Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Nowy Staw
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
2 710zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
131 000zł
Mediana powierzchni ?
49,6m²
Liczba transakcji ?
32
- 24 września 2025 – 24 września 2026 · 32 akty notarialne
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · import 17 października 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaNowy Staw to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 1 544 transakcje.
Mieszkania: 32 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 2 710 zł/m², a mediana powierzchni 49,6 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 32 | 2 710 zł/m² | 131 000 zł | 49,6 m² |
| Garaże Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Handlowo-usługowe Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Inne lokale Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Działki budowlane Niska próba | 9 | 118 zł/m² | 193 178 zł | 1 415,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 27 | 10 zł/m² | 115 000 zł | 8 120,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Budynki Niska próba | 9 | 1 446 zł/m² | 152 500 zł | 76,9 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 pokoje | 2 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 3 pokoje | 23 | 2 696 zł/m² | 132 000 zł | Niska próba |
| 4 pokoje | 7 | 3 125 zł/m² | 140 000 zł | Niska próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 32 | 2 710 zł/m² | Wiarygodna |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| Nowy Staw - miasto | 58 | 3 313 zł/m² |
| Nowy Staw - obszar wiejski | 20 | 2 375 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 26 | 2 710 zł/m² | −15,6% | Niska próba |
| 2025 | 42 | 3 212 zł/m² | +7,7% | Wiarygodna |
| 2024 | 43 | 2 983 zł/m² | +24,1% | Wiarygodna |
| 2023 | 26 | 2 403 zł/m² | −18,7% | Niska próba |
| 2022 | 28 | 2 956 zł/m² | +10,2% | Niska próba |
| 2021 | 46 | 2 682 zł/m² | +9,9% | Wiarygodna |
| 2020 | 31 | 2 441 zł/m² | +43,8% | Wiarygodna |
| 2019 | 27 | 1 698 zł/m² | −7,2% | Niska próba |
| 2018 | 30 | 1 830 zł/m² | +30,9% | Wiarygodna |
| 2017 | 28 | 1 398 zł/m² | −18,2% | Niska próba |
| 2016 | 26 | 1 710 zł/m² | −15,3% | Niska próba |
| 2015 | 16 | 2 019 zł/m² | +25,5% | Niska próba |
| 2014 | 28 | 1 609 zł/m² | −3,9% | Niska próba |
| 2013 | 17 | 1 674 zł/m² | −3,5% | Niska próba |
| 2012 | 32 | 1 735 zł/m² | brak danych | Wiarygodna |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Nowy Staw; część danych: powiat malborski Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
1,6rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 110 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 2 161 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 51,0 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 68 922 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 7 941 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat malborski
- Liczba mieszkań w próbie
- 458
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −11,4%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +31 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie malborskim w 2025 roku: 7 941 zł miesięcznie. To 84,7% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 133%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 110 000 zł — z 450 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,6 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Nowy Staw mieszkało 6 918 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 11,4%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 31 osób więcej, niż się wyprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 12,8% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 20,5%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 66,7%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie malborskim 25,8 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 700 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie malborskim w 2025 roku: 10,1%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 19,5% do 10,1%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 13 671 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 257,3%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 10,6 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 0,6 do 10,6.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 941 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
13 671 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
84,7%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
10,1%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
6,0%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
6 918osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
3 425osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
3 493osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
883osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
1 201osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
1 507osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
1 908osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
1 419osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+31 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
4,5
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
4,1
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,4
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
134
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
103
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
25,8
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
10,6
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
6 918
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
4 940
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 16 września 2026 | Gdańska 47, Nowy Staw Lokal | 150 000 zł | 3 641 zł/m² ? | 41,2 m² ? | 1/1 ? | 3 | brak danych |
| 9 września 2026 | Rynek Kościuszki 6, Nowy Staw Lokal Udziały wymagają uwagi ? | 66 667 zł | 2 695 zł/m² ? | 24,7 m² ? | 2/3 ? | 3 | 1 |
| 2 września 2026 | Zwycięstwa 3, Nowy Staw Lokal | 175 000 zł | 3 653 zł/m² ? | 47,9 m² ? | 1/1 ? | 4 | 2 |
| 18 sierpnia 2026 | Słowackiego 8, Nowy Staw Lokal | 280 000 zł | 4 084 zł/m² ? | 68,6 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 7 sierpnia 2026 | Ogrodowa 10B, Nowy Staw Lokal | 120 000 zł | 2 614 zł/m² ? | 45,9 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 3 sierpnia 2026 | Słowackiego 9B, Nowy Staw Lokal | 240 000 zł | 5 407 zł/m² ? | 44,4 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 29 lipca 2026 | Obrońców Westerplatte 18, Nowy Staw Lokal | 175 000 zł | 2 902 zł/m² ? | 60,3 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 29 lipca 2026 | 1, Lubstowo Lokal Udziały wymagają uwagi ? | 85 000 zł | 1 523 zł/m² ? | 55,8 m² ? | 1/1 ? | 3 | brak danych |
| 29 lipca 2026 | 31c, Dębina Lokal | 115 000 zł | 2 752 zł/m² ? | 41,8 m² ? | 1/1 ? | 2 | brak danych |
| 23 lipca 2026 | Obrońców Westerplatte 11, Nowy Staw Lokal | 100 000 zł | 2 183 zł/m² ? | 45,8 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w gminie Nowy Staw
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Nowy Staw?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Nowy Staw wynosi 2 710 zł/m² na podstawie 32 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Nowy Staw?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 49,6 m² kosztowało w tym okresie medianowo 131 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w gminie Nowy Staw rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Nowy Staw spadły o 35,8% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 2 710 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 17 października 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Import: 17 października 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych