Obręb ewidencyjny · krakowski

Ceny mieszkań krakowski — obręb ewidencyjny Brzezie (Brzezie, ul. Szlachecka)

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego: obręb ewidencyjny Brzezie 120616_2.0003 Indeks transakcji Zobacz pełną listę

Mediana ceny za m² ?

9 839 zł/m²

+68,0% r/r

Mediana ceny całkowitej

670 000 zł

Mediana metrażu

60,9 m²

Liczba transakcji

11

Ostatnie 24 miesięcy · 11 aktów notarialnych

Ostatni miesiąc danych: czerwiec 2026 · import: 15 sierpnia 2026

Opis obszaru

Brzezie to obręb ewidencyjny. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 386 transakcji.

Mieszkania: 11 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi 9 839 zł/m², a mediana metrażu 60,9 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Transakcje Mediana ceny/m² Mediana ceny Mediana metrażu
Mieszkania 50 5 459 zł/m² 375 500 zł 74,3 m²
Działki budowlane 120 179 zł/m² 200 000 zł 958,0 m²
Działki rolne 110 58 zł/m² 50 566 zł 800,0 m²
Działki pozostałe 16 30 zł/m² 19 920 zł 664,0 m²
Budynki 101 5 017 zł/m² 649 500 zł 118,2 m²

Trend mediany ceny za m² ?

Ten obszar na tle: Gmina, Powiat

Liczba transakcji ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana ceny całkowitej ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana metrażu

Miesięcznie, wybrany typ

Przedziały cenowe

Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ

Kontekst okolicy

gmina Zabierzów; część danych: powiat krakowski

Dane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.

Co mówią dane o okolicy: kilka mocnych stron

Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.

Pieniądze

  • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie krakowskim w 2025 r.: 8 809 zł miesięcznie. To 93,9% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 109,5%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
  • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 375 500 zł — z 50 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 4,9 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

Życie na co dzień

  • Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. w gminie Zabierzów mieszkało 30 041 osób. Od 2015 r. liczba mieszkańców wzrosła o 17,5%. W 2025 r. wprowadziło się tu o 283 osoby więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
  • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 16,5% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 18,5%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,9%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
  • Przestępczość spada.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie krakowskim 8,9 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 3 700 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik spadł z 14,2 do 8,9.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

Rozwój okolicy

  • Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie krakowskim w 2025 r.: 4,4%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 6,5% do 4,4%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
  • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 8 754 zł na mieszkańca. Od 2015 r. dochody wzrosły o 124,1%.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
  • Buduje się tu coraz mniej.W 2017 r. oddano tu do użytku 5,0 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik spadł z 5,4 do 5,0.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.

Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

Dostępność mieszkań ?
4,9 × roczny dochód netto
Mediana całkowitej ceny mieszkania
375 500 zł
Mediana ceny za m²
5 459 zł/m²
Mediana powierzchni mieszkania
74,3 m²
Szacunkowy dochód netto
6 335 zł/mies.
Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
8 809 zł/mies.
Obszar wynagrodzenia
powiat krakowski
Liczba mieszkań w próbie
50
Cena całego mieszkania 375 500 zł
Szacowany roczny dochód netto ? 76 020 zł
Roczne wynagrodzenie brutto 105 707 zł
Czy okolica rośnie? ?
rosnąca
Ludność +17,5%
Saldo migracji 2025 +283 osoby

Finanse i praca

Dochody i rynek pracy

Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie krakowskim

?
8 809 zł+109,5%
Dane za 2025 r.
Najważniejsze dane
Dochody gminy na mieszkańca?
8 754 zł+124,1%
Wynagrodzenie vs Polska?
93,9%-7,4
Stopa bezrobocia?
4,4%-2,1
Bezrobotni w wieku produkcyjnym?
2,6%-1,4

Ludność i wiek

Stan ludności

Ludność ogółem w gminie Zabierzów

?
30 041 +17,5%
Stan na 31 XII 2025 r.
Płeć
Mężczyźni?
14 582+17,7%
Kobiety?
15 459+17,4%
Wiek
0-14 lat?
4 968+22,8%
15-29 lat?
4 486-0,7%
30-44 lata?
6 619+7,3%
45-64 lata?
8 404+21,2%
65+?
5 564+42,7%

Migracje

Ruch mieszkańców

W gminie Zabierzów przybyły 283 osoby przez migracje w 2025 r.

?
+283 osoby
Dane za 2025 r.
Co składa się na bilans
Saldo na 1000 mieszkańców?
9,4
Migracje wewnętrzne na 1000?
8,8-2,6
Migracje zagraniczne na 1000?
0,6
Zameldowania?
582
Wymeldowania?
299

Bezpieczeństwo i rozwój

Bezpieczeństwo i tempo rozwoju

Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie krakowskim

?
8,9-5,4
Dane za 2024 r.
Najważniejsze dane
Nowe mieszkania na 1000?
5,0-0,4
Wodociąg?
29 621+18,1%
Kanalizacja?
27 758+20,0%

Najnowsze transakcje: Mieszkania

Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Mieszkania”. Pełna lista pod linkiem poniżej.

Data Oznaczenie / lokal Cena Cena/m² Metraż Udział Izby Kondygnacja
17.06.2026 Szlachecka 164G, Brzezie Lokal 3_LOK Udziały wymagają uwagi ? 880 000 zł 10 959 zł/m² ? 80,3 m² ? 4 1
21.02.2026 Jeziorańska 6B, Brzezie Lokal 2_LOK Udziały wymagają uwagi ? 590 000 zł 9 759 zł/m² ? 60,5 m² ? 5 1
21.02.2026 Jeziorańska 6, Brzezie Lokal 2_LOK Udziały wymagają uwagi ? 595 000 zł 9 833 zł/m² ? 60,5 m² ? 5 1
04.02.2026 Łąkowa 37, Brzezie Lokal 2_LOK 696 000 zł 9 334 zł/m² ? 74,6 m² ? 4 1
26.01.2026 Jeziorańska 6C, Brzezie Lokal 2_LOK Udziały wymagają uwagi ? 599 000 zł 9 834 zł/m² ? 60,9 m² ? 5 1
26.01.2026 Jeziorańska 6A, Brzezie Lokal 2_LOK Udziały wymagają uwagi ? 599 000 zł 9 839 zł/m² ? 60,9 m² ? 5 1
22.01.2026 Jeziorańska 6A, Brzezie Lokal 1_LOK Udziały wymagają uwagi ? 670 000 zł 11 054 zł/m² ? 60,6 m² ? 5 1
22.01.2026 Jeziorańska 6, Brzezie Lokal 1_LOK Udziały wymagają uwagi ? 590 000 zł 9 712 zł/m² ? 60,8 m² ? 5 1
22.01.2026 Jeziorańska 6B, Brzezie Lokal 1_LOK Udziały wymagają uwagi ? 692 000 zł 11 398 zł/m² ? 60,7 m² ? 4 1
19.01.2026 Jeziorańska 6C, Brzezie Lokal 1_LOK Udziały wymagają uwagi ? 684 000 zł 11 089 zł/m² ? 61,7 m² ? 5 1

Zobacz pełną listę transakcji w powiecie krakowskim