Przejdź do treści

Gmina · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań w gminie Raciąż

Ceny transakcyjne nieruchomości w całym mieście. Powiat, gmina i jednostka ewidencyjna mają tu te same granice, więc ich statystyki zebraliśmy na jednej stronie.

Kod podziału terytorialnego

1420021

Poziom

gmina

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 3 akty notarialne. Medianę pokazujemy od 5 aktów notarialnych.

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

brak danych

Cena transakcyjna

Mediana ceny transakcyjnej ?

brak danych

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni ?

brak danych

Liczba transakcji ?

3

  • 1 kwietnia 2024 – 1 kwietnia 2026 · 3 akty notarialne
  • Ostatni miesiąc danych: kwiecień 2026 · import 24 września 2026
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Raciąż to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 196 transakcji.

Mieszkania: 3 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi brak danych, a mediana powierzchni brak danych.

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania 3 brak danych brak danych brak danych
Garaże brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji
Handlowo-usługowe brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji
Inne lokale 3 brak danych brak danych brak danych
Działki budowlane Niska próba 10 brak danych brak danych 963,5 m²
Działki rolne Niska próba 15 brak danych brak danych 1 750,0 m²
Budynki Niska próba 21 brak danych brak danych 75,2 m²

Ceny mieszkań według liczby pokoi ?

Pokrycie pola liczby pokoi: 100,0%
Mediany cen transakcyjnych mieszkań według liczby pokoi
Liczba pokoi Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Wiarygodność próby ?
1 pokój 2 brak danych brak danych za mała próba
2 pokoje 1 brak danych brak danych za mała próba

Rynek pierwotny i rynek wtórny ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%
Ceny transakcyjne według rodzaju rynku
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek pierwotny 2 brak danych za mała próba
Rynek wtórny 1 brak danych za mała próba

Historia cen mieszkań rok po roku ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2023 16 4 000 zł/m² +3,9% Niska próba
2022 22 3 849 zł/m² +24,2% Niska próba
2021 5 3 100 zł/m² −3,4% Niska próba
2020 5 3 209 zł/m² +27,0% Niska próba
2019 11 2 526 zł/m² −3,7% Niska próba

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle: Powiat, Województwo

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Raciąż; część danych: powiat płoński Bank Danych Lokalnych GUS

    Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    2,0rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    142 519 zł
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    3 256 zł/m²
    Mediana powierzchni mieszkania
    47,3 m²
    Szacowany roczny dochód netto ?
    71 940 zł
    Wynagrodzenie brutto według GUS
    8 310 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat płoński
    Liczba mieszkań w próbie
    93

    Tempo zmian okolicy ?

    malejąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    −14,8%
    Saldo migracji w 2025 roku
    −30 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

    Pieniądze

    • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie płońskim w 2025 roku: 8 310 zł miesięcznie. To 88,7% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 133,7%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 142 519 zł — z 91 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,0 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

    Życie na co dzień

    • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Raciąż mieszkało 3 870 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 14,8%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 30 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 12,4% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 21,7%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 65,9%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie płońskim 16,7 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 700 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie płońskim w 2025 roku: 10,2%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 14,4% do 10,2%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 10 867 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 180,8%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 0,5 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 0,2 do 0,5.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    8 310 złmiesięcznie

    +133,7%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    10 867 złrocznie

    +180,8%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    88,7%

    +3,0

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    10,2%

    −4,2

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    8,6%

    −3,7

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    3 870osób

    −14,8%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    1 869osób

    −14,9%48,3% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    2 001osób

    −14,7%51,7% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    481osób

    −28,6%12,4% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    660osób

    −34,5%17,1% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    757osób

    −21,3%19,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    1 132osoby

    −14,8%29,3% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    840osób

    +46,6%21,7% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    −30 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    −7,7

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    −7,7

    +0,3

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    0,0

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    23

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    53

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    16,7

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    0,5

    +0,3

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    3 448

    −14,7%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    2 303

    −1,5%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Pełna lista jest pod linkiem poniżej tabeli.
    Data Nieruchomość Cena Cena za metr kwadratowy Powierzchnia Udział Pokoje Piętro
    23 października 2025 Stanisława Konarskiego 5A, Raciąż Lokal 16 Udziały wymagają uwagi ? 315 000 zł 6 671 zł/m² ? 47,2 m² ? 1/1 ? 2 3
    6 grudnia 2024 19 Stycznia 6, Raciąż Lokal 88 Udziały wymagają uwagi ? 380 000 zł 6 721 zł/m² ? 56,5 m² ? 1/1 ? 3 5
    26 lipca 2024 Stanisława Konarskiego 5A, Raciąż Lokal 18 Udziały wymagają uwagi ? 327 000 zł 5 111 zł/m² ? 64,0 m² ? 1/1 ? 4 3
    15 listopada 2023 19 Stycznia 6, Raciąż Lokal 75 Udziały wymagają uwagi ? 195 880 zł 4 000 zł/m² ? 49,0 m² ? 1/1 ? 2 3
    10 listopada 2023 19 Stycznia 6, Raciąż Lokal 81 Udziały wymagają uwagi ? 149 436 zł 4 200 zł/m² ? 35,6 m² ? 1/1 ? 2 4
    17 października 2023 19 Stycznia 6, Raciąż Lokal 92 Udziały wymagają uwagi ? 130 200 zł 3 000 zł/m² ? 43,4 m² ? 1/1 ? 2 5
    4 października 2023 19 Stycznia 6, Raciąż Lokal 84 Udziały wymagają uwagi ? 173 600 zł 4 000 zł/m² ? 43,4 m² ? 1/1 ? 2 4
    17 sierpnia 2023 19 Stycznia 6, Raciąż Lokal 87 Udziały wymagają uwagi ? 160 245 zł 4 500 zł/m² ? 35,6 m² ? 1/1 ? 1 4
    16 sierpnia 2023 19 Stycznia 6, Raciąż Lokal 63 Udziały wymagają uwagi ? 106 830 zł 3 000 zł/m² ? 35,6 m² ? 1/1 ? 2 1
    11 sierpnia 2023 19 Stycznia 6, Raciąż Lokal 64 Udziały wymagają uwagi ? 226 160 zł 4 000 zł/m² ? 56,5 m² ? 1/1 ? 3 2

    Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w gminie Raciąż

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Raciąż?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Raciąż wynosi brak danych/m² na podstawie 3 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Raciąż?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni brak danych kosztowało w tym okresie medianowo brak danych; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w gminie Raciąż?

    Mediana ceny wynosi brak danych/m² na rynku pierwotnym i brak danych/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.

    Czy ceny mieszkań w gminie Raciąż rosną?

    Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Raciąż wzrosły o 3,9% rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna brak danych/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to kwiecień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 24 września 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: kwiecień 2026. Import: 24 września 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych