Jednostka ewidencyjna · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Kraków-Nowa Huta
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
13 059zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
620 000zł
Mediana powierzchni ?
46,6m²
Liczba transakcji ?
2 258
- 18 września 2025 – 18 września 2026 · 2 258 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · zmiana danych 3 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaKraków-Nowa Huta to jednostka ewidencyjna. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 53 861 transakcji.
Mieszkania: 2258 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 13 059 zł/m², a mediana powierzchni 46,6 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 2 258 | 13 059 zł/m² | 620 000 zł | 46,6 m² |
| Garaże Niska próba | 264 | 1 967 zł/m² | 55 000 zł | 27,5 m² |
| Handlowo-usługowe Niska próba | 26 | 15 131 zł/m² | 1 708 470 zł | 97,6 m² |
| Biurowe Niska próba | 3 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Produkcyjne Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Inne lokale Niska próba | 51 | 6 547 zł/m² | 154 000 zł | 23,1 m² |
| Działki budowlane Niska próba | 109 | 369 zł/m² | 260 247 zł | 792,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 77 | 188 zł/m² | 175 000 zł | 796,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 7 | brak danych | brak danych | 595,0 m² |
| Budynki Niska próba | 184 | 9 537 zł/m² | 782 500 zł | 88,2 m² |
Ceny mieszkań według liczby izb ?
| Liczba izb | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 1 izba | 137 | 14 798 zł/m² | 420 000 zł | Wiarygodna |
| 2 izby | 795 | 14 410 zł/m² | 554 770 zł | Wiarygodna |
| 3 izby | 922 | 12 799 zł/m² | 684 482 zł | Wiarygodna |
| 4 izby | 377 | 12 200 zł/m² | 868 311 zł | Wiarygodna |
| 5 izb | 46 | 12 034 zł/m² | 820 000 zł | Wiarygodna |
| 6 izb | 8 | 9 835 zł/m² | 981 500 zł | Niska próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 1 035 | 12 937 zł/m² | Wiarygodna |
| Rynek wtórny | 1 250 | 13 490 zł/m² | Wiarygodna |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| NH-54 | 851 | 12 799 zł/m² |
| NH-1 | 793 | 12 995 zł/m² |
| NH-8 | 352 | 12 563 zł/m² |
| NH-7 | 304 | 15 242 zł/m² |
| NH-47 | 239 | 12 338 zł/m² |
| NH-50 | 221 | 12 138 zł/m² |
| NH-4 | 198 | 11 064 zł/m² |
| NH-45 | 178 | 11 994 zł/m² |
| NH-10 | 148 | 11 841 zł/m² |
| NH-5 | 114 | 13 807 zł/m² |
| NH-3 | 109 | 10 163 zł/m² |
| NH-51 | 109 | 12 121 zł/m² |
| NH-2 | 88 | 12 874 zł/m² |
| NH-49 | 70 | 14 382 zł/m² |
| NH-9 | 60 | 14 893 zł/m² |
| NH-6 | 34 | 15 521 zł/m² |
| NH-36 | 30 | 12 898 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1 544 | 13 400 zł/m² | +8,0% | Wiarygodna |
| 2025 | 2 138 | 12 408 zł/m² | +9,5% | Wiarygodna |
| 2024 | 2 500 | 11 336 zł/m² | +14,0% | Wiarygodna |
| 2023 | 3 518 | 9 947 zł/m² | +9,7% | Wiarygodna |
| 2022 | 2 421 | 9 068 zł/m² | +15,3% | Wiarygodna |
| 2021 | 2 642 | 7 865 zł/m² | +12,8% | Wiarygodna |
| 2020 | 2 320 | 6 972 zł/m² | +19,2% | Wiarygodna |
| 2019 | 2 708 | 5 851 zł/m² | +8,4% | Wiarygodna |
| 2018 | 3 631 | 5 400 zł/m² | +8,1% | Wiarygodna |
| 2017 | 3 281 | 4 995 zł/m² | −2,4% | Wiarygodna |
| 2016 | 2 411 | 5 116 zł/m² | +0,3% | Wiarygodna |
| 2015 | 1 913 | 5 100 zł/m² | −7,2% | Wiarygodna |
| 2014 | 1 657 | 5 493 zł/m² | +5,4% | Wiarygodna |
| 2013 | 1 381 | 5 214 zł/m² | −0,7% | Wiarygodna |
| 2012 | 1 071 | 5 253 zł/m² | −5,4% | Wiarygodna |
| 2011 | 1 034 | 5 552 zł/m² | −0,9% | Wiarygodna |
| 2010 | 1 336 | 5 600 zł/m² | brak danych | Wiarygodna |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Gmina, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Kraków; część danych: Kraków Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
2,8rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 272 378 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 5 739 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 46,5 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 97 248 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 11 404 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- Kraków
- Liczba mieszkań w próbie
- 42 026
Tempo zmian okolicy ?
rosnąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- +7,3%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +5 824 osoby
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są wyższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w Krakowie w 2025 roku: 11 404 zł miesięcznie. To 121,7% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 157,4%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 272 378 zł — z 41 953 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,8 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Kraków mieszkało 816 614 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 7,3%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 5 824 osoby więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,7% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 20,0%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 66,4%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w Krakowie 23,0 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 19 tysięcy przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w Krakowie w 2025 roku: 2,5%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 4,4% do 2,5%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 11 932 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 120%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 9,8 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 8,5 do 9,8.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
11 404 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
11 932 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
121,7%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
2,5%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
2,6%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
816 614osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
382 723osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
433 891osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
111 516osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
115 554osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
236 201osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
190 289osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
163 054osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+5 824 osoby
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
7,2
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
5,6
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
1,6
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
12 514
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
6 690
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
23,0
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
9,8
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
814 708
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
758 896
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 18 września 2026, 48,44 m²
ERNESTA CIEŚLEWSKIEGO 7A, KRAKÓW
830 000 złCena za metr kwadratowy: 17 135 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 48,44 m²
- 2 izby
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 17 września 2026, 36,19 m²
OSIEDLE KALINOWE 22, KRAKÓW
545 000 złCena za metr kwadratowy: 15 059 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 36,19 m²
- 3 izby
- piętro 11
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 17 września 2026, 48,8 m²
OSIEDLE 2 PUŁKU LOTNICZEGO 8, KRAKÓW
567 500 złCena za metr kwadratowy: 11 629 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 48,8 m²
- 3 izby
- piętro 13
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 16 września 2026, 36,94 m²
OSIEDLE NA LOTNISKU 6, KRAKÓW
539 000 złCena za metr kwadratowy: 14 591 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 36,94 m²
- 3 izby
- piętro 5
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 16 września 2026, 63 m²
OSIEDLE 2 PUŁKU LOTNICZEGO 13, KRAKÓW
753 000 złCena za metr kwadratowy: 11 952 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 63 m²
- 4 izby
- piętro 9
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 16 września 2026, 62,7 m²
OSIEDLE 2 PUŁKU LOTNICZEGO 26, KRAKÓW
740 000 złCena za metr kwadratowy: 11 802 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 62,7 m²
- 4 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 14 września 2026, 38,21 m²
OSIEDLE BOHATERÓW WRZEŚNIA 52, KRAKÓW
475 000 złCena za metr kwadratowy: 12 431 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 38,21 m²
- 3 izby
- piętro 4
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 14 września 2026, 40 m²
OSIEDLE PRZY ARCE 5, KRAKÓW
615 000 złCena za metr kwadratowy: 15 375 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 40 m²
- 3 izby
- piętro 4
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 11 września 2026, 44,55 m²
BOLESŁAWA ORLIŃSKIEGO 5, KRAKÓW
1 350 000 złCena za metr kwadratowy: 30 303 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 44,55 m²
- 2 izby
- piętro 16
- jeden z 2 lokali sprzedanych w jednym akcie
- udziały wymagają uwagi
- poza medianami cen
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 11 września 2026, 49,17 m²
MARII DĄBROWSKIEJ 17H, KRAKÓW
642 000 złCena za metr kwadratowy: 13 057 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 49,17 m²
- 3 izby
- piętro 2
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w jednostce ewidencyjnej Kraków-Nowa Huta?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w jednostce ewidencyjnej Kraków-Nowa Huta wynosi 13 059 zł/m² na podstawie 2 258 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w jednostce ewidencyjnej Kraków-Nowa Huta?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 46,6 m² kosztowało w tym okresie medianowo 620 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w jednostce ewidencyjnej Kraków-Nowa Huta?
Mediana ceny wynosi 12 937 zł/m² na rynku pierwotnym i 13 490 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Czy ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Kraków-Nowa Huta rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w jednostce ewidencyjnej Kraków-Nowa Huta wzrosły o 12,7% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 13 059 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 3 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Zmiana danych: 3 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych