Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Gniew
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
2 536zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
109 500zł
Mediana powierzchni ?
44,6m²
Liczba transakcji ?
72
- 26 stycznia 2025 – 26 stycznia 2026 · 72 akty notarialne
- Ostatni miesiąc danych: styczeń 2026 · import 16 sierpnia 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaGniew to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 2 417 transakcji.
Mieszkania: 72 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 2 536 zł/m², a mediana powierzchni 44,6 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 72 | 2 536 zł/m² | 109 500 zł | 44,6 m² |
| Garaże Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Inne lokale Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Działki budowlane Niska próba | 7 | 75 zł/m² | 59 500 zł | 917,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 45 | 24 zł/m² | 125 000 zł | 9 400,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 5 | brak danych | 59 685 zł | 647,0 m² |
| Budynki Niska próba | 34 | 3 311 zł/m² | 410 000 zł | 81,5 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 pokoje | 10 | 5 281 zł/m² | 137 500 zł | Niska próba |
| 3 pokoje | 34 | 621 zł/m² | 31 611 zł | Wiarygodna |
| 4 pokoje | 14 | 5 647 zł/m² | 357 000 zł | Niska próba |
| 5 pokoi | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 6 pokoi | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 32 | 604 zł/m² | Wiarygodna |
| Rynek wtórny | 28 | 5 332 zł/m² | Niska próba |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| Gniew - miasto | 78 | 4 258 zł/m² |
| Gniew - obszar wiejski | 26 | 2 981 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 61 | 2 453 zł/m² | −49,5% | Wiarygodna |
| 2024 | 33 | 4 855 zł/m² | −2,8% | Wiarygodna |
| 2023 | 31 | 4 995 zł/m² | −5,7% | Wiarygodna |
| 2022 | 15 | 5 295 zł/m² | +32,3% | Niska próba |
| 2021 | 52 | 4 003 zł/m² | +58,3% | Wiarygodna |
| 2020 | 34 | 2 529 zł/m² | −7,2% | Wiarygodna |
| 2019 | 54 | 2 725 zł/m² | +34,9% | Wiarygodna |
| 2018 | 52 | 2 020 zł/m² | −26,5% | Wiarygodna |
| 2017 | 35 | 2 749 zł/m² | +10,2% | Wiarygodna |
| 2016 | 25 | 2 494 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Gniew; część danych: powiat tczewski Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
1,9rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 136 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 2 953 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 45,4 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 73 129 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 8 456 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat tczewski
- Liczba mieszkań w próbie
- 436
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −11,0%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −56 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie tczewskim w 2025 roku: 8 456 zł miesięcznie. To 90,2% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 121,3%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 136 000 zł — z 413 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,9 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Gniew mieszkało 14 028 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 11%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 56 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 14,1% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 20,4%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 65,5%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie tczewskim 18,3 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 500 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie tczewskim w 2025 roku: 6,3%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 9,1% do 6,3%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 8 258 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 163,6%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 0,8 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 1,1 do 0,8.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 456 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
8 258 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
90,2%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
6,3%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
4,0%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
14 028osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
6 990osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
7 038osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
1 974osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
2 475osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
2 989osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
3 728osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
2 862osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−56 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−4,0
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−2,5
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
−1,5
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
107
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
163
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
18,3
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
0,8
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
12 706
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
9 287
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 26 stycznia 2026 | 60B, Nicponia Lokal 1 | 435 000 zł | 5 743 zł/m² ? | 75,7 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 15 stycznia 2026 | 60B, Nicponia Lokal 2 | 440 000 zł | 5 809 zł/m² ? | 75,7 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 9 stycznia 2026 | Sobieskiego 19, Gniew Lokal 1 | 215 000 zł | 5 727 zł/m² ? | 37,5 m² ? | 1/1 ? | 2 | 1 |
| 29 grudnia 2025 | 15, Kursztyn Lokal 3 | 46 000 zł | 868 zł/m² ? | 53,0 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 29 grudnia 2025 | 15, Kursztyn Lokal 3 | 46 000 zł | 868 zł/m² ? | 53,0 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 16 grudnia 2025 | 18, Wielkie Walichnowy Lokal 7 | 155 000 zł | 3 875 zł/m² ? | 40,0 m² ? | 1/1 ? | 3 | brak danych |
| 12 grudnia 2025 | Plac Grunwaldzki 45, Gniew Lokal 9 | 15 684 zł | 514 zł/m² ? | 30,5 m² ? | 1/1 ? | 3 | 3 |
| 12 grudnia 2025 | 30, Widlice Lokal 3 | 20 956 zł | 378 zł/m² ? | 55,5 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 12 grudnia 2025 | 27 Stycznia 4B, Gniew Lokal 5 | 20 778 zł | 626 zł/m² ? | 33,2 m² ? | 1/1 ? | 2 | 2 |
| 4 grudnia 2025 | 17, Brody Pomorskie Lokal 5 | 16 550 zł | 365 zł/m² ? | 45,4 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w gminie Gniew
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Gniew?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Gniew wynosi 2 536 zł/m² na podstawie 72 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Gniew?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 44,6 m² kosztowało w tym okresie medianowo 109 500 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w gminie Gniew?
Mediana ceny wynosi 604 zł/m² na rynku pierwotnym i 5 332 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Czy ceny mieszkań w gminie Gniew rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Gniew spadły o 89,6% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 2 536 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to styczeń 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 16 sierpnia 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: styczeń 2026. Import: 16 sierpnia 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych