Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań na rynku wtórnym w Rudzie Śląskiej
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
5 094zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
240 000zł
Mediana powierzchni ?
47,0m²
Liczba transakcji ?
725
- 10 lipca 2025 – 10 lipca 2026 · 725 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: lipiec 2026 · zmiana danych 4 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaRuda Śląska to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 7 552 transakcje.
Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.
Mieszkania: 725 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 5 094 zł/m², a mediana powierzchni 47,0 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 725 | 5 094 zł/m² | 240 000 zł | 47,0 m² |
Ceny mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym ?
| Liczba izb | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 1 izba | 6 | 5 729 zł/m² | 181 000 zł | Niska próba |
| 2 izby | 156 | 4 961 zł/m² | 180 000 zł | Wiarygodna |
| 3 izby | 369 | 5 175 zł/m² | 230 000 zł | Wiarygodna |
| 4 izby | 160 | 5 103 zł/m² | 300 000 zł | Wiarygodna |
| 5 izb | 23 | 5 223 zł/m² | 375 000 zł | Niska próba |
| 6 izb | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 11 izb | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 718 | 5 111 zł/m² | Wiarygodna |
Ceny mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| RUDA | 304 | 5 440 zł/m² |
| ORZEGÓW | 299 | 4 559 zł/m² |
| STARA KUŹNIA | 165 | 5 496 zł/m² |
| KOCHŁOWICE | 148 | 5 361 zł/m² |
| BYKOWINA | 145 | 5 152 zł/m² |
| NOWY BYTOM | 126 | 4 473 zł/m² |
| WIREK | 114 | 5 064 zł/m² |
| BIELSZOWICE | 72 | 4 878 zł/m² |
| HALEMBA | 63 | 5 713 zł/m² |
| NOWA WIEŚ | 37 | 4 569 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku na rynku wtórnym ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 360 | 5 281 zł/m² | +6,5% | Wiarygodna |
| 2025 | 775 | 4 960 zł/m² | +0,6% | Wiarygodna |
| 2024 | 711 | 4 929 zł/m² | +15,1% | Wiarygodna |
| 2023 | 704 | 4 283 zł/m² | +4,1% | Wiarygodna |
| 2022 | 640 | 4 114 zł/m² | +8,3% | Wiarygodna |
| 2021 | 908 | 3 798 zł/m² | +21,9% | Wiarygodna |
| 2020 | 731 | 3 115 zł/m² | +14,4% | Wiarygodna |
| 2019 | 738 | 2 724 zł/m² | +15,0% | Wiarygodna |
| 2018 | 714 | 2 368 zł/m² | +7,5% | Wiarygodna |
| 2017 | 610 | 2 203 zł/m² | +6,2% | Wiarygodna |
| 2016 | 551 | 2 075 zł/m² | −12,0% | Wiarygodna |
| 2015 | 17 | 2 357 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle:
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Ruda Śląska; część danych: Ruda Śląska Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
2,1rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 155 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 3 431 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 46,8 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 72 302 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 8 354 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- Ruda Śląska
- Liczba mieszkań w próbie
- 7 552
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −8,8%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −459 osób
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w Rudzie Śląskiej w 2025 roku: 8 354 zł miesięcznie. To 89,2% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 133,5%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 155 000 zł — z 7 494 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,1 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Ruda Śląska mieszkało 127 601 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 8,8%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 459 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,7% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 21,6%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,7%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w Rudzie Śląskiej 22,7 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 900 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w Rudzie Śląskiej w 2025 roku: 4,0%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 6,8% do 4,0%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 10 413 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 150,4%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Tempo budowy prawie się nie zmienia.W 2025 roku oddano tu do użytku 1,8 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik prawie się nie zmienił.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 354 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
10 413 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
89,2%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
4,0%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
2,3%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
127 601osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
61 355osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
66 246osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
17 449osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
18 765osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
28 388osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
35 454osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
27 545osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−459 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−3,6
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−2,8
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
−0,8
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
932
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
1 391
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
22,7
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
1,8
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
126 555
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
115 142
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 lipca 2026, 50,64 m²
Jana Waniora 3A, Ruda Śląska
190 000 złCena za metr kwadratowy: 3 752 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 50,64 m²
- 3 izby
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 9 lipca 2026, 27,18 m²
Owocowa 6, Ruda Śląska
165 000 złCena za metr kwadratowy: 6 071 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 27,18 m²
- 2 izby
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 9 lipca 2026, 38,64 m²
Rencistów 5, Ruda Śląska
65 767 złCena za metr kwadratowy: 1 702 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 38,64 m²
- 3 izby
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 9 lipca 2026, 35,7 m²
Główna 24, Ruda Śląska
245 000 złCena za metr kwadratowy: 6 863 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 35,7 m²
- 3 izby
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 8 lipca 2026, 44,2 m²
Podlas 22B, Ruda Śląska
355 000 złCena za metr kwadratowy: 8 032 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 44,2 m²
- 3 izby
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 8 lipca 2026, 56,1 m²
Ignacego Paderewskiego 7B, Ruda Śląska
240 000 złCena za metr kwadratowy: 4 278 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 56,1 m²
- 4 izby
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 8 lipca 2026, 42,95 m²
Ignacego Paderewskiego 17A, Ruda Śląska
258 000 złCena za metr kwadratowy: 6 007 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 42,95 m²
- 3 izby
- piętro 7
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 6 lipca 2026, 33,7 m²
Podlas 7, Ruda Śląska
188 000 złCena za metr kwadratowy: 5 579 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 33,7 m²
- 2 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 3 lipca 2026, 43,8 m²
ks. Jana Szymały 5A, Ruda Śląska
155 000 złCena za metr kwadratowy: 3 539 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 43,8 m²
- 3 izby
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 29 czerwca 2026, 69,9 m²
Ignacego Paderewskiego 7B, Ruda Śląska
340 000 złCena za metr kwadratowy: 4 864 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 69,9 m²
- 5 izb
- piętro 10
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Rudzie Śląskiej?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w Rudzie Śląskiej wynosi 5 094 zł/m² na podstawie 725 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w Rudzie Śląskiej?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 47,0 m² kosztowało w tym okresie medianowo 240 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w Rudzie Śląskiej rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w Rudzie Śląskiej wzrosły o 14,8% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 5 094 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to lipiec 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 4 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: lipiec 2026. Zmiana danych: 4 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych