Przejdź do treści

Gmina · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w gminie Psary

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

2401062

Poziom

gmina

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 6 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

2 117zł/m²

Cena transakcyjna Niska próba

Mediana ceny transakcyjnej ?

147 500zł

Cena transakcyjna Niska próba

Mediana powierzchni ?

94,7m²

Niska próba

Liczba transakcji ?

6

  • 29 września 2024 – 29 września 2026 · 6 aktów notarialnych
  • Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · zmiana danych 26 października 2026 ?
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Psary to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 8 transakcji.

Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.

Mieszkania: 6 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 2 117 zł/m², a mediana powierzchni 94,7 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania Niska próba 6 2 117 zł/m² 147 500 zł 94,7 m²

Ceny mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym ?

Pokrycie pola liczby izb: 100,0%
Mediany cen transakcyjnych mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym
Liczba izb Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Wiarygodność próby ?
3 izby 2 brak danych brak danych za mała próba
5 izb 4 brak danych brak danych za mała próba

Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%
Ceny transakcyjne na rynku wtórnym
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek wtórny 6 2 117 zł/m² Niska próba

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle:

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Psary; część danych: powiat będziński Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego

    Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    2,1rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    147 500 zł Niska próba
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    2 117 zł/m² Niska próba
    Mediana powierzchni mieszkania
    81,9 m² Niska próba
    Szacowany roczny dochód netto ?
    71 325 zł
    Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
    8 235 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat będziński
    Liczba mieszkań w próbie
    8

    Tempo zmian okolicy ?

    rosnąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    +4,1%
    Saldo migracji w 2025 roku
    +69 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.

    Pieniądze

    • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie będzińskim w 2025 roku: 8 235 zł miesięcznie. To 87,9% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 138,6%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 147 500 zł — z 8 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,1 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.Niska próba: mediana z 8 transakcji. Przy mniej niż 30 transakcjach jedna nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc traktuj tę kwotę jako orientacyjną.

    Życie na co dzień

    • Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Psary mieszkało 12 365 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 4,1%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 69 osób więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,6% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 22,6%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 63,8%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie będzińskim 25,0 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 3 900 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie będzińskim w 2025 roku: 6,4%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 13,1% do 6,4%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 14 454 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 274,9%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 3,2 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 4,3 do 3,2.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    8 235 złmiesięcznie

    +138,6%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    14 454 złrocznie

    +274,9%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    87,9%

    +4,8

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    6,4%

    −6,7

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    2,7%

    −3,8

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    12 365osób

    +4,1%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    5 917osób

    +4,0%47,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    6 448osób

    +4,2%52,1% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    1 684osoby

    +2,6%13,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    1 768osób

    −1,3%14,3% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    2 329osób

    −18,1%18,8% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    3 790osób

    +10,8%30,7% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    2 794osoby

    +28,1%22,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    +69 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    5,6

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    5,5

    −0,7

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    0,1

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    186

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    117

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    25,0

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    3,2

    −1,1

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    12 347

    +4,1%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    803

    +106,4%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Pełna lista jest pod linkiem poniżej tabeli.
    Data Nieruchomość Cena Cena za metr kwadratowy Powierzchnia Udział Izby Piętro
    29 września 2026 120 000 zł 2 703 zł/m² ? 44,4 m² 1/1 ? 3 brak danych
    8 września 2026 170 000 zł 3 254 zł/m² ? 52,2 m² 1/1 ? 3 2
    26 stycznia 2026 145 000 zł 1 531 zł/m² ? 94,7 m² 1/1 ? 5 2
    1 sierpnia 2025 145 000 zł 1 531 zł/m² ? 94,7 m² 1/1 ? 5 2
    15 kwietnia 2025 400 000 zł 3 227 zł/m² ? 124,0 m² 1/1 ? 5 2
    8 listopada 2024 150 000 zł 1 428 zł/m² ? 105,0 m² 1/1 ? 5 1
    28 marca 2024 323 662 zł 4 689 zł/m² ? 69,0 m² 1/1 ? 4 1
    5 sierpnia 2020 50 000 zł 1 042 zł/m² ? 48,0 m² 1/1 ? 3 1

    Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” na rynku wtórnym w gminie Psary

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Psary?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Psary wynosi 2 117 zł/m² na podstawie 6 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Psary?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni 94,7 m² kosztowało w tym okresie medianowo 147 500 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy ceny mieszkań w gminie Psary rosną?

    Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w gminie Psary rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna 2 117 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 26 października 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Zmiana danych: 26 października 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych