Gmina
Ceny mieszkań w gminie Piwniczna-Zdrój
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za m² ?
1 717 zł/m²
—
Mediana ceny całkowitej
195 000 zł
Mediana metrażu
113,8 m²
Liczba transakcji
1
Ostatnie 24 miesięcy · 1 akt notarialny
Ostatni miesiąc danych: grudzień 2025 · import: 15 sierpnia 2026
Opis obszaru
Piwniczna-Zdrój to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 1 354 transakcje.
Mieszkania: 1 transakcja. Mediana ceny za m² wynosi 1 717 zł/m², a mediana metrażu 113,8 m².
| Rodzaj | Transakcje | Mediana ceny/m² | Mediana ceny | Mediana metrażu |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania | 1 | 1 717 zł/m² | 195 000 zł | 113,8 m² |
| Działki budowlane | 271 | — | 271 800 zł | 1 000,0 m² |
| Działki rolne | 642 | 53 zł/m² | 31 000 zł | 1 100,0 m² |
| Działki pozostałe | 327 | — | 36 000 zł | 1 100,0 m² |
| Budynki | 132 | — | — | 61,9 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
Pokrycie pola liczby pokoi: 100,0%.
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za m² | Mediana ceny całkowitej | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 6 pokoi | 1 | 1 791 zł/m² | 195 000 zł | Niska próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%.
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za m² |
|---|---|---|
| Rynek wtórny | 1 | 1 791 zł/m² |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
Ostatnie 24 miesiące danych; maksymalnie 30 części obszaru o największej liczbie aktów.
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za m² |
|---|---|---|
| Piwniczna-Zdrój - miasto | 1 | 1 717 zł/m² |
Trend mediany ceny za m² ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Liczba transakcji ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana ceny całkowitej ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana metrażu
Miesięcznie, wybrany typ
Przedziały cenowe
Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ
Kontekst okolicy
gmina Piwniczna-Zdrój; część danych: powiat nowosądeckiDane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.
Co mówią dane o okolicy: plusy i znaki zapytania
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie nowosądeckim w 2025 r.: 7 485 zł miesięcznie. To 79,8% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 138,2%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 195 000 zł — z 1 transakcji zapisanej w aktach notarialnych. To 3,0 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.To mediana z jednej transakcji — pojedyncza nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc potraktuj tę kwotę jako orientacyjną.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. w gminie Piwniczna-Zdrój mieszkało 9 750 osób. Od 2015 r. liczba mieszkańców spadła o 8,6%. W 2025 r. wyprowadziło się stąd o 55 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 15,3% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 18,7%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 66,0%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość rośnie.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie nowosądeckim 101,1 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 28 tysięcy przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik wzrósł z 15,4 do 101,1.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie nowosądeckim w 2025 r.: 8,2%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 13,6% do 8,2%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 8 134 zł na mieszkańca. Od 2015 r. dochody wzrosły o 138,9%.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz mniej.W 2017 r. oddano tu do użytku 1,0 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik spadł z 1,5 do 1,0.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
- Mediana całkowitej ceny mieszkania
- 195 000 zł
- Mediana ceny za m²
- 1 717 zł/m²
- Mediana powierzchni mieszkania
- 113,8 m²
- Szacunkowy dochód netto
- 5 432 zł/mies.
- Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
- 7 485 zł/mies.
- Obszar wynagrodzenia
- powiat nowosądecki
- Liczba mieszkań w próbie
- 1
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie nowosądeckim
Najważniejsze dane
Ludność i wiek
Ludność ogółem w gminie Piwniczna-Zdrój
Płeć
Wiek
Migracje
W gminie Piwniczna-Zdrój ubyło 55 osób przez migracje w 2025 r.
Co składa się na bilans
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie nowosądeckim
Najważniejsze dane
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Mieszkania”. Pełna lista pod linkiem poniżej.
| Data | Oznaczenie / lokal | Cena | Cena/m² | Metraż | Udział | Izby | Kondygnacja |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 18.02.2025 | Zdrojowa 3, Piwniczna-Zdrój Lokal 1_LOK | 195 000 zł | 1 791 zł/m² ? | 108,9 m² ? | 1/1 ? | 6 | 2 |
| 18.02.2025 | Zdrojowa 3, Piwniczna-Zdrój Lokal 2_LOK | 195 000 zł | 1 642 zł/m² ? | 118,7 m² ? | 1/1 ? | 5 | — |
Brak transakcji dla wybranego typu.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Piwniczna-Zdrój wynosi 1 717 zł/m² na podstawie 1 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Mieszkanie o medianowej powierzchni 113,8 m² kosztowało w tym okresie medianowo 195 000 zł; jest to cena z aktu notarialnego, nie cena ofertowa.
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Piwniczna-Zdrój nie można wiarygodnie porównać rok do roku.
Cena transakcyjna 1 717 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to grudzień 2025, ostatni udany import danych dla powiatu wykonano 15 sierpnia 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.