DAUNA 53, KRAKÓW Lokal 7_LOK | 565 000 zł | 17 226 zł/m² ? | 32,8 m² ? | 1/1 ? | 2 | 3 |
| 10.07.2026 | JULIUSZA LEA 77, KRAKÓW Lokal 16_LOK | 940 000 zł | 18 235 zł/m² ? | 51,6 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
Brak transakcji dla wybranego typu.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w Krakowie wynosi 14 733 zł/m² na podstawie 10 612 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Mieszkanie o medianowej powierzchni 47,7 m² kosztowało w tym okresie medianowo 699 000 zł; jest to cena z aktu notarialnego, nie cena ofertowa.
Mediana ceny wynosi 14 841 zł/m² na rynku pierwotnym i 14 624 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Według porównywalnych median ceny mieszkań w Krakowie wzrosły o 4,1% rok do roku.
Cena transakcyjna 14 733 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to lipiec 2026, ostatni udany import danych dla powiatu wykonano 15 sierpnia 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.